W związku z prowadzoną na terenie dróg gminnych, będących w zarządzie Burmistrza Miasta Mrągowo kontrolą legalności umieszczonych reklam do Urzędu Miasta wpłynęło wiele zapytań ze strony ich właścicieli. Niniejsze streszczenie powinno odpowiedzieć na większość z nich.

Zgodnie z art. 4 pkt. 23 ustawy o drogach publicznych z dnia 21 marca 1985r. (Dz. U. z 2007r nr 19 poz. 115 z późn. zm.) reklamą jest nośnik informacji wizualnej, w jakiejkolwiek materialnej formie, wraz z elementami konstrukcyjnymi i zamocowaniami, umieszczony w polu widzenia użytkowników drogi, niebędący znakiem w rozumieniu przepisów o znakach i sygnałach, lub znakiem informującym o obiektach użyteczności publicznej ustawionym przez gminę. Natomiast pas drogowy to wydzielony liniami granicznymi grunt wraz z przestrzenią nad i pod jego powierzchnią, w którym są zlokalizowane droga oraz obiekty budowlane i urządzenia techniczne związane z prowadzeniem, zabezpieczeniem i obsługą ruchu, a także urządzenia związane z potrzebami zarządzania drogą (art. 4 pkt. 1 ustawy o drogach publicznych). Jak wynika z przedstawionych definicji, w pasie drogowym dróg publicznych nie ma miejsca na reklamy, nie mniej jednak w drodze wyjątku, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, zarządca drogi może zezwolić na lokalizację w pasie drogowym urządzeń niezwiązanych z potrzebami zarządzania drogami lub potrzebami ruchu drogowego w drodze decyzji administracyjnej (art. 39 ust. 3 ustawy o drogach publicznych).

Ponadto ustawa nie rozróżnia szyldów i reklam, każdy element będący informacją dla potencjalnego konsumenta/klienta o prowadzonej działalności gospodarczej jest reklamą. Potwierdza to orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy nr II SA/Bd 649/08, które mówi, że „jeśli tablica zajmująca pas drogowy stanowi widoczną dla użytkowników ulicy (czyli odbiorców) informację o rodzaju działalności gospodarczej prowadzonej w miejscu jej umieszczenia (lub innym), to stanowi ona reklamę, za której usytuowanie bez zezwolenia organ zobligowany jest wymierzyć karę. Bez znaczenia przy tym dla wymierzenia kary są przyczyny nie wystąpienia o odpowiednie zezwolenie, lub zbyt późne wystąpienie o nie. Jeśli skarżąca chciałaby uniknąć konieczności uzyskania zezwolenia i jego opłacenia, nie ma przeszkód by odpowiednio mniejszy szyld informacyjny umieścić na ścianie budynku w taki sposób, by nie kolidował z pasem drogowym.”

Przed 2004 r. obowiązywała Ustawa prawo działalności gospodarczej, która obligowała każdy podmiot gospodarczy do umieszczenia na zewnątrz siedziby szyldu, który w zwięzły sposób określał zakres prowadzenia działalności. Jednak 21 sierpnia 2004 r. ustawę tą zastąpiła ustawa
z 2 lipca 2004r. o swobodzie prowadzenia działalności gospodarczej (t. j. Dz. U. z 2010, Nr 220, poz. 1447 ze zm.), z której treści wynika, że przedsiębiorca nie ma już obowiązku oznakowania miejsca prowadzenia działalności. Stąd, jeżeli przedsiębiorca decyduje się na umieszczenie szyldu, reklamy, czy innego nośnika informacji wizualnej w pasie drogowym drogi publicznej musi liczyć się z tym, że jest on zobowiązany do wystąpienia do zarządcy drogi o wydanie zezwolenia, z czym wiążą się także opłaty.

Nieznajomość prawa nie zwalnia z obowiązku jego przestrzegania, dlatego informujemy mieszkańców Mrągowa, aby byli świadomi obowiązującego prawa i nie narażali się na dolegliwość jaką stanowią kary pieniężne.
Procedura uzyskania zezwolenia na umieszczenie reklamy nie jest skomplikowana, a opłata za zajęcie pasa drogowego drogi gminnej na terenie miasta Mrągowo równa się iloczynowi liczby metrów kwadratowych pasa drogowego zajętego przez powierzchnię reklamy, stawki opłaty za zajęcie 1 m2 ustalonej zgodnie z uchwałami Rady Miejskiej w Mrągowie, wynoszącej 2,00 zł i ilości dni zajmowania pasa drogowego. W przypadku kary jest to 10 – krotność takiej opłaty.

Formularz wniosku o wydanie zezwolenia na zajęcie pasa drogowego, w celu umieszczenia reklamy, dostępny jest na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Mrągowie: http://bip.warmia.mazury.pl./mragowo_gmina_miejska/ w zakładce „Procedury załatwiania spraw” – Referat Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej”. Wnioski należy składać w Urzędzie Miejskim w Mrągowie w pokoju nr 53 (II piętro) tel. 89 741 90 19.