Mija kolejny miesiąc programu szczepień przeciwko COVID-19. Jak wynika z raportu Ministerstwa Zdrowia liderem szczepień w powiecie mrągowskim jest miasto Mrągowo. Najmniej zaszczepionych mieszkańców jest natomiast w gminie Sorkwity.

Spośród gmin powiatu mrągowskiego, najwięcej w pełni zaszczepionych jest w samym Mrągowie. Na ponad 21 tysięcy mieszkańców naszego miasta, dokładnie 8650 przyjęło przynajmniej jedną dawkę szczepienia. W pełni zaszczepionych jest 5962 osoby, co daje 28% w pełni zaszczepionej ludności miasta (stan na dzień 23.06.2021).

Najwięcej zaszczepionych mrągowian jest w grupie wiekowej 40 - 59 lat (2609), następnie w grupie 60 - 69 lat (2206) i powyżej 70 roku życia (2101). Wśród osób pomiędzy 20 - 39 lat zaszczepiło się 1559 osób, a w przedziale wiekowym 12 - 19 lat: 175.

W Mrągowie znajduje się jeden Punkt Szczepień Powszechnych (w Klubie Seniora przy ul. Sienkiewicza), pracuje jeden zespół wyjazdowy, zorganizowany przez Szpital Mrągowski. Mamy również cztery punkty w placówkach leczniczych – mówi Paweł Krasowski z Urzędu Miejskiego w Mrągowie. – W Urzędzie Miejskim prowadzimy infolinię w sprawie szczepień. Dowozimy także osoby na szczepienia. Z naszego darmowego transportu korzystają osoby, które mają problem z samodzielnym dotarciem do punktu.
Więcej o infolinii i transporcie na szczepienia <<KLIKNIJ>>


Jak statystyki wyglądają w innych gminach?

  • W gminie Mikołajki, w pełni zaszczepionych jest 24,2% mieszkańców.
  • W gminie Mrągowo, w pełni zaszczepionych jest 17,6% mieszkańców.
  • W gminie Piecki, w pełni zaszczepionych jest 16% mieszkańców.
  • Najmniejszy odsetek mieszkańców poddał się szczepieniu w gminie Sorkwity - jedynie 14,5% mieszkańców.

Chętnym mieszkańcom powiatu mrągowskiego polecamy zapisy na szczepienia szczególnie w Punkcie Szczepień Powszechnych, w mrągowskim Klubie Seniora. Zapisy prowadzone są pod nr telefonu: 508 560 775 – mówi Paweł Krasowski.


Ministerstwo Zdrowia udostępniło możliwość śledzenia procesu szczepień w poszczególnych gminach.
Zestawienie opublikowane jest pod adresem https://www.gov.pl/web/szczepienia-gmin

W szczegółowym raporcie dla każdej gminy można znaleźć informację o liczbie ludności, liczbie pacjentów, którym podano jedną dawkę, oraz liczbie pacjentów w pełni zaszczepionych (tu system podaje także wskaźnik procentowy). Można także prześledzić, jak wyglądają szczepienia w poszczególnych grupach wiekowych.
Analizę danych przygotowuje Centrum e-Zdrowia we współpracy z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, Centrum GovTech, NFZ oraz GUS.
Przypisanie osoby zaszczepionej do danej gminy odbywa się według algorytmu, który do numeru PESEL osoby zaszczepionej przyporządkowuje adres zamieszkania na podstawie 5 baz danych.