Mrągowska młodzież z Zespołu Szkół nr 2 zaprasza na happening, podczas którego zostanie poruszony problem braku świadomości ludzi na temat praw zwierząt. Wydarzenie, zorganizowane w ramach Funduszu Inicjatyw Młodzieżowych, odbędzie się 19 października (sobota) przy Jeziorku Magistrackim, w godzinach 11:00-14:00. Młodzież będzie rozdawać ulotki informacyjne oraz zaprezentuje m.in. kennelówki oraz klatki łapki, które pomagają w odławianiu bezdomnych zwierząt do sterylizacji.

- Naszymi celami są przede wszystkim: uświadomienie ludziom jakie są konsekwencje za znęcanie się nad zwierzętami oraz jak ważna jest sterylizacja - mówią koordynatorzy projektu "Prawa zwierząt po ludzku". - Często dochodzi do znęcania się nad zwierzętami, wyrzucania, niekontrolowanego rozmnażania. Dodatkowym problemem jest brak wiedzy na temat plusów sterylizacji zwierząt i ograniczania w ten sposób ich bezdomności. Kłopotem jest również przepełnione schronisko w Bagienicach oraz brak sprzętu i lokalu dla kotów ratowanych przez Stowarzyszenie Kociarze Mrągowo.

Młodzież, w ramach projektu, zamierza zakupić transporterki, kuwety i kennelówki, które są niezbędne by ratować niechciane zwierzęta.
W celu rozpowszechnienia idei pomocy zwierzętom, młodzież wraz z wolontariuszami organizuje heppening przy Jeziorku Magistrackim. Wydarzenie odbędzi się 19 października (sobota), w
godzinach 11.00-14.00. Będą rozdawane ulotki informacyjne oraz zaprezentowane zostaną m.in. kenelówki i klatki łapki, które pomagają w odławianiu bezdomnych zwierząt do sterylizacji.

W listopadzie w CKiT odbędzie się "Zlot Zwierzolubów". Będą w nim uczestniczyć członkowie Stowarzyszenia Kociarze Mrągowo, wolontariusze schroniska oraz inni miłośnicy zwierząt. Na Zlocie zostanie przekazany podstawowy sprzęt w ramach inicjatywy. Sprzęt, który jest niezbędny do walki z bezdomnością zwierząt, trafi do organizatorów tzw. Tymcazsowych Domów. Celem listopadowego spotkania jest również integracja osób, które pomagają zwierzętom, a także wymiana doświadczeń.

- Chcemy pokazać jak dużo robi się oddolnie dla czworonogów w naszym mieście, pokazać ludzi, którzy codziennie ryzykują i poświęcają się dla nich - mówią organizatorzy. - Mamy nadzieję, że społeczność zapozna się z prawami zwierząt, a ludzie będą częściej sterylizować zwierzęta. Osoby, które pomagają im na co dzień będą bardziej rozpoznawalni i otrzymają pomoc w postaci sprzętu oraz wsparcia władz miast i gmin. Bardzo gorąco zapraszamy do wzięcia udziału, w tych dwóch wydarzeniach. Do zobaczenia!

Grupę inicjatywną tworzą: Julia Bałdyga, Natalia Świstak, Kornelia Turczynowicz, Laura Jędrzejewska