W Muzeum w Mrągowie otwarto wystawę pt. "(Nie)mała propaganda PRL", prezentującą etykiety pudełek na zapałki z okresu tzw. Polski Ludowej. Mikroplakaty, będące ważnym narzędziem upowszechniającym treści polityczne, ideologiczne, kulturowe i obyczajowe, w sposób często niedostrzegalny, wdzierały się w życie codzienne Polaków.

Etykiety upamiętniały takie wydarzenia jak np. Światowy Kongres Intelektualistów w Obronie Pokoju w 1948, Tydzień Radiofonizacji Kraju organizowany od 1949 roku, czy kolejne rocznice PRL-u. Zachęcały do podjęcia pracy w kopalni lub hucie, walki ze szkodnikami upraw, zbiórki makulatury i złomu, oszczędzania w PKO oraz reklamowały zastępniki spożywcze takie jak ceres. Podobne motywy propagandowe wykorzystywano również na kartach i znaczkach pocztowych.

Wystawę w Mrągowie otwarto w obecności jej kuratora - Danuty Syrwid, Zastępcy Dyrektora Muzeum Warmii i Mazur ds. Muzealnych - Kingi Raińskiej, plastyka MWiM - Renaty Wielgan, kierownika oddziału MWiM w Mrągowie - Dominika Tarnowskiego i władz Mrągowa.

Wystawa będzie dostępna w mrągowskim muzeum przez cały rok.

Fot. Paweł Krasowski