9 kwietnia 2011 roku w Ratuszu Miejskim nastąpiło uroczyste podpisanie umowy partnerskiej pomiędzy Mrągowem, a nadbałtyckim kurortem - miastem Zielenogradsk. To druga międzynarodowa umowa partnerska Mrągowa. Prace nad jej sfinalizowaniem trwały kilka miesięcy.
Zielenogradsk - dawniej Cranz - to około 12-tysięczne miasto nadbałtyckie. Leży nad otwartym morzem i w pobliżu Zalewu Kurskiego. Przed II wojną światową był to jeden z najbardziej znanych nadbałtyckich kurortów. Często odwiedzany przez Królową Pruską - Luizę. W przeszłości wypoczywał tam także Adam Mickiewicz. Miasto nie zostało zniszczone podczas działań wojennych, ale w okresie ZSRR straciło znaczenie turystyczne na rzecz pobliskiego Swietłogorska. Dziś to znaczenie jest odbudowywane.
Zielenogradsk to najbardziej znany kurort obwodu kaliningradzkiego. O tym, że Zielenogradsk jest miejscowością uzdrowiskową, przypomina m.in. okazały gmach sanatorium „Czajka”.
Dobrą wiadomością dla miłośników kotów jest fakt, że miasto to słynie z ogromnego zainteresowania kotami . W zabytkowej wieży z 1905 r. otwarto stałą wystawę prywatnej kolekcji sztuki kotów „MURARIUM”. Zachęcamy do odwiedzenia strony http://murarium.ru.
Wieża ciśnień sama w sobie stanowi atrakcję .To 40 metrowa budowla powstała w stylu historycznego eklektyzmu.
Prawie każda większa osada w regionie posiadała wówczas własną „specjalną” wieżę ciśnień, która z reguły była jedną z dominujących wysokości miasta i była czczona jako symbol miasta.
W latach władzy radzieckiej próbowano przywrócić wieżę Zelenograd zarówno jako konstrukcję hydrauliczną, jak i zabytek architektury. Niestety, do 2000 roku słynna kopuła, w której znajdował się zbiornik magazynowy Wieży, stała się prawie całkowicie bezużyteczna i stała się zagrożeniem dla otaczających ją osób, a oryginalna dekoracja sztukatorska budynku również została utracona.
Nowoczesna przebudowa wieży została przeprowadzona w latach 2006-2012. Wszystkie historyczne elementy budynku zostały starannie zachowane: grupa wejściowa, boczne elementy rustykalne, kucie, resztki dekoracji sztukatorskich, a także prace mające na celu ochronę starej cegły.
W 1824 roku w drodze do Petersburga miasto odwiedził Adam Mickiewicz. W sierpniu 2015 w mieście został odsłonięty pomnik polskiego poety.
Poza Mrągowem ,miastami partnerskimi na dzień dzisiejszy są również takie miasta jak ; Braniewo , Łeba i Kühlungsborn .
Władze Rosji znacznie ułatwiły procedury nabycia wizy oraz przejazdu wobec tego przekroczenie granicy nie stanowi już dla polskich sąsiadów większego problemu.
Trasa od granicy polskiej w Gronowie do Zielonogradska - KLIKNIJ TU
- Opublikowano: piątek, 29, wrzesień 2017 13:19
- Autor: Administrator
- Ostatnia modyfikacja: czwartek, 14, listopad 2019 08:02
- Autor modyfikacji: Paweł Krasowski