„Tu rodziła się Solidarność”. Wystawa IPN w Mrągowie
Data:
2020-07-21 - 2020-08-04
Godzina:
12:00:00
Kategoria:
wystawy
Wstęp:
Wstęp wolny
Miejsce wydarzenia:
Plac przed Centrum Kultury i Turystyki
Organizator:
Miasto Mrągowo

Mrągowo, jako jedno z trzech miast na Warmii i Mazurach, znalazło się na szlaku wystawy „Tu rodziła się Solidarność”. Ekspozycja zostanie zaprezentowana 21 lipca, przy Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie. Plenerowa wystawa, którą będzie można oglądać przez dwa tygodnie, prezentuje materiały ze zbiorów IPN oraz pozyskane od osób prywatnych. Składa się z części ogólnopolskiej, części regionalnych oraz lokalnych.

Instytut Pamięci Narodowej rozpoczął obchody 40. rocznicy powstania „Solidarności”. Jednym z elementów świętowania jest cykl wystaw regionalnych skoordynowano jako „Białoczerwony szlak: Tu rodziła się Solidarność”. 1 lipca warmińsko-mazurską wersję zaprezentowano w Olsztynie, a 21 lipca wystawa pojawi się w Mrągowie.

- Mrągowo zajmuje szczególne miejsce w historii Solidarności. 26 sierpnia 1980 roku mrągowski zakład Maszyn Budowlanych, wchodzący w skład Kombinatu Urządzeń Mechanicznych Bumar-Łabędy, jako jeden z pierwszych w regionie przystąpił do strajku, który przyczynił się do zmiany rzeczywistość PRL i całej Europy Środkowo-Wschodniej. W mrągowskim strajku wzięło udział ok. 600 pracowników zakładu - mówią historycy z IPN.

Ekspozycja plenerowa IPN ma na celu ukazanie ogólnopolskich masowych strajków z lipca, sierpnia i września 1980 roku. Wystawa składa się z części ogólnopolskiej, części regionalnych oraz lokalnych, ukazujących powstawanie „Solidarności” w niemal każdym zakątku naszego kraju. Teksty na panelach wystawowych są prezentowane w języku polskim i angielskim.


Powstanie „Solidarności” było jednym z najważniejszych wydarzeń końca XX w. na świecie.

W sierpniu 1980 r. na skraju komunistycznego imperium sowieckiego narodził się wielki, pokojowy ruch, do którego przystąpił niemal co trzeci Polak! „Solidarność” to 10 milionów formalnych członków – był to największy związek zawodowy na świecie.

„Solidarność” była owocem marzeń, cierpień i działań Polaków od Żołnierzy Wyklętych przez konspirację młodzieżową 1949-56 po uczestników „polskich miesięcy”: Czerwca ’56, Millenium ‘66, Marca ’68, Grudnia ’70, Czerwca ’76. Nieocenione znaczenie przy powstaniu „Solidarności” z jej pokojowym charakterem miała również działalność Kościoła pod przywództwem prymasa Stefana Wyszyńskiego, co zaowocowało także pontyfikatem Jana Pawła II i jego pierwszą pielgrzymką do Polski w 1979 r.

Polska „Solidarność” była w 1980 r. iskrą, która dała początek upadkowi sowieckiemu imperium oraz uzależnionych państw komunistycznych na czterech kontynentach. Przebudowie uległ świat ukształtowany przez „zimną wojnę” po 1945 r. Efektem było wyzwolenie się wielu państw spod zależności i okupacji Związku Sowieckiego – od Litwy, Łotwy i Estonii po Gruzję. Dzięki przełomowi zapoczątkowanemu przez „Solidarność” stało się także możliwe zjednoczenie Niemiec. Polska „Solidarność” to triumf pokojowej siły ducha nad materialistycznym komunistycznym imperium zła.

Opublikowano: 2020-07-02 11:18:49
Autor: Paweł Krasowski