9 kwietnia 2011 roku w Ratuszu Miejskim nastąpiło uroczyste podpisanie umowy partnerskiej pomiędzy Mrągowem, a nadbałtyckim kurortem - miastem Zielenogradsk. To druga międzynarodowa umowa partnerska Mrągowa. Prace nad jej sfinalizowaniem trwały kilka miesięcy.

Zielenogradsk - dawniej Cranz - to około 12-tysięczne miasto nadbałtyckie. Leży nad otwartym morzem i w pobliżu Zalewu Kurskiego. Przed II wojną światową był to jeden z najbardziej znanych nadbałtyckich kurortów. Często odwiedzany przez Królową Pruską - Luizę. W przeszłości wypoczywał tam także Adam Mickiewicz. Miasto nie zostało zniszczone podczas działań wojennych, ale w okresie ZSRR straciło znaczenie turystyczne na rzecz pobliskiego Swietłogorska. Dziś to znaczenie jest odbudowywane.

Zielenogradsk to najbardziej znany kurort obwodu kaliningradzkiego. O tym, że Zielenogradsk jest miejscowością uzdrowiskową, przypomina m.in. okazały gmach sanatorium „Czajka”.

Dobrą wiadomością  dla miłośników kotów jest  fakt, że  miasto  to słynie z  ogromnego zainteresowania kotami .  W  zabytkowej wieży z  1905 r.  otwarto stałą wystawę prywatnej kolekcji sztuki kotów „MURARIUM”.  Zachęcamy do odwiedzenia strony http://murarium.ru.

Wieża ciśnień  sama w sobie stanowi atrakcję .To  40 metrowa budowla powstała w stylu  historycznego eklektyzmu.

Prawie każda większa osada w regionie posiadała wówczas własną „specjalną” wieżę ciśnień, która z reguły była jedną z dominujących wysokości miasta i była czczona jako symbol miasta.
W latach władzy radzieckiej próbowano przywrócić wieżę Zelenograd zarówno jako konstrukcję hydrauliczną, jak i zabytek architektury. Niestety, do 2000 roku słynna kopuła, w której znajdował się zbiornik magazynowy Wieży, stała się prawie całkowicie bezużyteczna i stała się zagrożeniem dla otaczających ją osób, a oryginalna dekoracja sztukatorska budynku również została utracona.

Nowoczesna przebudowa wieży została przeprowadzona w latach 2006-2012. Wszystkie historyczne elementy budynku zostały starannie zachowane: grupa wejściowa, boczne elementy rustykalne, kucie, resztki dekoracji sztukatorskich, a także prace mające na celu ochronę starej cegły.

W 1824 roku w drodze do Petersburga  miasto odwiedził Adam Mickiewicz.  W sierpniu 2015 w mieście został odsłonięty pomnik polskiego poety.

Poza Mrągowem ,miastami partnerskimi na dzień dzisiejszy są również takie miasta jak ; Braniewo , Łeba i Kühlungsborn .

Władze Rosji znacznie ułatwiły procedury nabycia wizy oraz przejazdu wobec tego przekroczenie granicy nie stanowi już dla polskich sąsiadów większego problemu.

Trasa od granicy polskiej w Gronowie do Zielonogradska - KLIKNIJ TU

 

Mrągowskie Programy Współpracy z Mieszkańcami

Mrągowski
Budżet Obywatelski

 

Szkolny
Budżet Obywatelski

 

Inicjatywa Lokalna