Przypominamy mieszkańcom Mrągowa warunki otrzymania pomocy finansowej w formie dodatku mieszkaniowego.

1. Wnioskodawca musi posiadać tytuł prawny do zajmowanego lokalu.

Dodatek mieszkaniowy mogą otrzymać osoby zajmujące lokale:

- spółdzielcze lokatorskie i własnościowe

- zakładowe

- socjalne

- wynajmowane lub podnajmowane na podstawie umowy cywilno-prawnej

- domy jednorodzinne.

- bez tytułu prawnego, ale oczekujący na komunalne dostarczenie przysługującego im lokalu zamiennego lub socjalnego.

2. Średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego w okresie trzech miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego nie powinien przekroczyć (od 1 marca 2012 roku-najniższa emerytura wynosi 799,18 zł brutto):  - 175 % najniższej emerytury, tj. 1398,57 zł w gospodarstwie jednoosobowym

- 125 % najniższej emerytury, tj. 998,98 zł w gospodarstwie wieloosobowym

3. Osoba wnioskująca może otrzymać dodatek mieszkaniowy pod warunkiem, że powierzchnia zajmowanego lokalu nie przekracza odpowiednio:

Liczba

70 m2

91,0 m2

105,0 m2

* Pod warunkiem, że udział powierzchni pokoi i kuchni w powierzchni użytkowej lokalu nie przekracza 60%.

Normatywną powierzchnię powiększa się o 15 m2, jeżeli w lokalu mieszkaniowym zamieszkuje osoba niepełnosprawna i jeżeli ta niepełnosprawność wymaga zamieszkiwania w oddzielnym pokoju.

Potwierdza to orzeczenie Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności, a w przypadku orzeczeń wydanych przed 2005 rokiem wymagane jest dodatkowo zaświadczenie od lekarza o konieczności zamieszkiwania w oddzielnym pokoju.

Jak ubiegać się o dodatek mieszkaniowy?

1.Zgłosić się do tutejszego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, ul. Wyspiańskiego 1, celem otrzymania wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego i deklaracji o wysokości dochodów wraz z załącznikami lub wydrukować dokumenty ze strony internetowej.

2.Kompletnie wypełniony wniosek o przyznanie dodatku mieszkaniowego, potwierdzony przez zarządcę lokalu mieszkalnego oraz deklarację o wysokości dochodów wraz z niezbędnymi dokumentami, tj. zaświadczeniem o wysokości dochodów uzyskanych w okresie 3 ostatnich m-cy  „złożyć w Sekcji Dodatków Mieszkaniowych w MOPS-ie .

Zaświadczenia dotyczące ostatnich trzech miesięcy muszą złożyć wszystkie osoby wchodzące w skład gospodarstwa domowego.

• osoby pracujące- zaświadczenie z zakładu pracy o dochodach brutto po odliczeniu kosztów ich uzyskania oraz po odliczeniu składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe za 3 pełne miesiące
  • osoby niepracujące zarejestrowane w PUP - aktualne zaświadczenie z Powiatowego Urzędu Pracy
  • osoby niezarejestrowane w PUP - własnoręczne oświadczenie, z czego utrzymywały się w wymaganym okresie trzech miesięcy i w jakiej wysokości osiągnęły dochody z prac dorywczych
  • emeryci, renciści - aktualna decyzja z zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub ostatnie 3 odcinki emerytury lub renty
  • osoby pobierające alimenty - wyrok sądu lub zaświadczenie od komornika o nieściągalności alimentów
  • osoby pobierające zasiłki stałe z opieki społecznej - decyzje o przyznaniu świadczenia
  • żołnierze odbywający zasadniczą służbę wojskową - zaświadczenie o wysokości żołdu
  • studenci - zaświadczenie z uczelni o przyznanym (lub nie) stypendium
  • rolnicy - zaświadczenie o wysokości posiadanych gruntów w hektarach przeliczeniowych.

Decyzja o przyznaniu (lub nie) dodatku mieszkaniowego wydana jest w ciągu miesiąca od złożenia wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego i znajduje się do odbioru w sekretariacie MOPS.

Dodatek mieszkaniowy przyznaje się na okres sześciu miesięcy licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po dniu złożenia wniosku, np. jeżeli wniosek zostanie złożony w lipcu, dodatek mieszkaniowy przyznaje się od sierpnia.

Organ może odmówić przyznania dodatku mieszkaniowego, jeżeli w wyniku przeprowadzenia wywiadu środowiskowego ustali, że występuje rażąca dysproporcja między niskimi dochodami wykazanymi w złożonej deklaracji, a faktycznym stanem majątkowym wnioskodawcy.