Uroczysta sesja Rady Miejskiej w Mrągowie, która odbyła się w środę 25 kwietnia o godzinie 17.30 w Centrum Kultury I Turystyki, oficjalnie rozpoczęła obchody związane z 670-leciem naszego miasta. Uroczystość została poprowadzona przez Przewodniczącego Rady Miejskiej Tadeusza Orzoła  i obfitowała w liczne atrakcje.


Na początku Przewodniczący Rady Miejskiej otworzył uroczystą sesję i przywitał wszystkich przybyłych gości, którzy niemal w komplecie wypełnili przestrzeń sali widowiskowej CKiT. Na sesji zjawili się między innymi: poseł na sejm Jerzy Antoni Gosiewski, Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty Krzysztof Marek Nowacki, mrągowscy radni Sejmiku Wojewódzkiego,  Prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Olsztynie  Iwona Bendorf-Bundorf, przedstawiciele lokalnych samorządów, Przewodniczący Zarządu Związku Gmin Warmińsko-Mazurskich Stanisław Trzaskowski, przedstawiciele duchowieństwa, Zastępca Komendanta Wojewódzkiej Policji Arkadiusz Sylwestrzak, dyrektorzy i kierownicy instytucji publicznych oraz właściciele i przedstawiciele lokalnych firm.

Następnie na scenę wszedł Piotr Ślusarek, który zapowiadał i akompaniował swoich podobiecznych z Państwowej Szkoły Muzycznej w Mrągowie. Pierwsza wystąpiła uczennica klasy forepianu Maria Karuk, która zagrała "Polonez g-moll" Fryderyka Chopina. Jako drugi swoje umiejętności gry na saksofonie zaprezentował Kornel Romanowski w utworze "Fantazja na temat Georga Gershwina". Po utworze do Kornela dołączyli: Julia Nowotnik, Lena Maruchacz i Bartosz Hołubowicz, którzy, tworząc kwartet saksofonowy, wykonali utwory: ,,Uptown Funk'' Marka Rensona i ,,In the Mood" Glenna Millera.

Po występie artystycznym swoje przemówienie wygłosiła Burmistrz Mrągowa Otolia Siemieniec, która podkreśliła jak miasto z biegiem lat coraz bardziej się rozwijało. - Stabilizacja miasta zaczęła się w latach 70., co m.in. potwierdzały decyzje mieszkańców o budowie domów jednorodzinnych. Był to okres rozbudowy miasta. Zaczeły powstawać firmy, hotele,  spółdzielnie pracy i mieszkaniowe, szkoły, apteki, państwowa służba zdrowia, w tym szpital. Mrągowo ma najwiekszy i nieoceniony kapitał, którym są ludzie.

Swój odczyt historyczny wygłosił także profesor Jan Gancewski, który skupił się na przeszłości historycznej i powstaniu Sensburga (ówczesnego Mrągowa).  - Mrągowo to jedne z najstarszych mazurskich miejscowości.  Pierwsza osada została na tych terenach założona już w 1348 roku, a niespełna pół wieku później w latach 1404-1407 otrzymała prawa miejskie.

Po kolejnej przerwie artystycznej, tym razem w wykonaniu uczniów szkolnego Teatru Iluzja z oddziału gimnazjalnego przy Szkole Podstawowej nr 1 w Mrągowie przygotowanych przez wieloletnią opiekunkę grupy Danutę Stachelek, którzy wystąpili w sztuce pt. „Ja i moje miasto” do muzyki z Projektu Arboretum, nastąpiło pierwsze tegoroczne wręczenie medali okolicznościowych z okazji 670-lecia. Wśród  25 nagrodzonych znaleźli się honorowi obywatele i wyróżnieni Statuetką Mrongowiusza: Waldemar Basta, Ryszard Bitowt, Stanisław Brakoniecki, Aniela Dobielska, Stefan Gojło, Janusz Gruszczewski, Jan Gudelis, Antoni Jabłoński, Karol Jabłoński, Urszula Kuchcińska, Zbigniew Lubowidzki, Cezary Makiewicz, Tadeusz Malinowski, Władysław Marczuk, Alfred Markowski, Piotr Mendroch, Julian Osiecki, Barbara Panek-Strzałkowska, Henryk Pędzich, Sławomir Rudnicki, Alfred Siwik, Wiesław Świdziński, Jerzy Tanajewski, Krzysztof Trzciński i Janina Czesława Wiśniewska.

Uroczystość została zwieńczona 3 utworami muzycznymi w wykonaniu Orkiestry Dętej Mrongovia pod batutą Andrzeja Regieca. Warto zaznaczyć, że pierwsze spotkanie orkiestry nastąpiło 26 lutego 2009, więc niedługo nastąpi kolejny, okrągły jubileusz.                                                      

Obchody 670-lecia w środę 25 kwietnia zostały oficjalnie otwarte. W najbliższym roku atrakcji z pewnością nie zabraknie.  Od 29 czerwca do 1 lipca 2018 odbędą się Dni Mrągowa, podczas których na scenie mrągowskiego amfiteatru zaprezentują się: zespół Kult, Krzysztof Zalewski, Monika Lewczuk, Gooral oraz zespół Trubadurzy. Swoje 20-lecie istnienia będzie obchodziło także mrągowskie Studium Wokalne „Sukces”, którego założycielem i kierownikiem artystycznym jest Agata Dowhań, wokalistka legendarnego zespołu Alibabki. Mrągowskie Centrum Informacji Turystycznej zaplanowało cykl spotkań z przewodnikiem, który opowie o historii Mrągowa. Pierwsze spotkanie, dotyczące założenia osady Sensburg w 1348 roku już 28 kwietnia o 10.00. Następne odbywać się będą co miesiąc aż do 3 listopada 2018. Podczas jubileuszu nie zabraknie również wydarzeń sportowych. Już 5-6 maja nastąpi inauguracja sezonu żeglarskie na Mazurach za sprawą Pucharu Burmistrza Miasta Mrągowa. Pod koniec maja nastąpi 3-dniowa impreza piłkarska „O puchar 670-lecia”, podczas której wystąpią m.in. drużyny Legii Warszawa. Oprócz tego, 11-12 sierpnia odbędzie 2 Rajd Motocykli Zabytkowych, a  zwieńczeniem sezonu sportowego będzie Finał Żeglarskiego Grand Prix Mrągowa, Energy Triathlon 2 września, Regaty żeglarskie Mistrzostwa Bazy Mrągowo 5-10 października oraz Bieg Kowboja. A to tylko kilka z licznych atrakcji, o których stale będziemy informować.