Zamieszkaj w Mrągowie!

Jeśli to czytasz, to już Mrągowo oczarowało Ciebie swoim urokiem!

I nic dziwnego! Bo Miasto Mrągowo ma mnóstwo walorów jako miejsce przyjazne do zamieszkania, pracy i odpoczynku.

 


 

Kilka słów o Mrągowie, którego nieodłącznym elementem jest:

 

Muzyka towarzyszką naszego codziennego dnia. Można się przy niej dobrze bawić, cofnąć w czasie, zapomnieć albo przeciwnie - przywołać wspomnienia. Po paletę muzycznych emocji warto wybrać się do Mrągowa, które już od dawna specjalizuje się w turystyce festiwalowej jako wyjątkowej formie życia kulturalnego i artystycznego. Dodatkowo nie brakuje pozamuzycznych atrakcji, atmosfery nie do podrobienia i mazurskich okoliczności przyrody, Mrągowo staje się idealną destynacją wakacyjnych wojaży.

 

 

Mrągowo zwane jest Festiwalowym Miastem nie bez powodu. Usłyszycie tu tak wiele różnych gatunków muzycznych, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Muzykę Country reprezentuje słynny Piknik Country, rozrywkową - Festiwal Weselnych Przebojów, sentymentalną muzykę kresową - Festiwal Kultury Kresowej, a po drodze usłyszycie i pieśni Romów, i muzykę rockową, i pop, i rap... Coś dobrego dla każdego.


Latem różnorodne wydarzenia (muzyczne, sportowe, kulinarne) organizowane są na świeżym powietrzu, w kilku miejscach na terenie miasta: w małym amfiteatrze i na Pl. Unii Europejskiej w centrum miasta, na molo i Skwerze Jana Pawła II oraz w słynnym amfiteatrze nad jeziorem Czos. Z kolei jesienią i zimą imprezy odbywają się w Mrągowskim Centrum Kultury, a wśród posezonowej oferty wyróżniają się spektakle teatralne i bardziej kameralne niż latem koncerty gwiazd polskiej sceny muzycznej. Co istotne, lokalna społeczność jest niezwykle aktywna i sama inicjuje wiele ciekawych wydarzeń, warsztatów, festynów i atrakcji dedykowanych mieszkańcom w różnym wieku, oraz w różnych dziedzinach życia. Tu wyłaniamy talenty i wyróżniamy zasłużonych dla miasta.

 

 

 

Przystanek na smaczny city break.

 

Mrągowo to miasto na Mazurach, cenione przez wielu za tętniące życiem festiwalowe weekendy oraz naturalne bogactwo miejscowych atrakcji. Niewielu zdaje sobie sprawę, że Mrągowo wabi również smakiem. To idealne miejsce dla tych, którzy pragną zasmakować niebanalnego połączenia lokalnych kulinariów i uroków jednego z najstarszych mazurskich miasteczek.

Mrągowo jest pełne klimatycznych zakamarków w śródmieściu, nie tylko ze względu na zachowany do dziś średniowieczny układ ulic, zabytkowe kamienice z unikalnymi drzwiami i balkonami, ale także z uwagi na koncentracje lokalnej gastronomii w centrum. Spacerując brukowanymi ulicami można poznać historię i odkryć smaczną stronę miasta jednocześnie.

Wokół historycznego ratusza, drugiego najstarszego na Mazurach, można poczuć zarówno klimat wschodniopruskiego miasteczka, jaki aromat mrągowskiej kuchni. W Mrągowie zjemy tradycyjne posiłki w lokalach z mazurskim akcentem, wykwintnie potrawy podane w nowoczesnych wnętrzach, a także szybkie i oryginalne dania prosto z ulic całego świata. W mieście nad jeziorem Czos znajdziemy również głęboką słodycz mazurskiej czekolady, domowych ciast czy lodów kręconych na miejscu. A nad tym wszystkim unosi się zapach aromatycznych kaw.

To wszystko sprawia, że warto wybrać Mrągowo na kulinarny cel podróży.

zamieszkaj w mragowie

 

Sprawdź:

 

Szlak Maślanki Mrągowskiej - Szlak Maślanki Mrągowskiej – nowy produkt turystyczny Mazur (maslankamragowska.pl)

Gastronomia w MrągowieGastronomia - Informacja Turystyczna w Mrągowie (it.mragowo.pl)

 

 

Założenie Mrągowa

 

Teren, na którym powstało Mrągowo nosił nazwę Galindii od nazwy staropruskiego plemienia, zamieszkującego w średniowieczu obecną Ziemię Mrągowską.

W roku 1348 w miejscu, gdzie obecnie leży Mrągowo, Krzyżacy założyli strażnicę zabezpieczająca siedzibę Zakonu Krzyżackiego, znajdującą się w odległym o 5 km Szestnie.

Nie zachował się dokument lokacyjny, co nie pozwala określić dokładnej daty założenia.

Na jednej z pieczęci miasta figuruje rok 1348. Obecnie uznaje się jednak, że jest to raczej data zbudowania wieży strażniczej. Dopiero z czasem w okolicy strażnicy powstała osada. Wiadomo zaś, że w latach 1404-1407 komtur bałgijski Jan von Sayn, lokował miasto na prawie chełmińskim, a wielki mistrz krzyżacki Konrad von Jungingen nadał tej miejscowości prawa miejskie.

 

 

Legenda o herbie Mrągowa współczesnym językiem

 

Pierwotnie osadę Senburg, z której później rozwinęło się miasto, założono w sercu Puszczy Piskiej. Od samego początku mieszkańcy mieli problemy ze zwierzętami leśnymi takimi jak dziki, czy wilki. Najgorsza jednak było bardzo sprytna niedźwiedzica, miłośniczka miodu. Żadna barć, bez względu na to jak wysoko umieszczona na drzewie, nie była dla niej straszna. Niedźwiedzica nie potrafiła oprzeć się temu naturalnemu smakołykowi, ale przy okazji zjadała całą barć, z pszczołami i larwami, które dostarczały jej dużo białka. Grube futro zabezpieczało ją przed użądleniami, a użądlenia wokół uszu i ust nie zniechęcały jej przed podjęciem ryzyka. Mieszkańcy osady postanowili znaleźć sposób na odstraszenie żarłocznej niedźwiedzicy.

Jedna z mieszkanek wpadła na pewien pomysł. Do pustej beczki wlała miodu, którego zapach przyciąga niedźwiedzie. Dodała również ziołową nalewkę, która miała wyciszyć i uspokoić zwierzę. Krótko mówiąc - ułagodzić jej trudny charakter i poskromić wilczy apetyt na miód.

Mężczyźni postawili beczkę na polanie w lesie. Jaki niedźwiedź mógł oprzeć się takiej pułapce? Nasza sprytna niedźwiedzica - mogła! Mężczyźni czekali trzy dni, ale zwierzę nie kwapiło się z przyjściem. Z nudów sami postanowili spróbować napoju. I tak właśnie w Mrągowie powstała słynna mazurska niedźwiedziówka. Dawna niemiecka nazwa tego alkoholu to Bärenfang, czyli „łapanie niedźwiedzia”. Mimo tak wymyślnej pułapki, nie udało się zakończyć polowania sukcesem!

Mieszkańcy rozpytywali podróżnych trafiających do osady o sposoby na zniechęcenie niedźwiedzi do niszczenia barci. I taki sposób podsunął im pewien obieżyświat. Opowiedział o samobitni. Był to potężny kloc drewna lub kamień zawieszony na sznurze, przy barci. Kiedy niedźwiedź odchylał go, chcąc dostać się do środka barci, kloc bezwładnie wracał na miejsce i uderzał go w głowę. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę! Niedźwiedzica po kilku próbach zniechęciła się i przestała niszczyć sensburskie barcie.

Na pamiątkę przygody z niedźwiedzicą w herbie miasta pojawiła się łapa zwierzęcia. W końcu to nią sięgała do barci by wyjadać pyszny smakołyk... Jeszcze zanim... uraczyła się całą barcią.

mragowo logo pionowe kolor s

Więcej informacji na temat historii Mrągowa znajdziecie na stronie: 
Historia Mrągowa - Informacja Turystyczna w Mrągowie (it.mragowo.pl)

 

 

Wszystkich zainteresowanych zamieszkaniem w Mrągowie gorąco zapraszamy do zapoznania się z ofertą mieszkaniową

 

Oferta mieszkaniowa może zmieniać się dynamicznie, co jest naturalne i zależne od aktualnej gospodarki, zatem przedstawiamy poglądowo zestawienie linków odsyłających do stron z ofertą mieszkaniową w Mrągowie.

Jeśli chcesz, by Twoja oferta znalazła się w tym miejscu napisz maila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Z pewnością każdy może szukać tu „ swojego miejsca na ziemi”, swojego mieszkania do pracy w zaciszu, w komfortowych warunkach, swojego wymarzonego widoku z okna oraz plaży gdzie „okiem sięgnąć”.
Mrągowo jest otwarte na zasilenie swojej społeczności nowymi mieszkańcami.

Zapraszamy ze swoimi działalnościami gospodarczymi, pracą zdalną- jeśli możesz wykonywać swoje obowiązki online, w zielonym, przyjaznym mieście, to Mrągowo jest właśnie dla Ciebie.

 

Mieszkaniowy rynek pierwotny i wtórny

 


Zapraszam do Mrągowa
Burmistrz Miasta
Stanisław Bułajewski