W Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie, w obecności burmistrza Mrągowa Stanisława Bułajewskiego, podpisano dziś umowę na wykonanie Wstępnego Studium Planistyczno-Prognostycznego dla linii kolejowej nr 223, biegnącej przez Mrągowo. Dokument to jeden z ważniejszych etapów w drodze do przywrócenia kolei w Mrągowie.

Cieszę się, że procedura przetargowa przebiegła pomyślnie i dziś mogliśmy podpisać umowę z wykonawcą, panem Markiem Zalewskim z firmy KOLTECH Inwestor Sp. z o.o. z Warszawy – mówi burmistrz Mrągowa, Stanisław Bułajewski. – Prace nad dokumentem, który jest niezbędny w II etapie naboru projektów do programu #KolejPlus, mają potrwać do 5 listopada tego roku. Wierzę, że wszystko przebiegnie pomyślnie i kolejne etapy w staraniach o przywrócenie kolei do Mrągowa będą równie udane.

Studium planistyczne będzie stanowić podstawę opracowania przez PLK studium projektowo-technicznego dla linii kolejowej nr 223 Czerwonka–Biskupiec–Mrągowo–Mikołajki–Orzysz i obejmie:

  • wykonanie koncepcji programowo-przestrzennej określającej w sposób szczegółowy zakres rzeczowy prac niezbędnych do realizacji projektu określonych wstępnie w studium planistycznym wraz z określeniem wstępnych kosztów projektu,
  • opracowanie projektu budowlanego wraz z projektem zagospodarowania terenu oraz szczegółowym kosztorysem inwestorskim,
  • pozyskanie stosownych decyzji administracyjnych.

Studium planistyczne będzie obejmować poniższe etapy:

  • etap 1: pozyskiwanie danych i zdefiniowanie wariantów infrastruktury;
  • etap 2: prognozy ruchu dla wariantów infrastruktury;
  • etap 3: analiza ruchowo-eksploatacyjna dla wariantów infrastruktury;
  • etap 4: oszacowanie kosztów dla wariantów infrastruktury – wstępne RCO, wskazanie istotnych kwestii technicznych;
  • etap 5: wybór preferowanego wariantu;
  • etap 6: ocena wpływu projektu na uzyskanie/usprawnienie połączenia miasta z miastem wojewódzkim.

Korzystając z okazji chciałbym wyrazić swoje ubolewanie nad zachowaniem pewnej grupy mrągowskich radnych z Mrągowskiej Wspólnoty Samorządowej i Mrągowskiej Inicjatywy Społecznej, która nie była entuzjastycznie nastawiona do kwestii przywrócenie kolei do Mrągowa i podczas ważnych głosowań na sesji Rady Miejskiej nie poparła uchwały w sprawie kolei - mówi Stanisław Bułajewski. – Przykro mi, że nie potrafimy działać razem z myślą o mieszkańcach i turystach.

Warto również wspomnieć, że wielki wkład w przywracaniu kolei do Mrągowa ma spółka Centralny Port Komunikacyjny. Przypomnijmy, że na początku 2021 roku wiceminister infrastruktury Marcin Horała, poseł do Parlamentu Europejskiego prof. Karol Karski, prezes spółki CPK Mikołaj Wild i burmistrz Mrągowa Stanisław Bułajewski podpisali deklarację, że CPK dofinansuje prace przygotowawcze dla modernizacji linii kolejowej nr 223 z Orzysza przez Mikołajki, Mrągowo i Biskupiec do Czerwonki. Kwota dofinansowania ze strony CPK wyniesie do 20 mln zł, co stanowi istotną część potrzebnego wkładu własnego samorządu.

Mieszkańcy czekają na przywrócenie ruchu pasażerskiego od 2010 roku. Dzięki m.in. moim staraniom, niektórych samorządów, wsparciu ze strony CPK i europosła Karola Karskiego, wyczekiwane inwestycje są coraz bliżej realizacji, a podróżni z Mrągowa będą mogli dojechać nie tylko do Olsztyna, ale i do Warszawy – mówi Stanisław Bułajewski. – Dziękuje panu marszałkowi Gustawowi Markowi Brzezinowi, który również wspiera pomysł powrotu kolei do Mrągowa. To bardzo dobry samorządowiec i przyjaciel Mrągowa.

Fot. Urząd Marszałkowski w Olsztynie