Rozpoczyna się II etap budowy i przebudowy kolektorów deszczowych na terenie Miasta Mrągowa. Ta ważna dla miasta inwestycja zakłada m.in. montaż 3 podziemnych zbiorników retencyjnych czy budowę odcinka kolektora deszczowego. W ramach zadania powstanie także wodny plac zabaw i ścieżka edukacyjna. Wykonawcą robót jest mrągowska firma BRUKAN - Andrzej Bajno. Plac budowy został przekazany 11 października, a roboty mają ruszyć już niebawem. Wartość tego etapu inwestycji to ponad 7,5 mln zł.

Prace będą prowadzone na obszarze od ul. Brzozowej do jeziora Sołtyskiego oraz od os. Mazurskiego do j. Sołtyskiego.

Zakres robót obejmuje: montaż 3 podziemnych zbiorników retencyjnych gromadzących wody opadowe, budowę odcinka kolektora deszczowego od os,. Mazurskiego do zbiornika hydrofitowego oraz odcinka od ul. Brzozowej do zbiornika hydrofitowego. Wybudowany zostanie otwarty zbiornik hydrofitowy, pełniący rolę naturalnej oczyszczalni wód, z nasadzeniami roślinności wodnej o właściwościach filtracyjno - oczyszczających z odprowadzeniem wód istniejącym rowem do j. Sołtyskiego.

Oprócz infrastruktury służącej odprowadzaniu wód deszczowych wybudowany zostanie Edukacyjny wodny plac zabaw z zabawkami wodnymi przeznaczonymi dla dzieci, promujący koncepcję retencji i wykorzystania wód deszczowych, wyposażony w elementy małej architektury oraz nasadzenia zieleni.

Powstanie także ścieżka edukacyjna o nawierzchni żwirowej, biegnąca od os. Mazurskiego, przy placu zabaw, do zbiornika hydrofitowego przy j. Sołtyskim, połączona z ciągiem pieszo jezdnym od ul. Brzozowej z tablicami informacyjno-edukacyjnymi na temat ochrony środowiska wodnego i korzyści płynących z retencjonowania wód opadowych oraz elementami małej architektury (ławki, kosze na śmieci) oraz nasadzenia zieleni.

Nad zbiornikiem retencyjnym na os Mazurskim powstanie plac manewrowy pełniący również funkcję miejsc parkingowych.

Inwestycja związana z budową i przebudową głównych kolektorów deszczowych w mieście zakończy się w grudniu 2023 roku. Całkowity koszt to około 24,5 mln zł z czego 16 mln 600 tyś to środki zewnętrzne pozyskane przez Miasto w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, Oś priorytetowa II – Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu.

- To największy projekt inwestycyjny w historii Mrągowa - mówi Stanisław Bułajewski, Burmistrz Miasta Mrągowo. - Jego realizacja ma strategiczne znaczenie dla rozwiązania problemu wód opadowych w mieście. Docelowo umożliwi również przebudowę dróg w śródmieściu, a także pozwoli na wykorzystanie wielu terenów na potrzeby inwestycyjne i budownictwa. Przypomnę, że projekt w tej kadencji samorządu otrzymał dofinansowanie z NFOŚiGW.

Logo kolektory

Fot. Paweł Krasowski. Zdjęcia zostały zrobione podczas przekazania placu budowy