Co nowego w mrągowie?

ZARZĄDZENIE Nr 2001/2024 Burmistrza Miasta Mrągowa z dnia 15 kwietnia 2024 roku
2024-04-22 06:44:54
LXXVI SESJA RADY MIEJSKIEJ W MRĄGOWIE. ZAPROSZENIE
2024-04-19 12:51:16
Komunikat dotyczący podpisania umowy o wsparcie zadania publicznego pn. „Żeglarskie Grand Prix Warmii i Mazur”
2024-04-17 12:51:05
Rozstrzygnięcie konkursu ofert na realizację, w roku 2024, zadania publicznego pn. "Wspieranie działań niosących pomoc osobom chorym, starszym i niepełnosprawnym"
2024-04-10 10:13:59
Komunikat dotyczący podpisania umowy o wsparcie zadania publicznego pn. „Profilaktyka uzależnień poprzez sport – Mistrzostwa Polski PITBIKE Off-Road oraz Puchar Polski PITBIKE Off-Road”
2024-04-05 09:32:56
Komunikat dot. zlecenia realizacji zadania publicznego pn. „Żeglarskie Grand Prix Warmii i Mazur (Jubileusz 10-lecia MTR Czos)” z pominięciem otwartego konkursu ofert
2024-04-02 10:36:55
Komunikat dot. zlecenia realizacji zadania publicznego pn. „Profilaktyka uzależnień poprzez sport – Mistrzostwa Polski PITBIKE Off-Road oraz Puchar Polski PITBIKE Off-Road” z pominięciem otwartego konkursu ofert
2024-03-27 10:36:59
DOFINANSOWANIE PRACODAWCOM KOSZTÓW KSZTAŁCENIA MŁODOCIANYCH PRACOWNIKÓW W ROKU 2024 ZE ŚRODKÓW FUNDUSZU PRACY
2024-03-25 09:41:54
Komunikat dot. zgłoszenia osób do komisji konkursowej - konkurs ofert na realizację zadania publicznego w zakresie wspierania działań niosących pomoc osobom chorym, starszym i niepełnosprawnym
2024-03-20 08:35:59
Komunikat dot. zgłoszenia osób do komisji konkursowej - konkurs ofert na realizację zadania publicznego polegającego na wsparciu działań na rzecz osób, rodzin i grup zagrożonych wykluczeniem społecznym, poprzez działania edukacyjne, organizację wypoczynku
2024-03-20 08:32:21

Gdy w 1999 roku Stowarzyszenie Promocji Sztuki Kabaretowej "PAKA" organizowało, wielki, kilkugodzinny kabareton, pod nazwą; ,,Mazurska Noc Kabaretowa, czyli co każdy satyryk wiedzieć powinien”, nie przypuszczano, że stanie się on imprezą cykliczną, najpopularniejszą tego typu w kraju. Dziś jest to wydarzenie artystyczne, które w klimacie wakacyjnym na Mazurach nabiera dodatkowych wartości. Dla wielu impreza jest przeglądem tego, co w świecie satyry wydarzyło się przez cały mijający rok, taka jest bowiem idea, że na scenie występują najlepsi, także Ci debiutujący, którzy zdobyli nagrody na największym festiwalu kabaretowym PAKA w Krakowie.

Nie ulega wątpliwości, że impreza ta czyni z Mazur letnią stolicę dobrego humoru. Jest kolejną atrakcją regionu, a fakt, że spektakl na żywo emituje Telewizyjna Dwójka, powoduje, że amfiteatr nad mrągowskim jeziorem Czos, staje się jednym z bardziej znanych miejsc na mapie turystycznej Polski.

Mazurska Noc Kabaretowa jest wydarzeniem artystycznym, które wiele osób na stale wpisało do planów urlopowych, dlatego zanim oficjalnie podany jest szczegółowy program, większość biletów jest już sprzedana. Dzieje się tak dlatego, że to wydarzenie artystyczne ma soją markę i widzowie wiedzą, że kupują bilety na dobry program. I faktycznie tak jest, skoro wracają na kolejne edycje imprezy z rodzinami, przyjaciółmi.

Program Mazurskiej Nocy Kabaretowej układany jest przez specjalistów w tej dziedzinie i co roku realizowany jest wokół wybranej wcześniej tematyki:

1. „Co każdy satyryk wiedzieć powinien” - 1999r.

Odbyła się w 1999 roku we współpracy z Telewizją Polską i spotkała się z dużym entuzjazmem. Od początku staraliśmy się stworzyć imprezę tematyczną i dobrać repertuar tak, aby kabareton tworzył swoistą całość i był oparty na myśli przewodniej, wokół której rozwija się akcja wydarzeń i której dotyczą skecze i piosenki.

2. „Gdzie jest wielki mistrz” - 2000r.

Druga impreza z cyklu była związana z rocznicą Bitwy pod Grunwaldem i nosiła znamienny tytuł. Publiczność została zaskoczona żywym obrazem przedstawiającym obraz Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”, w którym uczestnicy odbywających się w tym samym czasie Warsztatów Kabaretowych, zostali upozowani na słynne postaci z obrazu. Prezentacja została przygotowana przez Michała Tarkowskiego i dała zachwycający efekt. W 2000 roku pierwszy raz Mazurska Noc Kabaretowa była emitowana na żywo przez TVP2.

3. „Baby górą!” - 2001r.

Jak sam tytuł wskazuje była, oprócz pokazu najlepszych skeczy kabaretowych minionego roku, prezentacją kobiet związanych z satyrą.

4. „W drogę” - 2002r.

Kabareton osnuty wokół specyficznej podróży po kabaretowych klimatach. Wtedy także rozpoczął się trwający przez kilka lat trend polegający na łączeniu kabaretu z muzyką popularną. W 2001 roku kabareton zakończył występ niezwykle popularnego wówczas zespołu „Ich troje”.

Mieliśmy dość wyjątkową sytuację, gdy w kabaretonie występuje zespół będący kilka chwil wcześniej przedmiotem parodii kabaretowych.

5. "Śmiej się kibicu" - 2003r.

Piąta edycja imprezy była faktycznie Mazurską Olimpiadą Kabaretową. Trenerem zawodników był oczywiście związany z PAKĄ od lat Piotr Bałtroczyk, a wśród gości był legendarny Jan Tomaszewski i inni znani sportowcy.

6. "K – jak kabaret" - 2004r.

Kolejny kabareton w reżyserii K. Jaślara z „Golec orkiestrą” na zakończenie.

7. "Kabaret bez granic" - 2005r.

Reżyserem kabaretonu zostaje związana z PAKĄ od wielu lat Beata Harasimowicz. W 2005 roku koncert zakończył zespół Blue Cafe, którego ówczesna wokalistka, Tatiana Okupnik rozpoczynała swoją karierę śpiewając w Teatrze Chichot2 podczas jednego z Przeglądów Kabaretów PAKA.

8. „Misja sójka” - 2006r.

Tematyka kabaretonu nawiązująca do znanej „sójki wybierającej się za morze” z recitalem finałowym zespołu „Leszcze” wg autorskiego i udanego! Scenariusza Roberta Górskiego z Kabaretu Moralnego Niepokoju.

9. Dwójki, pary, duety - 2007r.

Wracamy do tradycyjnej formy kabaretonu rezygnując z gwiazd muzyki pop.

10 „Rodzina rządzi” - 2008r

To kolejna nowość. Impreza trwa dwa dni, a w jej ramach oglądamy znakomitą „Wakacyjną Filharmonię Dowcipu Waldemara Malickiego”.

W tym roku wystąpili Roman Żurek i kabaret Neo-Nówka w roli prowadzących, Kabaret pod Wyrwigroszem, Kabaret Młodych Panów, Łowcy.B, Sonia Bohosiewicz, Formacja Chatelet, Paranienormalni, Ani Mru Mru, Artur Andrus, Krzysztof Daukszewicz, Jacek Fedorowicz, Kabaret „Słuchajcie” i laureaci tegorocznej PAKI.

11. „Hello Poland!” - 2009r.

Kabareton dotyczył tematyki emigracyjnej i rzekomego wówczas przyjazdu Baracka Obamy do Polski, a gospodarzem programu był Kabaret Młodych Panów.

12. „Tropiciele talentów” - 2010r.

Zdominowany został przez łowców talentów, a Robert Górski i Mikołaj Cieślak z Kabaretu Moralnego Niepokoju podczas kabaretonu poszukiwali najbardziej uzdolnionych w kraju, co było oczywiście pretekstem do układu tzw. ramówki i wyboru skeczów i wykonawców.

13. „W górę smyki” - 2011r.

Gospodarzami i pomysłodawcami tej edycji była Grupa MoCarta, prowadzącym Artur Andrus, a gośćmi m.in.: Kabaret Hrabi – bardzo rzadko pojawiający się na imprezach masowych, Limo, Ireneusz Krosny, Łowcy.B, Smile, Elita, Marian Opania i laureat 27.PAKI kabaret Liquidmime.

14. W nowej, atrakcyjnej formule! - 2012

Trzech gospodarzy, trzy różne kabaretowe światy, premierowe skecze i jak zwykle atrakcyjne widowisko. Wystąpili między innymi: Kabaret Młodych Panów, Łowcy.B, Limo, Kabaret Pod Wyrwigroszem, Ireneusz Krosny, Marcin Daniec, Andrzej Grabowski, Nowaki, RAK, Jurki, Tomasz Jachimek, Kacper Ruciński i inni. Oprawa myzyczna: zespół „The Jobbers”.

15. Jubileuszowa Mazurska Noc Kabaretowa - 2013

W tym roku gospodarzami imprezy były tuzy rodzimego kabaretu. Człowiek, które we freestyle’u nie ma sobie równych, czyli Artur Andrus. Wulkan energii i wielki kibic piłki nożnej, Marcin Daniec, a także portugalski, protestancki, Żyd–ewangelik, czyli wszechstronny Marcin Kałamaga z kolorowej formacji Łowcy.B. W Kabarecie według Artura Andrusa wystąpili także:
Jarek Sadza (Kabaret Skeczów Męczących), Kabaret Smile, Kabaret K2, Grupa Rafała Kmity, Kabaret Elita. Marcin Daniec zaprosił Ireneusza Krosnego, Kabaret pod Wyrwigroszem i Kabaret Nowaki. Gośćmi Kabaretu według Maryjusza Kałamagi będą Łowcy.B, Kabaret Skeczów Męczących, Kacper Ruciński, Kabaret Smile.

16. ,,Seks, sport i chwila relaksu"- 2014

Tym razem gospodarzami byli członkowie kabaretu Ani Mru Mru - Michał Wójcik, Marcin Wójcik i Waldemar Wilkołek. Każdy z panów dostał we władanie jedną część kabaretonu zatytułowanego "Seks, sport i chwila relaksu". Na scenie amfiteatru położonego nad jeziorem Czos zobaczylismy także Limo, Smile, Nowaki, Jurki, K2, Ireneusz Krosny i Kabaret Młodych Panów, którzy zaprezentowali się od swojej najlepszej strony, przypominając znane i przedstawiając nowe znakomite skecze. Wszystko z charakterystyczną dla siebie błyskotliwością skomentował Kacper Ruciński, a muzycznie oprawił The Jobers.

Mazurska Noc Kabaretowa – najważniejsze fakty

  • Mazurska Noc Kabaretowa – rokrocznie gromadzi w amfiteatrze komplet publiczności – czyli ok. 4500 osób
  • Transmisja kabaretonu w PR 2 Telewizji Polskiej obejmuje 30% rynku, co oznacza 4 miliony widzów w Polsce
  • Od 5 lat impreza transmitowana jest również na w Telewizji Polonia – co w sposób zauważalny przekłada się na jej sukces medialny i popularność także poza granicami kraju.
  • Mazurska Noc Kabaretowa – jako wizytówka letniej rozrywki jest jedną z najczęściej reemitowanych imprez. Każda edycja ma około 10 powtórek przez okres ok. 5 lat po jej zakończeniu zarówno w PR 2 TVP jak i w TV Polonia.
  • Każda powtórka Mazurskiej Nocy Kabaretowej gromadzi przed telewizorami ok. 3 mln telewidzów.

Więcej na MAZURSKANOC.PAKA.PL

ORGANIZATOR

Stowarzyszenie Promocji Sztuki Kabaretowej PAKA

WSPÓŁORGANIZACJA

TVP 2

PARTNERZY

Burmistrz Miasta Mrągowo,
Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie
www.biletynakabarety.pl