Mrągowskie Pogaduszki. Zabytkowe mrągowski drzwi
Data:
2019-01-17
Godzina:
17:30:00
Kategoria:
rozrywkowe
Wstęp:
Wstęp wolny
Miejsce wydarzenia:
Muzeum w Mrągowie
Organizator:
Muzeum w Mrągowie

Mrągowo nie zostało znacznie zniszczone w czasie II wojny światowej, posiada więc stare miasto! Co prawda XIX-wieczne, ale zawsze. Mało mieszkańców zwraca uwagę na ciekawy elementy zabudowy, a mianowicie drzwi. A mamy różne: secesyjne, historyzujące o motywach barokowych, renesansowych itd. Zakończono projekt Mrągowskiego Budżetu Obywatelskiego 2018 „Mrągowo…od drzwi do drzwi”.

Inspiracją do wydania przewodnika „Od drzwi do drzwi” była wystawa fotograficzna „Mrągowo w detalu – zabytkowe drzwi” Bartosza Helisa, prezentowana w Powiatowej Bibliotece Pedagogicznej w Mrągowie. W roku 2017 pomysł zgłoszony przez Donatę Kobylińską – Durka do Mrągowskiego Budżetu Obywatelskiego zyskał uznanie mieszkańców i został zrealizowany w 2018 r. Realizatorem projektu z ramienia Urzędu Miasta Mrągowa było Centrum Kultury i Turystyki.

Większość publikacji opiera się na pracy Bartosza Hellisa. Jest on autorem tekstów oraz zdjęć dotyczących głównej części, czyli zabytkowych drzwi (30 szt.). Publikacja zawiera pięć reportaży powstałych na podstawie wywiadów z mieszkańcami. Są to ludzkie historię związane z Mrągowem.

Publikacja powstała dzięki współpracy i zaangażowaniu osób, które łączy zamiłowanie do lokalnego dziedzictwa kulturowego:

Bartosza Hellisa– autora zdjęć, tekstów merytorycznych (opisów stolarki drzwiowej i stanu badań)

Roberta Wróbla– koordynatora projektu

Anny Wysuwy - Szefleri Jolanty Helis z Powiatowej Biblioteki pedagogicznej –zaangażowanych w promocję pomysłu i głosowanie, organizatorek wystawy „Mrągowo – w detalu – zabytkowe drzwi”.

Zespółu Fundacji Alternatywnej Edukacji „ALE” w składzie:

Emilia Turek– przeprowadzenie wywiadów z mieszkańcami, aranżacje fotograficzne

Wojciech Sienkiewicz– przeprowadzenie wywiadów i ich transkrypcja

Aleksandra Lemańska– opracowanie reportaży

Donaty Kobylińskiej-Durki - pomysłodawczyni koncepcji wydawnictwa „Od drzwi do drzwi” i autorka projektu zgłoszonego do Mrągowskiego Budżetu Obywatelskiego.

 

ZAPRASZAMY NA SPOTKANIE z realizatorami projektu „Mrągowskie Pogaduszki. Zabytkowe mrągowski drzwi”.

TERMIN: 17.01.2019 r. (czwartek), 17.30 godz.

MIEJSCE: Mrągowskie Muzeum w Ratuszu

Uczestnicy spotkania otrzymają bezpłatnie publikację: „Mrągowo…od drzwi do drzwi”

Opublikowano: 2019-01-07 08:44:30
Autor: Mateusz Kossakowski