W sobotę na Placu Armii Krajowej odbył się pierwszy Piknik Sąsiedzki. Organizatorem wydarzenia był Urząd Miejski w Mrągowie, a celem spotkania konsultacje planu zagospodarowania przestrzennego dla tej części miasta.

Co się działo
Piknik rozpoczął się spacerem historycznym, na którym można było dowiedzieć się, kiedy zbudowano dzielnicę, zobaczyć stare fotografie, poznać architektoniczne smaczki związane z poszczególnymi budynkami, a także podzielić się własną historią tego miejsca. Mieszkańcy przywoływali dawne nazwy ulic, nieistniejące drzewa czy place zabaw.

Po spacerze na uczestników czekał poczęstunek, konkursy z nagrodami i rozmowy na temat przyszłości dzielnicy. Pogoda oraz humory dopisały. Mieszkańcy licznie stawili się na placu i chętnie dzielili swoimi przemyśleniami na temat zagospodarowania swojego sąsiedztwa. Wskazywali na potrzebę zadbania o szczegóły, które czynią to miejsce wyjątkowym: charakterystyczna zabudowa,  drewniane werandy czy ceramiczne dachówki, a także projektowanie małej architektury w sposób podkreślający historyczny charakter dzielnicy: stylizowane latarnie czy ławki.

Co dalej
Wszystkie uwagi zostaną spisane w formie raportu i udostępnione na stronie miasta, a także zaprezentowane podczas spotkania podsumowującego projekt PlanujeMY Mrągowo. O szczegółach kolejnych spotkań będziemy pisać na naszej stronie.

..z relacji mieszkańca

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji  z sobotniego pikniku oraz poznania bardzo ciekwej opinii jednego z mieszkańców dzielnicy, który podzielił się swoimi przemyśleniami:

"W sobotę 23.09.2017 w Mrągowie na placu AK odbył się dobrze przygotowany piknik,  którego tematem przewodnim był "Ład przestrzenny w miejscu zamieszkania". Szczęśliwie dla organizatorów pogoda z frekwencją niezawiodła. Jak na pierwszy raz, moim zdaniem było super. Domniemam, że tak dobra frekwencja jest dobrym znakiem czasu. Wielu właścicieli nieruchomości było na wycieczkach w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Irlandii, we Włoszech,... Takie wyjazdy odmieniają nasz ogląd świata. Dostrzegamy i kodujemy różnice w urbanistycznej przestrzeni tu i tam. Przyczyną tych różnic był i jest narzucony nam socrealizm. Zastąpienie kalekiej Wenus z Milo słowiańską traktorzystką mści się po dzień dzisiejszy. W latach siedemdziesiątych obowiązywał odgórny zakaz budowania bydunków z dwuspadowym dachem (ul. Laskowa).

Tytułem wprowadzenia,.... uzyskanie i zrozumienie w urbanistyce architektonicznego ładu należy przypisać do kategorii kultury wysokiej, podobnie jak nowoczesne malarstwo, operę lub balet. Jest to niezwykle trudny temat nawet dla osób, które zajmowały się nim świadomie lub nie, zawodowo. Ład architektoniczny jest pojęciem wymagającym ponadprzeciętnej fachowej wiedzy i estetycznej wrażliwości. Na podstawie wysokiej frekwencji należy przyjąć optymistyczny wniosek, że społeczność naszej dzielnicy jest wrażliwa na urodę swego otoczenia oraz warunki życia.

Z wypowiedzi przewodnika Roberta Wróbla, dowiedzieliśmy się, że Plac AK i ulica Grunwaldzka oraz niektóre obiekty użyteczności publicznej Mrągowa, powstały na podstawie krajowego architektonicznego konkursu projektów ówczesnych Niemiec.

W ostatnich latach, w centrum naszego miasta powstało kilka hoteli. Czy wszystkie wpisują się swoimi elewacjami w architekturę Mazur? Czy te inwestycje wpisują się w ład przestrzenny? Trudno powiedzieć,...

W wyniku powojennej parcelacji ogrodów na nowe, obce w swej estetyce budownictwo, dokonał się w trybie urzędniczo-nakazowym solidny, bo murowany, nieład architektoniczny.  Największą "moc rażenia" w tej nowej urbanistyce ma niewygodne wytyczenie ulic. 

W perpektywie nadchodzących lat możnaby:

  • wypracować wydzielenie miejsc postojowych na swoje samochody na własnej posesji;
  • blokowiska powinny wydzielić miejsca parkingowe zaopatrzone numerami indywidualnych mieszkań;
  • jezdnie ulic powinny być wolne dla służb ratowniczych i komunalnych : odśnieżanie i mechaniczne zamiatanie jezdni, drożność jezdni dla  autobusowej linii;
  • zastosowanie sztukaterii ze styropianu pozwala na przywrócenie starych glifów, bonii, gzymsów, i zworników ( http://decorsystem.pl/ ) Należy tylko uważać aby nie upiększać ponad miarę;
  • przy ewntualnej wymianie okien, mieszkańcy jednego budynku powinni ujednolicić podział szyb;
  • kolory elweacji, przy ewentualnej ich renowacji ustalać w porozumienu z UM;
  • właściciele posesji przy skrzyżowaniach powinni zrezygnować z gęstej zieleni w krytycznych;
  • nowe obiekty na zabudowanej już posesji powinny być wzorowane-dostosowane do istniejących już obiektów;
  • upiększanie budynków z lat siedemdziesiątych najkorzystniej jest poprzez stosowanie dachów mansardowych np przy ul. Młynowej.
  • Co można zrobić ze zniszczonego małomiasteczkowego dworca PKP proszę zbaczyć w pobliskim Kętrzynie. Polecam gorąco."

RK