Minister zdrowia wprowadził obowiązek noszenia maseczek ochronnych w miejscach publicznych. Nakaz zakrywania nosa i ust będzie obowiązywał od 16 kwietnia. Mieszkańcy Mrągowa otrzymują maseczki od Urzędu Miejskiego. Przekazują je również mrągowskie spółdzielnie. Mieszkańcy nie muszą za nie płacić, ponieważ w całości są finansowane przez mrągowski magistrat, spółdzielnie, ZWiK Mrągowo i prywatne firmy.

- Dokładnie 3 kwietnia rozpoczęliśmy dostarczanie maseczek ochronnych dla naszych Mieszkańców - mówi burmistrz Mrągowa, Stanisław Bułajewski. - Pierwszą partię maseczek zakupiliśmy od mrągowskiej firmy krawieckiej, ze środków budżetu miasta. Jednocześnie dokonaliśmy zakupów materiałów, niezbędnych do wykonania maseczek, które przekazaliśmy mrągowskim harcerzom. Na tę chwilę rozdysponowaliśmy już ponad 3000 maseczek. Produkcja maseczek trwa, a nasi urzędnicy, przy pomocy wolontariuszy, na bieżąco starają się je wydawać.

W akcję bezpłatnych maseczek dla mieszkańców Mrągowa włączyło się wiele osób i instytucji. Na szczególną uwagę zasługuje postawa mrągowskich harcerzy, którzy jako pierwsi w naszym mieście i powiecie rozpoczęli szycie maseczek.
- Dziękuję wszystkim firmom, instytucjom i osobom prywatnym, którzy zaangażowali się w tę akcję. Wzorowo zachowały się mrągowskie spółdzielnie („Metalowiec” i „Perspektywa”), które z własnych środków zakupiły maseczki i rozpoczęły ich dystrybucję. Dziękuję również mrągowskiemu Zakładowi Wodociągów i Kanalizacji, za włączenie się w inicjatywę i zakup 2 tys. maseczek. Lista osób, którym szczególnie dziękujemy zamieszczona jest poniżej artykułu.

Jak otrzymać maseczkę od Urzędu Miasta?

Dystrybucja maseczek wśród mieszkańców Mrągowa została podzielona na 3 etapy. Pierwszy etap dotyczył pracowników mrągowskich firm, drugi - seniorów i osób najbardziej potrzebujących, a trzeci („Sąsiedzka pomoc”) - mieszkańców miasta.

Zgłaszanie zapotrzebowania na maseczki ochronne w ramach trybu „Sąsiedzka pomoc”:
1. Zgłoszenie należy wysłać na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
2. W treści wiadomości należy wpisać:
a) adres bloku /adres domu wielorodzinnego/adresy domów jednorodzinnych (minimum 4)
b) liczbę mieszkańców (osób dorosłych)
c) imię, nazwisko i nr tel. osoby zgłaszającej, która odbierze maseczki ochronne i rozdysponuje je wśród sąsiadów
d) data, godzina i miejsce odbioru maseczek zostaną ustalone indywidualne.
WAŻNE: W „Sąsiedzką pomoc” nie są włączone spółdzielnie „Metalowiec” i „Perspektywa”, a także spółka TBS „Karo”. Spółdzielnie we własnym zakresie będą dystrybuować maseczki mieszkańcom.

Lista osób, firm i instytucji, którzy włączyli się w akcje bezpłatnych maseczek dla mieszkańców Mrągowa:

  • ZWiK Mrągowo (2000 sztuk)
  • Mariusz Opala - właściciel firmy Pol – Cruix (500 sztuk)
  • Związek Harcerstwa Polskiego
  • Wiesław Mierzejewski – właściciel firmy INTER WIDEX
  • Panie Jolanta Godzwon i Małgorzata Lisek