Pięciu liderów – uczniów mrągowskich szkół ponadpodstawowych. Pięć pomysłów na biznes. Pięć zespołów, które je zrealizują. Pięć firm, które na tym skorzystają. Tak w wielkim skrócie zostanie przetestowany w Mrągowie innowacyjny projekt przygotowujący młodzież do wejścia na rynek pracy.

Kim są?

Wiktoria Piwowarska uczy się trzeci rok w Zespole Szkół Nr 2 i swoją przyszłość wiąże niekoniecznie z ekonomią, ale z pedagogiką cyrkową i organizacją unikatowych warsztatów, eventów i imprez. Ma kilkuletnie doświadczenie prowadzenia animacji z wykorzystaniem technik kuglarskich. Aleksandra Banach, uczennica Zasadniczej Szkoły Zawodowej, jeszcze nie wie, czy odnajdzie swoje miejsce w gastronomii. Jest za to przekonana, że chce pracować z ludźmi, organizować dla nich wolny czas w sposób aktywny, ciekawy, rozwojowy. Na swoim koncie ma koordynację kilku inicjatyw młodzieżowych w Enklawie Artystycznej. W przeciwieństwie do Oli Maria Kamieniecka ma bardziej sprecyzowane plany: po ukończeniu I LO w Mrągowie zamierza studiować medycynę weterynaryjną lub leśnictwo. Póki jednak jest w Mrągowie, interesuje ją wprowadzenie na rynek nowatorskich usług, wykonywanych przez…rowerzystów. Pasją Jakuba Grzymkowskiego jest muzyka i nawigacja morska, z których w Mrągowie widzi przyszłość raczej dla pierwszej z nich i w projekcie chce potraktować ją bardziej biznesowo. Aleksandra Olszewskiego interesują w szczególności mechanizmy zakładania i prowadzenia firmy oraz cały pakiet usług rozwojowych, jakie można oferować dla startujących, jak i doświadczonych przedsiębiorców.

Co będą robić w projekcie?

Cała piątka rozpoczęła właśnie półroczną przygodę w programie „Liderzy Akademii Enklawy” (LAE). Jest to jedna z 10 innowacji testowanych obecnie w Polsce w ramach konkursu grantowegoTransferHUB od edukacji do zatrudnienia. W trakcie projektu 15 uczestników młodzieżowych, w tym pięciu wspomnianych liderów, zrealizuje zaproponowane przez siebie usługi dla pięciu lokalnych przedsiębiorców, którzy zgłoszą zapotrzebowanie m.in. w obszarach takich jak: promocja i merkating, obsługa klienta, sprzedaż, usługi animacyjne. Koszty usług będą pokryte ze środków grantowych, a ich przygotowanie i realizacja będzie stanowićdla młodzieżowych liderów praktyczny proces edukacyjny. W wyniku udziału w projekcie młodzież będzie lepiej przygotowana do dalszego planowania kariery i samodzielnego wejścia na rynek pracy.

Wspierają nas

W proces testowania innowacji w Mrągowie zaangażowanych jest wiele podmiotów. Realizatorem pilotażu jest Fundacja Alternatywnej Edukacji „ALE”, a partnerują jej: Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Spółdzielczości i Przedsiębiorczości Lokalnej WAMA-COOP, Urząd Miejski w Mrągowie,I Liceum Ogólnokształcące, Zespół Szkół Nr 2, Zasadnicza Szkoła Zawodowa oraz Powiatowy Urząd Pracy w Mrągowie. Młodych liderów wspiera nie tylko sztab trenerów, doradców i coachów młodzieżowych, ale także dyrektorzy szkół, nauczyciele i rodzice.

 

Model pracy z młodzieżą testowany w Mrągowie jako jeden z 32 innowacyjnych pomysłów w Inkubatorze TransferHUB ma szansę stać się przykładowym działaniem lokalnej współpracy trzech sektorów (publicznego, prywatnego i pozarządowego) skierowanym na zapewnienie lepszego startu młodzieży szkolnej w życie zawodowe.