Co nowego w mrągowie?

ZARZĄDZENIE Nr 2001/2024 Burmistrza Miasta Mrągowa z dnia 15 kwietnia 2024 roku
2024-04-22 06:44:54
LXXVI SESJA RADY MIEJSKIEJ W MRĄGOWIE. ZAPROSZENIE
2024-04-19 12:51:16
Komunikat dotyczący podpisania umowy o wsparcie zadania publicznego pn. „Żeglarskie Grand Prix Warmii i Mazur”
2024-04-17 12:51:05
Rozstrzygnięcie konkursu ofert na realizację, w roku 2024, zadania publicznego pn. "Wspieranie działań niosących pomoc osobom chorym, starszym i niepełnosprawnym"
2024-04-10 10:13:59
Komunikat dotyczący podpisania umowy o wsparcie zadania publicznego pn. „Profilaktyka uzależnień poprzez sport – Mistrzostwa Polski PITBIKE Off-Road oraz Puchar Polski PITBIKE Off-Road”
2024-04-05 09:32:56
Komunikat dot. zlecenia realizacji zadania publicznego pn. „Żeglarskie Grand Prix Warmii i Mazur (Jubileusz 10-lecia MTR Czos)” z pominięciem otwartego konkursu ofert
2024-04-02 10:36:55
Komunikat dot. zlecenia realizacji zadania publicznego pn. „Profilaktyka uzależnień poprzez sport – Mistrzostwa Polski PITBIKE Off-Road oraz Puchar Polski PITBIKE Off-Road” z pominięciem otwartego konkursu ofert
2024-03-27 10:36:59
DOFINANSOWANIE PRACODAWCOM KOSZTÓW KSZTAŁCENIA MŁODOCIANYCH PRACOWNIKÓW W ROKU 2024 ZE ŚRODKÓW FUNDUSZU PRACY
2024-03-25 09:41:54
Komunikat dot. zgłoszenia osób do komisji konkursowej - konkurs ofert na realizację zadania publicznego w zakresie wspierania działań niosących pomoc osobom chorym, starszym i niepełnosprawnym
2024-03-20 08:35:59
Komunikat dot. zgłoszenia osób do komisji konkursowej - konkurs ofert na realizację zadania publicznego polegającego na wsparciu działań na rzecz osób, rodzin i grup zagrożonych wykluczeniem społecznym, poprzez działania edukacyjne, organizację wypoczynku
2024-03-20 08:32:21

Teatr i Film

 

Marzena Bergmann (ur. 1975 r. w Mrągowie) – polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, także reżyser teatralna. Od 2002 r. występuje w olsztyńskim Teatrze im. Stefana Jaracza.

Sebastian Badurek - aktor, występował w Teatrze im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie. Od 2006 r. pracuje w zespole aktorskim Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Oprócz ról teatralnych w jego dorobku znajdują się także role filmowe m.in. w ,,Sforze”, ,,Jovanie” i ,,Naszej wojnie”.

Mariusz Drężek - aktor teatralny, dubbingowy i telewizyjny. Otrzymał drugą nagrodę na XVIII Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu oraz został uhonorowany pierwszą nagrodą za rolę Fircyka w przedstawieniu Franciszka Zabłockiego ,,Fircyk w zalotach” na XV Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi.

Michał Kowalski - aktor filmowy i teatralny. W 1999 r. ukończył Akademię Teatralną w Warszawie. Od 2000 r. związany z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku.

Wojciech Malajkat - aktor teatralny i filmowy oraz reżyser. Posiada tytuł profesora sztuki teatralnej i wykłada w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Występował w Teatrze Studio i Teatrze Narodowym w Warszawie, gościnnie m.in. w Teatrze Scena Prezentacje w Warszawie. Od stycznia 2009 r. jest Dyrektorem Naczelnym i Artystycznym Teatru Syrena w Warszawie. Postanowieniem Prezydenta RP z dnia 22 sierpnia 2005 r. za zasługi w pracy artystycznej został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.

Piotr Mielnik – aktor, grał m.in. w ,,Pocałunku Judasza”, ,,Koniu Trojańskim”, ,,Fali Zbrodni”, ,,Pierwszej Miłości”, ,,Schow”.

Grzegorz Pierczyński – aktor musicalowy, wokalista-śpiewak. Na stałe związany z Teatrem Muzycznym Roma w Warszawie. Absolwent Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej przy Teatrze Muzycznym w Gdyni. W latach 1996-2001 związany z Teatrem Muzycznym w Gdyni. Współpracował z Teatrem Powszechnym w Radomiu. Zagrał m.in. w musicalu ,,Józef i cudowny płaszcz snów w technikolorze", w ,,Romantycznych" i ,,Skrzypku na dachu".

Jarosław Rosiński - aktor, pracował w kilku teatrach m. in. w Koszalinie, Płocku i Łomży. Obecnie "czynnie" uprawia swój zawód nie będąc na etacie. Najdłużej był związany z Teatrem Dramatycznym w Płocku.

Piotr Szwedes - aktor, występował w teatrach: Studyjnym'83 im. Juliana Tuwima w Łodzi i warszawskich: Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza Ochoty, Na Woli im. Tadeusza Łomnickiego, ,,Scena Prezentacje", Nowy, Komedia. Uczył się w mrągowskim Zespole Szkół Nr. 2.

Katarzyna Herman (ur. 13 sierpnia 1971 r. w Mrągowie) - polska aktorka. Ukończyła studia na Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Gała m.in. w filach : ,,Generał Nil”, ,,Wszystko, co kocham” , ,,Kochaj i tańcz”, ,, Świadek koronny”.

Agnieszka Sienkiewicz - aktorka, związana z Teatrem Współczesnym w Warszawie, współpracuje również z teatrem im. Bogusławskiego w Kaliszu. Występowała m.in. w serialach: ,,Faceci do wzięcia”, ,,Na dobre i na złe”, ,,Twarzą w twarz”, ,,Plebania” i ,,Samo Życie”. W serialu ,,Agentki” grała pierwszoplanową rolę Magdy Jaroszek. Od 2011 gra Wiki w serialu ,,Prosto w serce” emitowanym przez telewizję TVN.

Piotr Plewa - aktor krakowskiego Teatru STU, wielokrotnie nagradzany, częsty gość „HBO na stojaka”, współpracuje z warszawskim Teatrem na Woli.

Stanisław Mikulski  - aktor filmowy i teatralny. Mieszkał kilka lat w Mrągowie.

 

Muzyka i Taniec

 

Bartek Królik - muzyk, wokalista, kompozytor, producent muzyczny, aranżer, basista i wiolonczelista. Wychował się w Mrągowie, obecnie mieszka w Warszawie. Współzałożyciel grupy Sistars. Współtworzy z Markiem Piotrowskim duet producencki o nazwie PLAN B, a od 2007 r. jest członkiem zespołu Łąki Łan. Współpracował z takimi wykonawcami jak: Sistars, Bracia, Natalia Kukulska, Agnieszka Chylińska, Blenders, Wojtek Pilichowski, Grzech Piotrowski, Tede, Numer Raz, O.S.T.R., Poluzjanci, Sokół & Pono, Łąki Łan.

Agata Dowhań - założycielka i kierownik artystyczny mrągowskiego Studia Wokalnego "SUKCES", doświadczona wokalistka, niegdyś czołowego zespołu estrady polskiej "Alibabki".

Andrzej Czamara - współpracuje z Robertem Kasprzyckim i Waldemarem Śmiałkowskim, od 1992 r. gra z zespołem Czerwony Tulipan.

Piotr Galiński - choreograf, specjalizujący się w tańcu jazzowym, towarzyskim i nowoczesnym, juror wszystkich dotychczasowych polskich edycji programu ,,Taniec z gwiazdami”. Był m.in. choreografem zespołu tańca nowoczesnego "Contra" w Olsztynie, za prowadzenie którego został wyróżniony nagrodą wojewódzką za upowszechnianie kultury w maju 1986 r.. W kwietniu 1988 założył Olsztyński Teatr Tańca Piotra Galińskiego, działający przy Teatrze im. Stefana Jaracza. Mieszka koło Ukty.

Waldemar Duszyński - muzyk jazzowy, impresario Lonstara, wykonawca zespołu Gold Washboard, prowadzi Gospodarstwo Agroturystyczne "Stara Szkoła" w Czerwonkach koło Mrągowa.

Waldemar Śmiałkowski - śpiewający autor, laureat III nagrody Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy poezję” w 1993 r. oraz nagrody głównej Grand Prix im. Jonasza Kofty OPPA w 1998 r.

 

Literatura, Historia

 

Krzysztof Beśka - poeta, prozaik, autor tekstów piosenek i słuchowisk radiowych. Debiutował w 1990 r. wierszem ,,Październik”, który został opublikowany w „Dzienniku Północy”. Wiersze publikował w: „Borussii”, „Portrecie”, „Wiadomościach Kulturalnych”, „Kwadransie Akademickim”, „Olsztyńskim Informatorze Kulturalnym” i „Dzienniku Pojezierza”. Pierwszy tomik poetycki ,, Ballady Kamienne”. Pierwsza powieść Krzysztofa Beśki ,,Wrzawa” ukazała się w 2004 r., została wymieniona do „Paszportów Polityki” za rok 2004. Fragmenty tej powieści ukazały się pod tytułem ,,Warschauermensch” w dodatku „Magazyn” do „Gazety Wyborczej”.

Ryszard Bitowt  - historyk, kolekcjoner. W latach 1974-1984 pracował w Szkole Podstawowej nr 1 w Mrągowie. W tym czasie stworzył szkolną izbę pamięci, zorganizował Szkolne Towarzystwo Archeologiczne i Numizmatyczne oraz współtworzył Towarzystwo Miłośników Ziemi Mrągowskiej. Zainteresowania kolekcjonerskie odziedziczył po ojcu, dzięki któremu po przyjeździe w okolice Mrągowa ratował pamiątki polskości Warmii i Mazur: kolekcje znaczków pocztowych, starych banknotów, numizmatów, medali, starych pocztówek, głównie zaś pamiątek związanych z osobą Józefa Piłsudskiego. Swoje kolekcje prezentował w formie tematycznych wystaw historycznych, m.in. w trakcie edycji Festiwalu Kultury Kresowej w Mrągowie. Jest badaczem i popularyzatorem dziejów Mazur, zwłaszcza zaś Ziemi Mrągowskiej. Analizuje i kolekcjonuje kamienie ze znakami pogańskimi. Bada pierwotne pismo pogańskich Prusów. Jest autorem wielu publikacji poświęconych historii Mrągowa.

Wiesława Bogaczewicz-Bieda - nauczyciel muzyki w Państwowej Szkole Muzycznej I ST. w Mrągowie. Wydała tomiki ,,Życie mówi – wdzięczność śpiewa”, ,,Mowa czasu” , ,,Droga krzyżowa”, ,,Z sercem na nogach bez sandałów”, ,,Sonologia serca”. Mieszka w Mrągowie.

Katarzyna Enerlich - dziennikarka, Absolwentka Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacja Społecznej UWM w Olsztynie. Współautorka almanachów poezji mrągowskiej: ,,Za progiem” i ,,Tutaj się ze sobą mijamy”. Pisze wiersze i prozę. Mieszka w Mrągowie.

Jan Gancewski Dr  - historyk, pisze opracowania z literatury, historii zwłaszcza Prus Wschodnich, mieszka w Mrągowie.

Krzysztof Kozłowski - ur. 12 maja 1972 r., pisarz, dziennikarz wydał książkę „Góra Przemienienia”.

Wiesław Bolesław Łach – ur. w 1958 r. w Mrągowie. Autor wielu książek i publikacji z zakresu historii wojskowości i historii najnowszej. Ponadto zawodowy żołnierz, były szef logistyki Sztabu 1 BA, specjalista w Departamencie Wychowania i Promocji MON, adiunkt w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Sławomir Piotr Rudnicki  -  historyk, nauczyciel, poeta, prozaik. Wydał tomik poezji ,,Kapliczki Brata Alberta”. Autor zbioru opowiadań ,,Rysy”. Publikował wiersze w antologiach: ,,Za progiem”, ,,Paciorki. Antologia maryjna z Warmii”. Mieszka w Mrągowie.

Mariusz Więcek - poeta, trener kreatywnego pisania i kreatywnego myślenia. Współtwórca części krytycznej antologii współczesnej poezji polskiej ,,Poza słowa” (Słowo/Obraz/Terytoria 2006), Laureat m.in. Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury. Wydał arkusz poetycki ,,Przesypując się w światło" oraz debiutancki tom ,,Dar języków i inne przejęzyczenia". Drugi tom poetycki nosi nazwę ,,Equilibrium”. Pochodzi z Mrągowa.

Sławomir Sobieraj Dr  - historyk literatury i krytyk literacki, adiunkt, kierownik Zakładu Nowożytnej Literatury Polskiej Instytutu Filologii Polskiej I Lingwistyki Stosowanej w Siedlcach.

Zbigniew Chojnowski - poeta, krytyk literacki, historyk literatury, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Autor sześciu zbiorów wierszy, m.in.: ,,Śniardwy”, ,,Cztery strony domu”, ,,Rozwidlenia” . Zredagował kilka antologii, a w tym ,,Olsztyn w wierszach”, ,,Pieśni duchowne i poemata światowe”. Opublikował monografie o życiu i twórczości: Jarosława Iwaszkiewicza, Anny Kamieńskiej i Michała Kajki, oraz zbiory szkiców o literaturze XX w. W latach 1984-1985 mieszkał w Bożem, a pracował w Zbiorczej Szkole Gminnej nr 2 w Mrągowie. Aktualnie mieszka w Przykopie pod Olsztynem.

Paweł Taryma - poeta ,absolwent Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacja Społecznej UWM w Olsztynie. Poeta, umieszcza swoje wiersze na blogu poetyckim w Internecie www.sandman.bloog.pl. Niedawno ukazał się jego tomik poezji pt. „Władca snów gwiezdnym pyłem sypie w oczy”. Mieszka w Mrągowie.

 

Dziennikarstwo, Produkcje

 

Joanna Górska (Sierdzińska) – była dziennikarką „Wiadomości” TVP. Pełniła funkcję wydawcy POLSAT NEWS, zajmowała się także pracą reporterską. Rozpoczęła karierę dziennikarską w 1998 r. w Radiu Wa-Ma w Mrągowie, gdzie pracowała m.in. jako prezenterka. Od 1999 r. publikowała w „Gazecie Mrągowskiej”, „Gazecie Olsztyńskiej”, a jednocześnie pełniła funkcję wydawcy i reportera w olsztyńskim oddziale Radia Wa-Ma.

Bogumił Lipski  - ceniony producent i kierownik produkcji m.in. serialu „Niania”, II kierownik produkcji serialu „Na Wspólnej”.

 

Sport

 

Karol Jabłoński - żeglarz, który odniósł sukcesy w żeglarstwie morskim, bojerach i żeglarstwie meczowym. Wielokrotny mistrz świata oraz Europy. Wychowanek i aktualny reprezentant klubu "Baza" Mrągowo.

Joanna Burzyńska - wybitna żeglarka, zawodniczka Klubu „Baza” Mrągowo, trenowana przez Andrzeja Piaseckiego.

Ireneusz Kutyła - dyrektor marketingu Polskiego Komitetu Olimpijskiego, wychowanek Klubu „Baza” Mrągowo.

Monika Bronicka- zawodniczka ,,Bazy” Mrągowo. Startowała na jednoosobowej, olimpijskiej klasie Europa. Jest trzykrotną mistrzynią Polski z 2000, 2002 i 2003 r. w żeglarstwie. Brała udział w Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Sydney i Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Atenach. Jest wielokrotną uczestniczką mistrzostw świata i Europy.

Przemysław Kulig - piłkarz grający na pozycji obrońcy w Cracovii. Występował w Mrągowii Mrągowo, Warmii/Stomilu II Olsztyn, Jezioraku Iława, Jagiellonii Białystok i Górniku Łęczna. W 2007 r. podpisał kontrakt z Cracovią.

Tomasz Stańczyk - żeglarz, olimpijczyk z Sydney 2000 i Aten 2004. Żeglarz w olimpijskiej klasie 470 oraz w 49er.

Tomasz Jakubiak - żeglarz, olimpijczyk z Sydney 2000 i Aten 2004. Żeglarz w olimpijskiej klasie 470. Pierwsze sukcesy odniósł jako junior zdobywając dwa tytuły mistrza świata w r. 1998, 1999 w klasie 470.

Patryk Piasecki - żeglarz ,,Bazy” Mrągowo, olimpijczyk z Pekinu 2008. Żeglarz w olimpijskiej klasie 470. W 2004 zdobył srebrny medal w mistrzostwach świata Juniorów.

Andrzej Piasecki - żeglarz, trener ,,Bazy” Mrągowo, medalista mistrzostw świata i Europy w żeglarstwie deskowym, trener reprezentacji olimpijskiej (Barcelona 1992 i Atlanta 1996).

Małgorzata Pałasz - Piasecka - wielokrotna mistrzyni kraju w windsurfingu, mistrzyni świata i wicemistrzyni Europy.

Sara Piasecka - uczennica Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Mrągowie, złota medalistka żeglarskich mistrzostw Europy w klasie Laser 4.7, zajęła 12. miejsce w młodzieżowych igrzyskach olimpijskich w Singapurze w klasie Byte II w 2009 r.

Rafał Szukiel - żeglarz, dziesiąty zawodnik w klasie Finn na igrzyskach olimpijskich w Pekinie w 2008 r. Triumfator prestiżowych regat Kieler Woche, jednej z największych najstarszych imprez żeglarskich na świecie. Czwarty zawodnik klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w sezonie 2009.

Piotr Siemionowski (ur. 6 czerwca 1988 w Mrągowie) –kajakarz, dwukrotny mistrz świata, olimpijczyk z Londynu (2012). Wychowanek Klubu Sportowego ,,Baza” Mrągowo.

Piotr Myszka (ur. 25 lipca 1981 w Mrągowie) – żeglarz, reprezentant Polski w windsurfingu. Wychowanek Klubu Sportowego ,,Baza” Mrągowo.

 

Sztuka, Fotografia

 

Tadeusz Bałakier - malarz, studiował malarstwo w pracowni prof. Wojciecha Sadleya w Wyższej Szkole Sztuki Stosowanej w Poznaniu. Dyplom uzyskał na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Leszka Misiaka. Obecnie mieszka i tworzy na Warmii i Mazurach. Przez około 10 lat mieszkał w Mrągowie.

Piotr Dondajewski - grafik, malarz, pedagog. Mrągowski artysta, grafik, prezes Związku Polskich Artystów Plastyków na Warmii i Mazurach. Jest twórcą oprawy plastycznej i logo Festiwalu Kultury Kresowej w Mrągowie oraz logo projektu ,,Mrągowo – wyrzeźbione miasto”.

Waldemar Bzura- fotografik. Należy do Związku Polskich Fotografów Przyrody (ZPFP) okręgu Warmińsko-Mazurskiego. Z zawodu jest leśnikiem. Pracuje w Mazurskim Parku Krajobrazowym. Z pasją od wielu lat na fotografii utrwala piękno przyrody. Swoje fotografie publikuje w wielu czasopismach, przewodnikach i albumach.

Jan Gudelis - artysta plastyk, działacz Związku Harcerstwa Polskiego i naczelnik Poczty Harcerskiej 7 Mrągowo. Od lat związany z Festiwalem Kultury Kresowej oraz Wojewódzkim Przeglądem Plastyki Nieprofesjonalnej. Zajmuje się różnymi formami plastycznymi m. in. malarstwem olejnym, grafiką, rysunkiem. Jest twórcą exlibrisów.

Maria Brzostek - malarka, autorka tkanin artystycznych. Jest absolwentką Liceum Plastycznego w Wiśniczu (tkactwo). Mieszka i tworzy w Mrągowie. Od lat bierze udział w środowiskowych i wojewódzkich konkursach, plenerach i wystawach twórczości amatorskiej m.in. w Wojewódzkich Przeglądach Plastyki Nieprofesjonalnej w Mrągowie. Była członkiem Klubu Twórczości Plastycznej przy Miejskim Domu Kultury w Mrągowie. Uprawia tkactwo artystyczne i malarstwo olejne.

Tadeusz Borowski - pedagog, instruktor plastyki, malarz, grafik, rysownik. W 1948 r. przyjechał do Mrągowa i tu osiadł na stałe. 6 maja 1952 r. wspólnie z Henrykiem Gudelisem założył Państwowe Ognisko Plastyczne w Mrągowie. Był instruktorem plastyki w Młodzieżowym Domu Kultury w Mrągowie i wychowawcą kilku pokoleń plastyków amatorów.

Zygmunt Rakałowicz - amatorski twórca filmowy, malarz amator. Przez wiele lat związany ze środowiskiem artystycznym Mrągowa. Pracował w Kinie „Mazur” w Mrągowie. Był członkiem Amatorskiego Klubu Filmowego „Filmia” w Mrągowie, a także Klubu Współczesnej Twórczości Plastycznej przy Miejskim Domu Kultury w Mrągowie. Brał udział w wojewódzkich i ogólnopolskich festiwalach filmów amatorskich organizowanych, m.in. w Olsztynie, Mrągowie, Giżycku, Polanicy Zdrój.

Jan Żdaniec - malarz. Brał udział w licznych lokalnych i wojewódzkich konkursach, plenerach i wystawach twórczości amatorskiej, m.in. w ramach Wojewódzkich Przeglądów Plastyki Nieprofesjonalnej w Mrągowie. Interesuje się także fotografią oraz filmem amatorskim. Był członkiem Amatorskiego Klubu Filmowego „Filmia” w Mrągowie.

Józef Jabłoński - karykaturzysta, przez wiele lat mieszkał i pracował w Kętrzynie, obecnie związany jest z Mrągowem. Uczestnik wielu plenerów, konkursów i wystaw zbiorowych na terenie kraju i za granicą, m.in. w Belgii, Holandii, Turcji, Niemczech, Włoszech, na Ukrainie, Tajwanie, Kubie. Obecnie współpracuje z Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Mrągowie. Jest współzałożycielem i członkiem Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury, należy do Stowarzyszenia Edukacji Plastycznej i Związku Polskich Artystów Plastyków.

Krzysztof Cekała - malarz. Mieszka i tworzy w Mrągowie. Od 1977 r. uczestniczy w Wojewódzkich Przeglądach Plastyki Nieprofesjonalnej w Mrągowie, a także plenerach malarskich organizowanych przez Wojewódzki Dom Kultury w Olsztynie.

Jolanta Fukowska-Mazurek - malarka. Od wielu lat mieszka w Mrągowie. Jest członkiem Związku Plastyków Warmii i Mazur. Jak sama mówi- malarstwa uczyła ją przyroda. Jej obrazy to w większości pejzaże inspirowane pięknem przyrody warmińskiej.