Jeśli twierdzisz, że w Mrągowie nic się dzieje, to powiemy ci tak jak Mahatma Ghandi:„Bądź zmianą, którą pragniesz ujrzeć w świecie.” Tak zrobili młodzi reprezentujący różne grupy, organizacje, kluby sportowe i wspólnoty mrągowskie, a przede wszystkim samych siebie. Zrzeszeni jako Mrągowskie Forum Młodzieży sięgnęli po minigranty przyznawane przez Fundację Alternatywnej Edukacji „ALE” i przekuli swoje pomysły w czyny.  Projekt foto-percepcja, warsztaty graffiti, ewangelizacja uliczna, warsztaty operatorki filmowej i świetlny przejazd rowerowy to na razie pięć z planowanych dziesięciu inicjatyw młodzieżowych - dla wszystkich, którzy chcą, żeby się działo i chcą być tego sprawcami.

3 września przed CKiT, przy wkładzie  mrągowskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji odbyły  się warsztaty graffiti połączone z akcją pod hasłem Zdrówko Kranówką. Pod okiem grafficiarskiego guru, Mateusza Wilka, stworzono wielkie logo akcji, a przy stoisku ZWiK wypito litry… wody z kranu! Muzyczny klimat zapewnił Dj BRD z Bartoszyc, a dobry nastrój można było uwiecznić w fotobudce, popijając kranówkę z ekologicznego kubka.

Żeby wiedzieć, co się kryje pod hasłem FOTO-PERCEPCJA, trzeba odwiedzić ich na: https://www.facebook.com/FPercepcja/ Nic nie odda lepiej ducha tej inicjatywy niż fanpage prowadzony przez Emilię Turek – liderkę grupy. Ich motto to cytat Wyanna Bullocka: „Aparat fotograficzny jest nie tylko przedłużeniem oka, ale również umysłu. (…) Zamiast używać aparatu tylko do odtwarzania obrazów chciałbym stosować go, tak by to, co niewidzialne dla oczu, stało się widzialne." Dlatego też, zaczynając inicjatywę od warsztatów fotograficznych z Dariuszem Olendrem skończyli na… inspirującej wystawie w CKiT oraz spocie filmowym, który jest właściwie zapowiedzią czegoś dalszego, jeszcze niewidzialnego.

Wierzysz w to, że… może się wydarzyć coś, czego jeszcze w Mrągowie nie było? „Pierwsza Ewangelizacja Uliczna Mrągowo już za nami. Wyszliśmy na ulice, aby pokazać, że Chrystus jest z nami i chce być blisko każdego człowieka. Radość z dawania Pana innym jest najpiękniejszym uczuciem.” Tak podsumowali dzień 15 września inicjatorzy. Wśród nich znaleźli się i połączyli siły przedstawiciele Saletyńskiej Wspólnoty Młodzieży i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, wspierani przez duszpasterzy, animatorów oraz wielu innych sprzymierzeńców wielkiego serca i jednego ducha. Przed południem warsztaty muzyczne, potem ewangelizacja na ulicach miasta, a popołudniu koronka do Miłosierdzia Bożego i Msza przy pomniku św. Jana Pawła II. Wszyscy, którzy przyszli lub choć przystanęli, byli częstowani Słowem Bożym na słodko, zapisanym wewnątrz tzw. anielskich krówek. Kalorie można było spalić po Eucharystii, przy ponad godzinnych tańcach lednickich.
Prezentacja zdjęć oddająca atmosferę tamtego dnia, na fanpage SWM Mrągowo: https://www.facebook.com/swmmragowo/videos/1997333043638827/?q=ewangelizacja%20uliczna%20mr%C4%85gowo

 

W tym samym czasie, w enklawie na końcu świata, czyli obecnej siedzibie Enklawy Artystycznej za kioskiem na Wojska Polskiego…zadziało się filmowo. Skrzyknięci przez ekipę Kapturmen Studios, poprowadzeni przez twórcę multimedialnego Marcela Zielnika, po jednym dniu popełnili to: https://www.facebook.com/kapturmeni/videos/262154264408346/, drugiego dnia wyszli filmować na ulice, jeszcze nie wiemy wprawdzie co, ale… To dopiero początek. Zapowiada się, że ta inicjatywa, która zaczęła się od weekendowych warsztatów operatorki filmowej, może pobudzić do życia nową nieformalną grupę w Mrągowie. Tych, których ciągnie do kamery ze wszystkich stron, będą zapraszać do współpracy.

Dalej twierdzisz, że w Mrągowie nic się nie dzieje? Do dalszej polemiki zapraszają więc młodzi z Mrągowskiego Stowarzyszenia Rowerowego. Bo nieźle pojechali! Na sobotni wieczór 22 września ściągnęli ponad 50 uzbrojonych w światła rowerzystów, aby od Placu Piłsudskiego aż po Mrongoville uświetnić i rozświetlić Europejski Dzień Bez Samochodu. Tuż na starcie akcji towarzyszyło badanie opinii społecznej w formie mapowania miejsc przyjaznych młodzieży. Rowerzyści oklejali mapę miasta kolorowymi karteczkami oznaczającymi miejsca, które przyciągają młodzież, odpychają, i takie, które mają potencjał, gdyby coś w nich zmienić. Za to po przyjeździe na metę na dwukołowców czekało ognisko, kiełbaski i nagrody dla tych najbardziej świecących w ciemności. Organizatorom udało się podwoić liczbę uczestników z zeszłego roku, więc mają plany na jeszcze bogatszy program za rok. Stąd już warto zaklepać sobie w kalendarzach 22 września 2019 roku i zacząć zbierać na tę okazję lampki, latarki i wszystko, co może zaświecić na rowerze.

 

Aleksandra Lemańska

 

Powstanie Mrągowskiego Forum Młodzieży oraz realizacja Mrągowskich Inicjatyw Młodzieżowych to część projektu realizowanego przez Fundację Alternatywnej Edukacji „ALE” przy wsparciu promocyjnym Urzędu Miejskiego w Mrągowie, jako zadanie publiczne współfinansowane ze środków Programu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Aktywne formy przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu- nowy wymiar 2020: „Aktywne postawy młodzieży - podnoszenie kompetencji, przedsiębiorczości i odpowiedzialności w wymiarze środowiska” - edycja 2018r.