Na cmentarzu ewangelickim w Mrągowie stanęła ławeczka pamięci. Ma przypominać o dawnych mieszkańcach Mrągowa i okolic, którzy żyli na Mazurach i tworzyli historię tego regionu.

Ławeczkę zainstalowano z okazji jubileuszu Stowarzyszenia Freunde Masurens (Przyjaciele Mazur), które w tym roku obchodzi 10-lecie istnienia. Ta niemiecka organizacja od lat zajmuje się działalnością charytatywną na rzecz mieszkańców Mazur. W uroczystości odsłonięcia ławeczki wzięli udział członkowie stowarzyszenia na czele z jego szefem pastorem Fryderykiem Teglerem, burmistrz Mrągowa Stanisław Bułajewski i mieszkańcy naszego miasta.

- Od kilku lat cmentarz ewangelicki na nowo ukazuje ślady po ludziach, nazwiskach i po całych pokoleniach, którzy tworzyli dawne Mrągowo i okolice - mówi Zofia Wojciechowska, która od lat przypomina o spuściźnie Mazurów. - Miasto odnawia nagrobki, nieformalne grupy sprzątają teren, a cały cmentarz staje się coraz bardziej urokliwy. Wszystko po to, by ratować pamięć o Mazurach.

Zabytkowy cmentarz ewangelicki znajduje się na wzgórzu u stóp Wieży Bismarka między ulicą Brzozową a Spacerową. Cmentarz istniał w latach 1853-1998. Jest księgą kultury utrwalającą ślady historii, ale również świadectwem naszej tożsamości, łącznikiem z dawnym i dzisiejszym Mrągowem. Cmentarz zmienia swoje oblicze, a od roku prowadzone są na nim gruntowne renowacje nagrobków. W maju odświeżano dwa miejsca pochówku, a także jeden pomnik.

Fot. Paweł Krasowski