Regulamin MCAL

Mrągowskiego Centrum Aktywności Lokalnej
ul. Kopernika 2C:
11-700 Mrągowo

 
§ 1 MISJA
Misją Mrągowskiego Centrum Aktywności Lokalnej (zwanym dalej MCAL bądź też Centrum) jest wspieranie aktywności mieszkańców Mrągowa zrzeszonych w organizacjach pozarządowych oraz w grupach inicjatywnych realizujących zadania własne gminy, wynikające z art. 7 ustawy o samorządzie gminnym (Dz.U.2021r. poz.1372).

§ 2 CELE
Wspieranie aktywności społecznej mieszkańców i organizacji pozarządowych, w szczególności organizacji młodych i niedysponujących lokalem na prowadzenie swojej działalności statutowej, partnerstwa i wzajemnej współpracy, m.in. poprzez:
1. Użyczanie pomieszczeń Centrum na prowadzenie działalności inicjatywnej, statutowej, na akcje społeczne, szkolenia, konferencje, imprezy okolicznościowe itp.
2. Wspieranie realizacji inicjatyw mieszkańców realizowanych w ramach Inicjatywy Lokalnej - Pomysłowe Mrągowo oraz we współpracy z Gminą Miasto Mrągowo.
3. Rozwijanie i wzmacnianie współpracy miasta z organizacjami pozarządowymi.
4. Prowadzenie bazy danych o organizacjach pozarządowych prowadzących działalność w sferze zadań społecznych na terenie Miasta Mrągowa;
5. Poradnictwo, organizacja szkoleń, warsztatów, konferencji itp.;
6. Promocja i wsparcie działalności organizacji pozarządowych, grup inicjatywnych oraz wolontariatu;
7. Prowadzenie działań integrujących środowisko pozarządowe;
8. Udzielanie rekomendacji i wystawianie listów intencyjnych;
9. Umożliwienie korzystania ze sprzętu technicznego: komputera, rzutnika, sprzętu multimedialnego itp.;
10. Umożliwienie korzystania z Internetu;
11. Udostępnianie publikacji, prasy i materiałów związanych z działalnością sektora pozarządowego będących w dyspozycji Centrum;
12. Promocja udzielanego przez Gminę Miasto Mragowo wsparcia w ramach działalności i usług MCAL.

§ 3 LOKALIZACJA I ZASOBY MCAL
1. Pomieszczenia MCAL zlokalizowane są w budynku przy ul. Kopernika 2C w Mrągowie.
2. Łączna powierzchnia przestrzeni MCAL wynosi 603,84 m8 m2 (budynek dostosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych - winda).
3. Użytkownicy mogą korzystać z pomieszczeń MCAL, w dni powszednie, w godzinach od 8.00 do 20.00, z możliwością zmiany tych godzin na podstawie analizy wniosków, o czym decydować będzie Operator.
4. Zestawienie pomieszczeń MCAL:
· Parter
– Sala Warsztatowo-konferencyjna wraz z zapleczem cateringowym –przeznaczona na konferencje, warsztaty, szkolenia, spotkania i konferencje.
– WC oraz szatnia
· I Piętro
– Pokój operatora;
– Pokój biurowy nr 9;
– Sala warsztatowa nr 7 – przeznaczona na warsztaty, szkolenia, spotkania;
– Pokój biurowy nr 6;
– Pokój biurowy nr 5;
– Pokój biurowy nr 4;
– Pokój biurowy nr 3;
– Zaplecze socjalne
– WC
· II Piętro
– Pokój biurowy nr 14;
– Pokój biurowy nr 10;
– Sala warsztatowa nr 11 wraz z zapleczem kuchennym, przeznaczona na warsztaty, szkolenia, spotkania;
– WC

§4 SPOSÓB ZARZĄDZANIA MCAL
1. MCAL jest zarządzane przez Gminę Miasto Mrągowo, która w drodze postępowania wyłania Operatora.
2. Do zadań Operatora należy podejmowanie działań służących realizacji celów opisanych w § 2, w tym m.in.:
a) przyjmowanie i rozpatrywanie wniosków o użyczenie sal, pomieszczeń, sprzętu lub adresu;
b) opracowanie systemu rezerwacji sal;
c) bieżąca współpraca z użytkownikami MCAL (nadzór nad systemem rezerwacji pomieszczeń, kontrola korzystania z zasobów MCAL, przyjmowanie korespondencji użytkowników);
d) promocja działalności MCAL, w tym informowanie o finansowaniu działalności MCAL ze źródeł Gminy Miasto Mrągowo , poszukiwanie użytkowników;
e) prowadzenie działalności edukacyjnej (m. in. szkolenia, poradnictwo, konsultacje, kontakty, know how dot. logistyki, współpracy lokalnej, zagadnień branżowych);
f) wspieranie w sieciowaniu i budowaniu partnerstwa;
3. Biuro Operatora mieści się w budynku MCAL, otwarte jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 16.00. Godziny pracy mogą ulec zmianom i być dostosowane do harmonogramu rezerwacji.
4. Operator zastrzega sobie prawo do korzystania z zasobów MCAL na potrzeby realizowanych przez siebie zadań (projektów, warsztatów, szkoleń).
5. Organizacje pozarządowe, reprezentanci grup inicjatyw lokalnych składają do Operatora wnioski o podjęcie współpracy z MCAL (załącznik nr 1).
6. Weryfikacji wniosków, o których mowa w § 4 ust. 5 oraz określenia grup uprawnionych Użytkowników MCAL dokonuje Operator.
7. Użytkownicy uzyskują prawo do korzystania z zasobów MCAL po podpisaniu porozumienia o współpracy (załącznik nr 2.1 i załącznik nr 2.2) z Operatorem.

§ 5 DLA KOGO MCAL?
1. Oferta MCAL skierowana jest do grup inicjatywnych mieszkańców Mrągowa (realizujących Inicjatywy Lokalne - Pomysłowe Mrągowo oraz we współpracy z Gminą Miasto Mrągowo) oraz organizacji pozarządowych (w rozumieniu ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie), realizujących zadania własne gminy.
2. Odbiorcy bezpośredni to mrągowskie organizacje pozarządowe działające na rzecz mieszkańców Mrągowa, tj.:
a) organizacje, w szczególności niedysponujące lokalem na prowadzenie swojej działalności statutowej;
b) organizacje potrzebujące wsparcia w prowadzeniu działań np. ze względu na kryzys kadrowy w organizacji, zawieszenie prowadzenia działań, problemy lokalowe;
c) grupy inicjatywne młodzieży i dorosłych (realizujące Inicjatywy Lokalne - Pomysłowe Mrągowo oraz we współpracy z Gminą Miasto Mrągowo),
3. Odbiorcy pośredni to osoby, do których nie odnoszą się bezpośrednio cele działania MCAL:
a) odbiorcy działań organizacji pozarządowych oraz inicjatyw lokalnych (realizowanych w ramach Inicjatywy Lokalne - Pomysłowe Mrągowo oraz współpracujących z Gminą Miasto Mrągowo) - korzystający z MCAL - mieszkańcy Mrągowa;
b) przedstawiciele samorządu, administracji;
c) przedstawiciele nauki;
d) przedstawiciele wolontariatu.

§ 6 ZASADY UŻYCZANIA SAL, POMIESZCZEŃ, SPRZĘTU i ADRESU
1. Zasoby MCAL użyczane są nieodpłatnie na okres krótkoterminowy bądź długoterminowy.
2. Korzystający na zasadach partycypacji i wolontariatu, w zamian za możliwość nieodpłatnego korzystania z zasobów MCAL, mogą wspierać funkcjonowanie MCAL. Warunki współpracy w tym zakresie powinny zostać ujęte w porozumieniu współpracy (załącznik nr 2.1 i załącznik nr 2.2)
3. Organizacje pozarządowe lub reprezentanci grup inicjatywnych (realizujący Inicjatywy Lokalne - Pomysłowe Mrągowo oraz współprace z Gminą Miasto Mrągowo) składają do Operatora wnioski o podjęcie współpracy z MCAL (załącznik nr 1) w zakresie użyczania sal, pomieszczeń, sprzętu i adresu.
4. Weryfikacji wniosków, o których mowa w § 4 ust. 5 dokonuje Operator.
5. Użytkownicy uzyskują prawo do korzystania z zasobów MCAL po podpisaniu porozumienia o współpracy (załącznik nr 2.1 i załącznik nr 2.2) z Operatorem.
6. Operator powiadamia o decyzji w ciągu 7 dni roboczych w formie pisemnej; mailem lub drogą tradycyjną.
7. Użytkownicy użyczonych sal i pomieszczeń:
a) Ponoszą pełną odpowiedzialność za przebieg działań realizowanych w użyczonym pomieszczeniu ponosi. Użytkownik ma obowiązek pozostawić lokal w takim stanie, w jakim został mu udostępniony.
b) Dostęp do zarezerwowanych pomieszczeń odbywa się bezpośrednio w obiekcie MCAL u Operatora. Po podpisaniu porozumienia, na czas jego trwania. Klucz do pomieszczeń pobiera się u Operatora. Za zgubienie klucza Użytkownik ponosi pełną odpowiedzialność oraz jest obciążony opłatą w wysokości 50 zł.
c) Użytkownicy są zobowiązani do przestrzegania ustalonych godzin spotkania (zarezerwowany czas obejmuje okres przygotowania pomieszczenia oraz posprzątania po odbytym spotkaniu).
d) Użytkownicy mają możliwość korzystania z pomieszczenia socjalnego. Produkty żywnościowe oraz napoje dostarczają we własnym zakresie.
e) Przekazanie i odbiór pomieszczeń dokonuje Operator (przed przekazaniem pomieszczenia może zostać sporządzona dokumentacja fotograficzna wraz z protokołem).
8. Użytkownicy użyczonego sprzętu:
a) Ponoszą pełną odpowiedzialność za użyczony sprzęt.
b) Użyczony sprzęt może być używany tylko do celów związanych z działalnością Użytkownika. Korzystanie ze sprzętu MCAL w celach prywatnych jest niedozwolone.
c) Nie mogą wykorzystywać użyczonego sprzętu poza siedzibą MCAL.
d) Użytkownik zobowiązany jest do pozostawienia sprzętu w stanie niepogorszonym i ponosi pełną odpowiedzialność za szkody powstałe w czasie jego eksploatacji. Przejęcie materialnej odpowiedzialności za powierzony sprzęt dokumentowane jest drukiem zapotrzebowania na korzystanie z zasobów
e) W wypadku wystąpienia uszkodzenia/usterki, Użytkownik zobowiązany jest do pokrycia kosztów związanych z naprawą lub wymianą zepsutego sprzętu.
f) Przekazanie i odbiór pomieszczeń dokonuje Operator (przed przekazaniem pomieszczenia może zostać sporządzona dokumentacja fotograficzna wraz z protokołem).
9. Użytkownicy użyczonego adresu:
a) Adres udostępniany jest na podstawie zawartego porozumienia Użytkownika z Operatorem. Na podstawie porozumienia Użytkownik otrzymuje indywidualną skrzynkę pocztową.
b) Użytkownik może pisemnie upoważnić Operator do odbioru przesyłek poleconych lub paczek, jeżeli Operator wyrazi na to zgodę.
c) Użytkownik, który korzystał z adresu MCAL, jako adresu korespondencyjnego, w wypadku zakończenia współpracy z MCAL ma obowiązek powiadomienia właściwych urzędów, instytucji i osób, z którymi współpracował o zmianie adresu.
10. Wykorzystywanie pomieszczeń i sprzętu do innych celów niż zostały wskazane we wnioskach, o którym mowa w § 4 ust. 5 jest niedozwolone.
11. Nieprawidłowe korzystanie z zasobów MCAL (w szczególności Internetu) powoduje ograniczenie zakresu współpracy z Użytkownikiem, może również stanowić podstawę do rozwiązania porozumienia.
12. W uzasadnionych przypadkach, Użytkownik może zostać pozbawiony prawa do ubiegania się o powtórne podjęcie współpracy z MCAL przez okres do 12 miesięcy.
13. W sobotę, niedziele i święta MCAL nie prowadzi działalności. W wyjątkowych sytuacjach, gdy organizowane są przedsięwzięcia, które nie mogą się odbyć w inny dzień niż weekendowy (tj. konferencje, projekty, koncerty, szkolenia), na pisemny, uzasadniony wniosek Użytkownika, Operator może podjąć pozytywną decyzję.
14. Użytkownik, który ma zarezerwowany termin weekendowy i nie pojawia się na spotkaniu, bez wcześniejszego odwołania (min. 48 godz.), traci możliwość rezerwowania terminów na okres 6 miesięcy.
15. Z zasobów MCAL nie mogą korzystać organizacje pozarządowe, które:
a) podlegają wykluczeniu z możliwości otrzymania wsparcia, w tym wykluczeniu, o którym mowa w art. 207 ust. 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych
b) zalegają z uiszczaniem podatków, jak również z opłacaniem składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, Fundusz Pracy, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub innych zobowiązań publiczno-prawnych;
c) posiadają zaległości finansowych wobec Gminy Miasta Mrągowa.

§ 7 Szacunkowa wartość użyczanych sal, pomieszczeń
1. Na potrzeby realizacji projektów i porozumień, które wymagają określenia wartości użyczanych sal i pomieszczeń ustala się szacunkową godzinną stawkę użyczenia dla następujących sal i pomieszczeń zlokalizowanych na terenie MCAL:
a) Sale wielofunkcyjne:
- parter: sala warsztatowo-konferencyjna nr 1 - 150 zł/h
- I piętro: sala warsztatowa nr 7 - 90 zł/h
- II piętro: sala warsztatowa nr 11 - 90 zł/h
b) Pokoje biurowe:
- pokój biurowy z 1 biurkiem – 30 zł/dzień
- pokój biurowy z 2 biurkami – 45 zł/dzień
- pokój biurowy z 3 biurkami – 60 zł/dzień
- pokój biurowy z 3 biurkami – 75 zł/dzień
2. Wyceny wartości użyczanych sal i pomieszczeń dokonuje Operator.

§ 8 POSTANOWIENIA KOŃCOWE
1. Użytkownicy MCAL mają obowiązek prowadzić działania promocyjno-informacje dot. otrzymanego wsparcia z Gminy Miasta Mrągowo.
2. Użytkownicy MCAL, z którymi Operator zawarł porozumienie współpracy zobowiązani są do składania kwartalnych sprawozdań (załącznik nr 3).
3. Osoby korzystające z MCAL są zobowiązane do:
a) przestrzegania przepisów właściwych dla pomieszczeń użyteczności publicznej, w szczególności ogólnej instrukcji BHP i PPOŻ;
b) każdorazowego podporządkowania się zaleceniom Operatora;
c) przestrzegania zasad współżycia społecznego;
d) prowadzenia działalności w sposób niezakłócający spotkań innych Użytkowników oraz Operatora (np. hałas, poruszanie się po lokalu w częściach nieudostępnionych Użytkownikowi itp.);
e) prowadzenia działalności w sposób niezakłócający spotkań innych Użytkowników oraz Operatora (np. hałas, poruszanie się po lokalu w częściach nieudostępnionych Użytkownikowi itp.);
f) pozostawienia udostępnionych pomieszczeń po zakończeniu spotkania w takim samym stanie jaki zastał w chwili rozpoczęcia spotkania, pod rygorem poniesienia kosztów przywrócenia pomieszczenia do stanu pierwotnego.
4. Na terenie MCAL obowiązuje zakaz palenia (uwzględniający wszystkie wyroby tytoniowe, a także papierosy elektroniczne), spożywania napojów alkoholowych i zażywania substancji psychoaktywnych; zabrania się wstępu osobom nietrzeźwym i będącym w stanie wskazującym na spożycie alkoholu lub środków psychoaktywnych. W wypadku uzasadnionego podejrzenia przez Operatora powyższej sytuacji może on wezwać przedstawiciela Użytkownika do przestrzegania zapisów regulaminu, poprosić o opuszczenie pomieszczeń MCAL oraz wezwać Policję lub Straż Miejską
5. Klatka schodowa oraz korytarz MCAL może być monitorowana. Monitorowane pomieszczenia zostaną oznaczone informacją o monitoringu.
6. W konsekwencji niestosowania się do zapisów niniejszego Regulaminu, Operator może:
a) ograniczyć zakres współpracy z Użytkownikiem (m.in. odmowa świadczenia usługi, co do której wystąpiły uchybienia) lub czasowo zawiesić współpracę,
b) rozwiązać porozumienie o współpracy w trybie natychmiastowym.
7. Zasoby MCAL nie będą udostępniane na:
a) realizację projektów zawierających treści uznane za obraźliwe, wulgarne lub naruszające dobre obyczaje, w szczególności: polityczne, komunistyczne, rasistowskie lub nazistowskie, propagujące pornografię, narkomanię, obrażające uczucia religijne, treści propagujących używanie narkotyków lub nadmierne spożywanie alkoholu, treści nawołujących do ksenofobii lub szerzenia nienawiści;
b) prowadzenie działalności gospodarczej.
8. Rozstrzygnięć w kwestiach spornych nie ujętych w niniejszym regulaminie dokonuje operator w porozumieniu z Gminą Miasto Mrągowo.