Ponad 340 tysięcy złotych w zeszłym roku wpłynęło do miejskiej kasy w ramach tzw. opłaty klimatycznej - lokalnego podatku, który zbierają mrągowianie świadczący usługi hotelarskie. Miasto chce, by o wydatkowaniu tych pieniędzy decydowali hotelarze. - Będziemy pierwszym samorządem w Polsce, który wprowadzi takie rozwiązanie - mówi Stanisław Bułajewski, burmistrz Mrągowa.

Opłata klimatyczna pobierana jest w wielu miastach naszego kraju za korzystanie z walorów krajobrazowych czy uzdrowiskowych. Zasila budżety samorządów i pomaga w realizacji wielu ważnych inwestycji. 

- W Mrągowie co roku do ogólnego budżetu miasta wpływa z tego tytułu pokaźna suma - mówi Robert Wróbel, radny miejski i kierownik Mrągowskiego Centrum Informacji Turystycznej. - W zeszłym roku była to kwota około 343 tysięcy złotych. O jej wydatkowaniu decydowały tylko władze miasta. Teraz chcemy, by o przeznaczeniu pieniędzy rozstrzygały w stu procentach podmioty, które je zbierają. Rozwiązanie polegające na utworzeniu Mrągowskiego Budżetu Turystycznego, dzięki któremu podmioty zaangażowane w pobór opłaty, jednocześnie miałyby wpływ na realizację projektów promocyjnych i infrastrukturalnych jest ewenementem na skalę kraju. Cieszę się, że pomysł znalazł wsparcie władz miasta.

Burmistrz Mrągowa, Stanisław Bułajewski, dodaje: - Właściciele obiektów hotelarskich znają potrzeby i oczekiwania turystów. Na bieżąco śledzą również turystyczne trendy. To między innymi ich działania przyciągają jak magnes turystów do Mrągowa. Ich głos jest cenny, dlatego chcemy brać go pod uwagę.

Władze miasta spotkały się już z hotelarzami i przedstawiły im pomysł wydatkowania pieniędzy z opłaty klimatycznej. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że proponowane rozwiązanie jest dobre, a opłata klimatyczna powinna być w całości podstawą finansowania systemu promocji i rozwoju turystyki w naszym mieście.

- Wprowadzając taki system rozdziału pieniędzy, będziemy pierwszym samorządem w Polsce, który w taki sposób współpracuje z branżą turystyczną - mówi Stanisław Bułajewski. - Lokalna turystyka potrzebuje wsparcia, trzeba podnieść atrakcyjność Mrągowa i podkreślić jego turystyczny charakter.

Galeria zdjęć ze spotkania z hotelarzami. Fot. Paweł Krasowski

 

Mrągowskie Programy Współpracy z Mieszkańcami

Mrągowski
Budżet Obywatelski

 

Szkolny
Budżet Obywatelski

 

Inicjatywa Lokalna