W czwartek (12 kwietnia) w Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie odbyła się 18 Gala Sportu Warmii i Mazur, podsumowująca osiągnięcia sportowe z ubiegłego roku.  Podczas gali tradycyjnie nagrodzone zostały osoby i instytucje, które są szczególnie zasłużone dla sportu w regionie i swoimi osiągnięciami sławią Warmię i Mazury, zarówno w kraju, jak i za granicą. Na imprezie nie mogło zabraknąć również mrągowskich akcentów. Imprezę została otworzona minirecitalem saksofonisty Tomasza Mieczykowskiego, a galę, jak w ubiegłym roku, poprowadził duet: Iwona Pavlovic i Maciej Wróbel.

Miasto Mrągowo okazało się 3 gminą w województwie i 102 w Polsce pod względem zdobytych punktów w Ogólnopolskim Systemie Sportu Młodzieżowego, uzyskuąc w sumie 264,31 pkt.  Lepsze okazały się wyłącznie dużo większe pod względem populacji miasta: Olsztyn oraz Elbląg. Wyróżnienia zostały przyznane gminom województwa warmińsko-mazurskiego za upowszechnienie i rozwój sportu w gminie oraz za wspieranie młodych, utalentowanych sportowców.

Ponadto, wyróżnionych zostało 6 klubów z regionu, które były najwyżej sklasyfikowane w OSSM w 2017 roku (w sumie w Ogólnopolskim Systemie Sportu Młodzieżowego sklasyfikowano 3638 klubów). W tym gronie na zaszczytnym 4 miejscu (83 w całej Polsce) pojawił się Klub Sportowy "Baza Mrągowo", którego prezesem jest Wojciech Jaszczur-Nowicki.

Nie zabrakło również wyróźnień indywidualnych. W sporcie młodzieżowym nagrodzono medalistów imprez rangi Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy. Wśród wyróżnionych znaleźli się: mrągowianka Sara Piasecka (żeglarstwo lodowe; 2. miejsce na Mistrzostwach Świata Juniorów w klasie DN K, 1. miejsce na Mistrzostwach Europy w klasie DN K), reprezentująca obecnie Olsztyński Klub Żeglarski oraz Cezary Sternicki z Bazy Mrągowo, trenowany przez trenera Stanisława Mickiewicza (żeglarstwo lodowe; 3. miejsce na Mistrzostwach Świata Juniorów w klasie Ice-Opti).

Samorząd Wojewódzki przyznał także 11 nagród pieniężnych i 37 stypendiów sportowych. Jedną z nagród pieniężnych na Gali Sportu Warmii i Mazur odebrał wybitny ambasador sportowy Mrągowa, Karol Jabłoński, który zdobył w tym roku m.in. 12 w karierze (i 5 z rzędu!) mistrzostwo świata w bojerowej klasie DN.