Festiwal jest niekonwencjonalnym zjawiskiem kulturowym i jedyną tego rodzaju propozycją w kraju. Minione festiwale spotkały się z bardzo przychylnym przyjęciem. Koncert galowy w amfiteatrze jest podsumowaniem trzech dni imprez festiwalowych w mieście, w trakcie których oglądać można występy kapel, chórów oraz zespołów pieśni i tańca z Litwy, Białorusi, Ukrainy oraz gościnnie z Łotwy, Czech i Rosji. Występom towarzyszą wystawy plastyczne, fotograficzne, rękodzieła, wieczory poetyckie, kiermasze i degustacje kresowych potraw.

                                                                      

Koncert Galowy w dniu 11 sierpnia 2018, godz. 19.00 - koncert biletowany,

                     pozostałe wydarzenia Festiwalu są bezpłatne

Zadanie współfinansowane w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej
nad Polonią i Polakami za granicą w 2018 roku

 

 

Program 24. Festiwalu Kultury Kresowej

10 sierpnia (piątek),

godz. 16.00 – 20.00 Mała Gala Kresowa - Uroczyste otwarcie Festiwalu połączone z występami zespołów, prezentacją rękodzieła i malarstwa, kiermaszami
Plac Unii Europejskiej

godz. 17.00 Wieczór poezji
Centrum Kultury i Turystyki – sala kameralna

godz. 20.00 Wieczornica Kresowa – „Z domu niewoli” - monodram w wykonaniu Elżbiety Lewak
Centrum Kultury i Turystyki – sala widowiskowa

Monodram „Z domu niewoli” oparty jest na prozie oraz poezji Beaty Obertyńskiej. Reżyser Zbigniew Chrzanowski postanowił przedstawienie zatytułować „Z domu niewoli”, idąc za słowami, które są w finale. Kiedy bohaterka przekraczała granice, kiedy na moście dudniły kroki, usłyszała jakby biblijny głos Pana z Synaju: »Jam jest Pan Bóg twój, którym cię wywiódł... z domu niewoli«. Jest w tym optymistyczna nuta, jest w tym nadzieja, że z domu niewoli zawsze można wyjść”.

Prapremiera przedstawienia odbyła się w listopadzie 2012 r. na festiwalu monospektakli ,,Monowschód” w Wilnie. Premiera miała miejsce we Lwowie w grudniu 2012 r. Następnie monodram był wystawiany w Opolu, Kluczborku, Krakowie oraz Łodzi.

Beata Obertyńska (1898–1980) to znana już w okresie dwudziestolecia międzywojennego powieściopisarka i poetka (pisząca także pod pseudonimem Marta Rudzka). Została aresztowana przez NKWD w 1940 r., była przetrzymywana w lwowskich Brygidkach, następnie więziona w Kijowie, Charkowie, Odessie, Starobielsku, po czym została zesłana do łagru Loch-Workuta. W 1942 r. ewakuowała się wraz z armią Andersa do Iranu. Po wojnie zamieszkała w Anglii. Jej bogaty dorobek pisarski został doceniony i uhonorowany nagrodami emigracyjnych stowarzyszeń i ośrodków wydawniczych. Otrzymała między innymi nagrodę Katolickiego Ośrodka Wydawniczego „Veritas”, ,,Przeglądu Powszechnego” wychodzącego w Londynie pod redakcją ks. Jerzego Mirewicza, a także nowojorskiej fundacji im. Alfreda Jurzykowskiego.

„W domu niewoli” to relacja z więziennej i łagrowej tułaczki Autorki po ogromnych obszarach Związku Radzieckiego w latach ostatniej wojny. Spisuje własne wspomnienia – od aresztowania w lipcu 1940 r. przez NKWD we Lwowie do momentu założenia munduru armii generała Andersa.

Sama Autorka tak opisuje narodziny tego tekstu w posłowiu do jego drugiego wydania: ,,Książkę moją zaczęłam pisać w roku 1942 w Palestynie, kiedy wszyscy, którzy wyszli z Rosji, wezwani zostali do spisywania swoich wspomnień, ale lwia jej część powstała dopiero w Południowej Afryce, w Johannesburgu, skończyłam ją w Londynie, jeszcze pod bombami, a wyszła z druku w roku 1946 we Włoszech”.

Elżbieta Lewak – lwowianka, Polka, absolwentka Wydziału Polonistyki UW, z wykształcenia – redaktor, z zamiłowania – aktorka. W 2008 r. debiutowała na deskach Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie, w 2009 r. dołączyła do Teatru Polonistyki UW. Monodram „Z domu niewoli” jest wynikiem pracy z dyrektorem lwowskiego teatru. Jego prapremiera odbyła się w Wilnie w 2012 r. na Festiwalu Monospektakli „Monowschód”. Jest to pierwszy monodram w jej wykonaniu.

Wieczornicy towarzyszyć będzie Wystawa malarstwa członków Towarzystwa Plastyków Polskich przy Związku Polaków na Białorusi „Marszałkowi w hołdzie”

11 sierpnia (sobota)

godz. 11.00 Kresowe spotkania z muzyką i poezją
Plac Jana Pawła II

godz. 13.00 – 17.00 Koncerty zespołów kresowych, prezentacje rękodzieła i malarstwa
Plac Unii Europejskiej

godz. 14.00 Konferencja Prasowa
Centrum Kultury i Turystyki – sala Kameralna

godz. 16.00 Wernisaż malarstwa artystów plastyków z Kresów - „Moja Niepodległość
Centrum Kultury i Turystyki – sala Orbita

 

godz. 19.00 KONCERT GALOWY                                         koncert biletowany
Amfiteatr nad Jeziorem Czos                                                    

 

 

12 sierpnia (niedziela)

godz. 10.30 Uroczysta Msza święta z udziałem poetów i zespołów kresowych
Kościół  Świętego Wojciecha

godz. 11.30 – 15.30 Koncerty zespołów kresowych, prezentacje rękodzieła i malarstwa, kiermasze
Plac Unii Europejskiej

godz. 15.30 – 16.30 Korowód ulicami miasta
(od ul. Sobczyńskiego do pl. Jana Pawła II i promenadą do Amfiteatru nad Jeziorem Czos)

godz. 16.30 KONCERT - Uroczyste zamknięcie 24. Festiwalu Kultury Kresowej
Amfiteatr nad Jeziorem Czos

 

Ponadto:

Wystawa fotograficzna „23 lata Festiwalu Kultury Kresowej”
Wystawa plakatu Festiwalu Kultury Kresowej

Centrum Kultury i Turystyki

 

 

Projekt współfinansowany ze środków
Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Zadanie współfinansowane ze środków Gminy Miasto Mrągowo

 

PARTNERZY I FUNDATORZY NAGRÓD

 

 

ORGANIZATORZY
Burmistrz Miasta Mrągowo,
Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej oddział w Mrągowie,
Centrum Kultury i Turystyki