Widzisz w swojej okolicy osoby, które spożywają alkohol, zakłócają porządek lub używają słów wulgarnych i nie chcesz być obojętny na takie zachowanie - skorzystaj z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dzięki niej każdy przy pomocy komputera może w prosty i anonimowy sposób wskazać Policji miejsce, w którym może dochodzić do łamania prawa. Takie zgłoszenie trafia do policjantów, którzy sprawdzą każdy sygnał, a w przypadku potwierdzenia będą starali się problem wyeliminować.

Słoneczna, piękna pogoda sprzyja spacerom i wypoczynkowi na świeżym powietrzu. Wiele osób wykorzystuje takie warunki do spędzania czasu z bliskimi na łonie natury. Niestety jednak, piękna pogoda sprzyja również osobom, które bagatelizują przepisy porządkowe takie jak: spożywanie alkoholu w miejscach zabronionych, zakłócanie porządku czy używanie słów wulgarnych. Spacer z rodziną, a przede wszystkim z dziećmi i widok osób spożywających alkohol w pobliżu placu zabaw, to scenariusz, który większości z nas kojarzy się negatywnie.

W takich sytuacjach świetnym rozwiązaniem jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dzięki temu narzędziu, każdy przy pomocy komputera  z dostępem do internetu, może zaznaczyć na mapie swojej miejscowości miejsce, w którym dochodzi do łamania prawa. Katalog zagrożeń jest bardzo szeroki, od wykroczeń porządkowych, po używanie środków odurzających.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest również dostępna jako aplikacja na telefon. Pobierając darmową aplikację Geoportal Mobile, znajdziemy w niej zakładkę z dostępem do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dzięki takiemu rozwiązaniu, aplikację możemy mieć zawsze przy sobie. Ponadto, podczas nanoszenia zagrożenia na mapę, mamy możliwość wprowadzania krótkiego opisu, a także dołączenia zdjęć.

Ważną informacją jest fakt, że policjanci nie tylko sprawdzą, czy rzeczywiście we wskazanym miejscu dochodzi do naruszenia przepisów prawa, ale również podejmą działania, aby zagrożenie wyeliminować. Ma to szczególne znaczenie z punktu widzenia mieszkańców.

Na terenie powiatu mrągowskiego w okresie od 01.01.18r. do 27.04.18 r. użytkownicy nanieśli na mapę - 194 zagrożeń, z pośród których 127 zagrożeń zweryfikowano pozytywnie. Najbardziej dokuczliwymi dla społeczeństwa zagrożeniami na terenie powiatu mrągowskiego jest: nieprawidłowe parkowanie - 46 zgłoszeń, przekraczanie dozwolonej prędkości – 40 zgłoszeń, spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych – 34.  Dzięki Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa i czujności mieszkańców powiatu mrągowskiego, udało się potwierdzić i wyeliminować wiele zagrożeń.

Zachęcamy osoby, które jeszcze nie korzystały z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa do zapoznania się z tą aplikacją i aktywnego korzystania z niej dla dobra wspólnego jakim jest szeroko rozumiane bezpieczeństwo. Liczymy, że dzięki owocnej współpracy z użytkownikami, będziemy mogli dalej rozwijać aplikację, co w efekcie przyczyni się do poprawy poczucia bezpieczeństwa.

LINK DO APLIKACJI KRAJOWEJ MAPY ZAGROŻEŃ BEZPIECZEŃSTWA