Młodzieży zależy! Można było przekonać się o tym 28 listopada 2018 roku. Tego dnia młodzi mieszkańcy Mrągowa z niezależnego zrzeszenia Mrągowskie Forum Młodzieży zorganizowali debatę publiczną w nowo otwartym Mrągowskim Centrum Aktywności Lokalnej.  Przewodnim tematem było utworzenie w budżecie miasta stałego Funduszu Inicjatyw Młodzieżowych, powierzanego corocznie lokalnej organizacji młodzieżowej. Dzięki takim środkom młodzi mrągowianie mieliby szansę na realizację własnych pomysłów na rzecz społeczności, będąc jednocześnie prowadzeni i wspierani przez profesjonalistów pracujących z młodzieżą.

Na główne pytanie debaty: „Jak Fundusz Inicjatyw Młodzieżowych rozwinie Mrągowo i jego społeczność?” wspólnie szukało odpowiedzi ponad 80 uczestników, tj. przedstawicieli samorządów, instytucji publicznych, organizacji pozarządowych, grup nieformalnych oraz osoby prywatne. Środowiska młodzieżowe reprezentowali członkowie i opiekunowie: Enklawy Artystycznej wraz z Teatrem Insania i OH! Móvie Studio, Młodzieżowego Stowarzyszenia Inicjatyw Sportowych, Stowarzyszenia LUZ GUPA, Mrągowskiego Stowarzyszenia Rowerowego, Saloniku Literackiego, Grupy tanecznej Free Style z Młodzieżowego Domu Kultury, Grupy Projektowej Generation Europe. Pojawiły się także samorządy szkół: I Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół nr 2, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie, Zespołu Oświatowo- Sportowego BAZA oraz przedstawiciele Ośrodka Kuratorskiego. Wśród gości znaleźli się ci, którzy pracują na co dzień z młodzieżą i wspierają na każdym etapie rozwoju: nauczyciele, pedagodzy, instruktorzy, animatorzy, liderzy lokalni.  Nie zabrakło też Wójta Gminy Mrągowo Piotra Piercewicza oraz Radnych Miasta Mrągowo. Debatę poprowadzili z ramienia Mrągowskiego Forum Młodzieży: Olgierd Stasiak, Hubert Cendrowski i Szymon Dziergiewicz.

Rolę honorowego gospodarza spotkania pełnił nowo wybrany Burmistrz Miasta Stanisław Bułajewski. W swoim powitalnym wystąpieniu zapewnił zebranych na sali, że jego troską w świeżo rozpoczętej kadencji jest wzmocnienie bezpośredniego kontaktu z młodzieżą i lepsze zadbanie o jej potrzeby.  O tym, jak powstał pomysł Funduszu i jakie są jego pilotażowe początki, opowiadały Donata Kobylińska-Durka, koordynator MFM i Aleksandra Lemańska, Prezes Fundacji Alternatywnej Edukacji „ALE”. Przedstawiły projekt, jaki Fundacja „ALE” realizuje wraz z Mrągowskim Forum Młodzieży dzięki środkom Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Wspomniały o ciekawie przeprowadzonym badaniu opinii na temat przestrzeni przyjaznej młodzieży, które już niebawem doczeka się publicznego raportu.  Zaprezentowały także dziewięć inicjatyw zrealizowanych w ciągu trzech miesięcy przez czterdziestu młodych ludzi, którzy postanowili zrobić coś dla siebie i innych.

W pierwszej części debaty wystąpili eksperci z różnych organizacji, instytucji i... miast.  Szymon Dziergiewicz z Mrągowskiego Forum Młodzieży mówił o tym, jak ważny jest Fundusz Inicjatyw Młodzieżowych dla rozwoju młodzieży chcącej uczyć się dorosłego życia, jak i dla rozwoju miasta, w którym ta młodzież ma szansę zbudować sobie przyszłość. Opowiadali o tym także z własnej perspektywy eksperci z Ełku: Prezydent Miasta Tomasz Andrukiewicz oraz Prezes Fundacji Human Lex Michał Łebski.  Ełk jest miastem, które posiada lokalny program wspierania inicjatyw mieszkańców pod nazwą „Ełk – tu działam”. Przy wykorzystaniu metody regrantingu nie tylko młodzież, ale każda nieformalna grupa mieszkańców może otrzymać mini grant na przeprowadzenie własnej inicjatywy. Dzięki temu, że program jest skierowane do wszystkich grup wiekowych i społecznych, następuje wzrost integracji międzypokoleniowej i aktywności społecznej wszystkich mieszkańców.

Wszyscy eksperci zgadzali się, że pomysł Funduszu Inicjatyw Młodzieżowych nie uda się bez współpracy zaangażowanej młodzieży, przychylnego samorządu oraz profesjonalnej parasolowej organizacji pozarządowej. O tym, jak samorząd wojewódzki podchodzi do wspierania takich lokalnych koalicji, opowiadała Pełnomocnik Marszałka ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi w Województwie Warmińsko-Mazurskim Joanna Glezman. Od kilku lat ogłaszany jest coroczny otwarty konkurs ofert dla organizacji pozarządowych z całego regionu na realizację programu wspierania inicjatyw młodzieżowych w lokalnych środowiskach. Ważny z perspektywy trwałości jest jednak dodatkowy atut organizacji, która składa ofertę: posiadanie zadeklarowanego wkładu finansowego ze strony władz miasta lub gminy. 

W części dyskusyjnej, kiedy można było swobodnie zadawać pytania z sali, pojawiło się wiele pomysłów na sposoby komunikacji między samorządem a organizacjami i grupami młodzieżowymi oraz na rozwiązania dotyczące przyszłorocznego Funduszu Inicjatyw Młodzieżowych.  Sam Burmistrz Miasta Mrągowo Stanisław Bułajewski zapewnił o pewnej współpracy i możliwości kontynuacji rozmów w sprawie Funduszu. Po oficjalnej części debaty wszyscy obecni zostali zaproszeni na poczęstunek oraz do zwiedzania Mrągowskiego Centrum Aktywności Lokalnej. To jednak nie wszystko. Mrągowskie Forum Młodzieży szykuje jeszcze dwie debaty w tym samym miejscu: 5 grudnia od 16:00 będą dyskutowali o młodzieżowej stronie networkingowej, a 10 grudnia o tej samej godzinie rozpoczną dialog na temat Stref Aktywności w mieście, animowanych przez młodych.

Można śmiało stwierdzić, że myślą przewodnią pierwszej debaty stały się słowa Szymona Dziergiewicza, przedstawiciela Mrągowskiego Forum Młodzieży: „Kto lepiej dotrze do młodzieży niż młodzież? Chcemy mieć wpływ na to, co się dzieje. Chcemy być mistrzami gry, a nie pionkami na planszy!” Jeśli prawdą jest, zgodnie ze słowami naszego młodzieżowego eksperta, że „to my jesteśmy realną zmianą tego miasta”, to pomysł Funduszu również jest realny. Wspólnie naprawdę damy radę zacząć zmieniać Mrągowo.

 

Kinga Szolc

Absolwentka I Liceum Ogólnokształcącego w Mrągowie. Reprezentantka Enklawy Artystycznej.  Aktorka Teatru Insania i Teatru ALE. Od grudnia pracuje w Fundacji Alternatywnej Edukacji „ALE”.

 

Powstanie Mrągowskiego Forum Młodzieży oraz realizacja Mrągowskich Inicjatyw Młodzieżowych to część projektu realizowanego przez Fundację Alternatywnej Edukacji „ALE” przy wsparciu promocyjnym Urzędu Miejskiego w Mrągowie, jako zadanie publiczne współfinansowane ze środków Programu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Aktywne formy przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu- nowy wymiar 2020: „Aktywne postawy młodzieży - podnoszenie kompetencji, przedsiębiorczości i odpowiedzialności w wymiarze środowiska” - edycja 2018r.

fot. Emilia Turek