Co nowego w mrągowie?

Komunikat dot. zlecenia realizacji zadania publicznego pn. „Profilaktyka uzależnień poprzez sport – Mistrzostwa Polski PITBIKE Off-Road oraz Puchar Polski PITBIKE Off-Road” z pominięciem otwartego konkursu ofert
2024-03-27 10:36:59
DOFINANSOWANIE PRACODAWCOM KOSZTÓW KSZTAŁCENIA MŁODOCIANYCH PRACOWNIKÓW W ROKU 2024 ZE ŚRODKÓW FUNDUSZU PRACY
2024-03-25 09:41:54
Komunikat dot. zgłoszenia osób do komisji konkursowej - konkurs ofert na realizację zadania publicznego w zakresie wspierania działań niosących pomoc osobom chorym, starszym i niepełnosprawnym
2024-03-20 08:35:59
Komunikat dot. zgłoszenia osób do komisji konkursowej - konkurs ofert na realizację zadania publicznego polegającego na wsparciu działań na rzecz osób, rodzin i grup zagrożonych wykluczeniem społecznym, poprzez działania edukacyjne, organizację wypoczynku
2024-03-20 08:32:21
Komunikat dotyczący zlecenia realizacji zadania publicznego pn. „Profilaktyka uzależnień poprzez sport – Mistrzostwa Strefy Polski Północnej oraz Warmińsko Mazurskie Mistrzostwa Okręgu w Motocrossie” z pominięciem otwartego konkursu ofert
2024-03-14 10:52:37
LXXV SESJA RADY MIEJSKIEJ W MRĄGOWIE. ZAPROSZENIE
2024-03-12 12:48:20
Konkurs ofert. Wspieranie działań niosących pomoc osobom chorym, starszym i niepełnosprawnym
2024-03-08 11:45:27
Ogłoszenie o otwartym konkursie ofert na wsparcie realizacji w roku 2024, zadania publicznego polegającego na wsparciu działań na rzecz osób, rodzin i grup zagrożonych wykluczeniem społecznym, poprzez działania edukacyjne, organizację wypoczynku letniego
2024-03-06 12:15:07
Komunikat dotyczący podpisania umowy o wsparcie zadania publicznego pn. „Wielkanocny koncert – różnorodność kultur w Mrągowie”
2024-03-05 08:06:34
LXXIV SESJA RADY MIEJSKIEJ W MRĄGOWIE. ZAPROSZENIE
2024-03-04 14:49:13

Spotkanie w Mrągowie zostało zorganizowane w ramach trójstronnego projektu dofinansowanego przez Polsko - Niemiecką Współpracę Młodzieży- mówi Urszula Kuchcińska, Przewodnicząca Stowarzyszenia Mrągowo-Grünberg. - W projekcie wzięła udział młodzież w wieku 11-17 lat z miast partnerskich Mrągowa: Grünberg i Limanowej oraz z współpracującego z naszym miastem, francuskiego Condom. Dodatkowo zaprosiliśmy również młodzież z naszego miasta partnerskiego z Obwodu Kaliningradzkiego, Zielenogradska.
40 nastolatków z Polski, Niemiec, Francji i Obwodu kaliningradzkiego, wraz z opiekunami, spędziło w naszym mieście blisko dwa tygodnie. Wśród nich była również młodzież z deficytami rozwojowymi pochodząca z Mrągowa, Condom, Grünberg . Młodzież mieszkała w Bursie Międzyszkolnej.  Spotkanie odbyło się pod hasłem „Every Day Play Fair Play” - czyli zawsze graj fair. Głównym celem wspólnego pobytu młodych ludzi z miast partnerskich było przekazywanie i propagowanie wiedzy na temat zasad fair play, jako wartości uniwersalnych, odnoszących się nie tylko do postępowania według reguł czystej gry w sporcie, ale także właściwej postawy w życiu codziennym wobec każdego człowieka bez względu na pochodzenie, płeć, wiek, poglądy, niepełnosprawność, wyznanie itp.
W czasie pobytu w Mrągowie młodzież zdobywała nowe umiejętności podczas licznych gier i rozgrywek sportowych w koszykówce, piłce nożnej i unihokeja. Zajęcia sportowe przeprowadził Bartek Koziatek, Koordynator Sportu działający przy CKiT oraz animatorzy sportowi. Wszyscy uczestnicy rozgrywek otrzymali dyplomy za udział w zawodach. Najważniejszym wydarzeniem sportowym podczas projektu był Turniej o Puchar Fair Play w bilardzie, poprzedzony szkoleniem. Złoty medal w rozgrywkach drużynowych zdobyła młodzież z Limanowej. Srebro zgarnęło Mrągowo, zaś brąz przypadł w udziale drużynie z Zielenogradska. Czwarte i piąte miejsce zajęły kolejno ekipy z Condom i Grünberg. Indywidualnie Puchar Fair Play trafił do Konrada Tąta z Limanowej. Drugie miejsce zajął Patryk Sagała  z Mrągowa, trzecie Georgy Lyaleko z Zielonogradska. Szkolenie i turniej bilardowy przeprowadził Wiesław Kuchciński, prezes Stowarzyszenia Kultury Fizycznej Bilard Sportowy w Mrągowie, przy współpracy Patryka Rzemienieckiego, Mateusza Wasiaka i Mateusza Dudka.  
Okazją do integrowania się międzynarodowej młodzieży oraz uczenia się nowych rzeczy były warsztaty taneczne. Naukę tańca liniowego w stylu country oraz polskiego tańca narodowego polonez, zorganizowała Ewa Kowalewska. Zajęcia muzyczno-ruchowe przeprowadziły: Marta Szymborska i Justyna Zapała z CKiT.
Ciekawymi warsztatami okazały się pokazy walki rycerskiej w wykonaniu grupy rycerskiej Rota Zaciężna Strażnicy Sensburg. Młodzież podczas tego spotkania poznała założenia etyki rycerskiej w odniesieniu do fair – play we współczesnym świecie oraz miała możliwość obserwacji  i  przymierzania elementów wyposażenia rycerza, poznali również tańce średniowiecza w wykonaniu dam i rycerzy. A było to możliwe dzięki współpracy z Dariuszem Żyłowskim, kierownikiem Muzeum w Mrągowie.
Ponadto młodzież poczuła niepowtarzalny klimat festiwalowego miasta podczas Pikniku Country oraz na koncercie zespołów cygańskich. Zwiedziła nasze miasto oraz okoliczne miejscowości z przewodnikiem Robertem Wróblem z Mragowskiej Informacji Turystycznej. Zapoznała się z mazurską przyrodą podczas spacerów i pieszych wędrówek. Wzięła udział w warsztatach plastycznych prowadzonych przez Jana Gudelisa i warsztatach teatralnych prowadzonych przez Lenę Feilke oraz grach i zabawach integracyjnych. Na zakończenie pełnego wrażeń i atrakcji pobytu w Mrągowie młodzież przygotowała przyjęcie pożegnalne pod nazwą „Fair Play Party”, na którym królowały potrawy z rejonów skąd pochodzą uczestnicy. Nastolatki z różnych zakątków Europy oraz Polski mogła posmakować najlepszych wyrobów z innych regionów. Wydarzenie wsparli sponsorzy  z Mrągowa oraz Limanowej. Mlekpol przekazał na ten cel sery i maślanki Mrągowskie, zaś Jagodzianka pączki i imponujący tort. Nastolatki z Limanowej poczęstowali rówieśników i zgromadzonych gości sokami Tymbark, serami firmy „Pławecki” oraz wędlinami z tamtejszych Zakładów Mięsnych „Szubryt”. Francuzi przywieźli pasztety z gęsi i kaczek, a Niemcy Frankfurterki, i inne wyroby mięsne z ich miasta Grünberg.
Wieczorne spotkania przy stole tenisowym, grach planszowych, dyskoteki,  ognisko, wspólne plażowanie, spływ kajakowy rzeką Krutyń miały również na celu integrację młodzieży i opiekunów  uwzględniając temat przewodni projektu „Every Day Play Fair Play”.
 Cieszymy się bardzo, że mieliśmy możliwość gościć młodzież miast partnerskich w naszym mieście - mówi Burmistrz Otolia Siemieniec. Było to niecodzienne spotkanie, gdyż po raz pierwszy do Mrągowa, w ramach jednego projektu, przybyli młodzi ludzie ze wszystkich miast Partnerskich Mrągowa oraz współpracującego z nami Condom. Do tej pory wymiany młodzieżowe odbywały się tylko z naszym najstarszym partnerem z Grünberg oraz Condom a także z Toro i Keszkemet. Liczę, iż takie spotkania będą odbywać się regularnie, ponieważ dają one wyjątkową okazję do poznania kultury, tradycji i obyczajów krajów partnerskich, wymiany doświadczeń, zawierania znajomości, a tym samym kontynuowania i rozwijania stosunków między miastami partnerskimi.
 Projekt trójstronny „Every Day Play Fair Play” dofinansowany został przez Polsko - Niemiecką Współpracę Młodzieży, Urząd Miejski w Mrągowie, Stowarzyszenia Miast Partnerskich z Mrągowa, Grünberg i Condom oraz sponsorów. W realizację przedsięwzięcia zaangażowani byli także Centrum Kultury i Turystyki, Mrągowska Informacja Turystyczna, Muzeum w Mrągowie oraz Stowarzyszenie Kultury Fizycznej Bilard Sportowy. Koordynatorem projektu była Urszula  Irena Kuchcińska, przewodnicząca Stowarzyszenia Miast Partnerskich” Mrągowo-Grünberg”, która współpracowała z Referatem Strategii, Rozwoju, Promocji i Integracji Europejskiej Urzędu Miejskiego oraz z opiekunami młodzieży: Irenką, Agnieszką, Beatką, Leną, Laurą, Fabienną, Julią, Simonem i Patrykiem.
W imieniu organizatorów serdecznie dziękujemy za wsparcie wszystkim osobom zaangażowanym w realizację projektu.