W całej Polsce Lasy Państwowe wyznaczyły 43 obszary, na których miłośnicy bushcraftu i survivalu, czyli sztuki przetrwania w trudnych warunkach, będą mogli nocować bez naruszania przepisów. Jedno z takich miejsc znajduje się na terenie Nadleśnictwa Mrągowo.

O ile większość z nas słyszało o survivalu to bushcraft dla przeciętnego Kowalskiego jest już pojęciem bardziej zagadkowym. Co oznacza? To pojęcie szersze oznaczające umiejętność życia w dzikim, naturalnym otoczeniu z wykorzystaniem technik survivalowych, ale przede wszystkim przy wykorzystaniu tego, co daje natura.

Społeczność związana z bushcraftem i survivalem, czyli nietypowymi formami aktywności terenowej, nastawionymi na bliski kontakt z naturą, minimalizm, samowystarczalność i długie przebywanie w lesie, liczy w Polsce ponad 40 tys. osób i szybko rośnie. Jej członków z leśnikami łączy bardzo wiele, m.in. świadomość znaczenia głębokiego kontaktu z naturą dla naszego zdrowia, znajomość praw rządzących przyrodą.

Do tej pory osoby uprawiające survival i bushcraft, by realizować swoje hobby na terenie Lasów Państwowych, często musiały działać na granicy prawa. Przepisy mówią bowiem, że noc w lesie można spędzić jedynie na miejscu wyznaczonym do biwakowania. A to przecież sprzeczne z ideą sztuki przetrwania, która zakłada, że radzić sobie mamy w jak najdzikszych ostępach.

Teraz to ma się zmienić. Wszystko za sprawą pilotażowego programu, który w kilkunastu regionach Polski ruszył 21 listopada. Zgodnie z jego wytycznymi na całej powierzchni udostępnionych obszarów będzie można biwakować w dowolnym miejscu w grupie do czterech osób i nie dłużej niż dwie noce z rzędu. Nie trzeba będzie mieć zgody nadleśnictwa, wystarczy je tylko uprzedzić o tym zamiarze pocztą elektroniczną. Biwakujący będą musieli potem przywrócić miejsce do stanu wyjściowego, przede wszystkim posprzątać po sobie.

Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych wybrała 43 nadleśnictwa z 430, które poprowadzą program pilotażowy buscraftu i surwiwalu.
Obszar pilotażowy Nadleśnictwa Mrągowo oznaczony jest na mapie poniżej (załącznik nr 1), a w terenie wyznaczają go oddziały o numerach w Leśnictwie Reszel: 28-33, cz. 34, 40-46, 48, cz. 49, 51-59, cz. 60, 61-70; Leśnictwo Wola: 72-79, 82, 85-94, 140-145, cz. 164, cz. 165, 166-168, cz. 187, cz. 188. cz. 189, cz. 190; Leśnictwo Bredynki: cz. 71, 83, 84, 95, 146-148, 169-172, cz. 173, cz. 191, cz. 192, Cz. 193, Cz. 195, Cz. 196, cz. 197.

W całym województwie warmińsko-mazurskim wyznaczono cztery strefy. Prócz Nadleśnictwa Mrągowo w pilotażowym programie biorą udział nadleśnictwa: Olsztyn, Elbląg i Pisz.

Źródło: tvn24, Nadleśnictwo Mrągowo


Zasady korzystania z udostępnionych na ten cel terenów w Nadleśnictwie Mrągowo

  1. Gospodarzem terenu jest nadleśniczy Nadleśnictwa Mrągowo.
  2. Obszar pilotażowy oznaczony jest na mapie (zał. nr 1), a w terenie wyznaczają go oddziały o numerach w Leśnictwie Reszel: 28-33, cz. 34, 40-46, 48, cz. 49, 51-59, cz. 60, 61-70; Leśnictwo Wola: 72-79, 82, 85-94, 140-145, cz. 164, cz. 165, 166-168, cz. 187, cz. 188. cz. 189,  cz. 190;  Leśnictwo Bredynki: cz. 71, 83, 84, 95, 146-148, 169-172, cz. 173, cz. 191, cz. 192, Cz. 193, Cz. 195, Cz. 196, cz. 197.
  3. Możesz tutaj bezpłatnie odpocząć, lecz pamiętaj, bez względu na to, jakiego wyposażenia używasz do wypoczynku, nie może on niszczyć drzew, krzewów oraz runa leśnego.
  4. Możliwe jest nocowanie w jednym miejscu maksymalnie 4 osób przez nie dłużej niż 2 noce z rzędu. Każdy nocleg należy zgłosić mailowo na adres właściwego nadleśnictwa nie później niż w dniu noclegu. Powyżej ustalonego limitu wymagana jest zgoda właściwego nadleśniczego.
  5. Jeśli zamierzasz nocować w lesie, rekomendujemy użycie własnego hamaka, tarpa, a w wypadku rozbicia namiotu pamiętaj, żeby robić to na trwałej, twardej nawierzchni bez szkody dla runa leśnego i bez rozgarniania ściółki leśnej.
  6. Zanim wyruszysz do lasu, sprawdź na mapie zakazów wstępu do lasu, czy nie został wprowadzony okresowy zakaz wstępu do lasu, np. z powodu dużego zagrożenia pożarowego.
  7. Sprawdzaj prognozy pogody dla obszaru, na którym przebywasz. W razie ostrzeżeń przed silnymi wiatrami i burzami, w trosce o swoje bezpieczeństwo, koniecznie zrezygnuj z pobytu w lesie.
  8. Pamiętaj, że używanie otwartego ognia w lesie jest bezwzględnie zabronione.
  9. Rozpalenie ogniska jest możliwe jedynie w miejscach do tego wyznaczonych przez nadleśniczego. Jeśli zależy Ci na rozpaleniu ognia, zaplanuj wycieczkę tak, aby uwzględniała miejsca do tego przeznaczone. Informację o takich miejscach możesz uzyskać w miejscowym nadleśnictwie.
  10. Nie wjeżdżaj do lasu pojazdem silnikowym, zaprzęgowym ani motorowerem. Jeśli przyjechałeś samochodem, pamiętaj, żeby pozostawić go na pobliskim parkingu leśnym lub innym miejscu do tego wyznaczonym.
  11. Możesz pozyskiwać na własny użytek owoce, grzyby i zioła.

Zanim je pozyskasz, upewnij się, że są jadalne i nie podlegają ochronie gatunkowej oraz że nie
znajdujesz się w oznakowanym miejscu, w którym zbiór płodów runa leśnego jest zabroniony.

  1. Weź z domu worek na odpadki i zabierz je ze sobą. W środku lasu nie znajdziesz kosza na śmieci.
  2. Zachęcamy Cię, abyś do przechowywania przyniesionych do lasu posiłków i napojów używał pudełek i butelek wielokrotnego użytku.
  3. Nie wyrzucaj pozostałości jedzenia, które przyniosłeś za sobą. Mogą one zaszkodzić dziko żyjącym zwierzętom.
  4. Załatwiając potrzeby fizjologiczne, zatrzyj po sobie ślady. Ogranicz używanie środków higieny osobistej ingerujących w środowisko naturalne, np. chusteczek nawilżanych.
  5. Jeśli zabierasz na wyprawę swojego pupila, pamiętaj, żeby trzymać go cały czas na smyczy.
  6. W trosce o bezpieczeństwo swoje i dzikich zwierząt zachowaj odpowiedni dystans. Nie podchodź do nich i nie próbuj ich karmić.
  7. W razie zagrożenia zdrowia znajdź najbliższy słupek oddziałowy i podaj osobom przyjmującym zgłoszenie numery, które są na nim widoczne.
  8. Pamiętaj, że nie jesteś jedynym gościem lasu. Zachowaj ciszę.
  9. Zależy nam na Twojej opinii na temat pobytu w lesie. Podziel się swoimi wrażeniami. Specjalnie do tego celu przygotowaliśmy formularz ankietowy, dostępny tu Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  10. W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z Nadleśnictwem Mrągowo.

Dane kontaktowe:

  • tel. 89 741 22 36
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.