Lasy Państwowe od 1 maja br. udostępnią w każdym z 429 nadleśnictw specjalne obszary do nocowania na dziko. Jednak miłośnicy mazurskiej przyrody mogą spać na terenie Nadleśnictwa Mrągowo już od listopada 2019 roku. Sprawdź zasady!

Nadleśnictwo Mrągowo należy do jednego z 46, które w 2019 przystąpiły do Programu „Zanocuj w lesie”. Akcja powstała w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i survivalowym zdecydowano przekształcić pilotaż w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.

Od 1 maja br. w każdym z 429 nadleśnictw będą dostępne wyznaczone specjalne obszary do nocowania na dziko. Na całej ich powierzchni chętni będą mogli przenocować w lesie zgodnie z ustalonym regulaminem. Najważniejszą zmianą, w stosunku do pilotażu jest zapis dotyczący noclegu. W jednym miejscu może teraz nocować maksymalnie dziewięć osób (wcześniej tylko 4), przez nie dłużej niż dwie noce z rzędu. W tym przypadku zgłoszenie nie jest wymagane. Z kolei nocleg powyżej 9 osób i/lub 2 nocy należy zgłosić mailowo na adres danego nadleśnictwa, nie później niż 2 dni robocze przed planowanym noclegiem. Zgłoszenie wymaga potwierdzenia mailowego nadleśnictwa, które jest formalnym wyrażeniem zgody na pobyt.

MAPA 1

Należy pamiętać, że biwakujący po noclegu w lesie muszą przywrócić miejsce do stanu wyjściowego, przede wszystkim posprzątać po sobie – zgodnie z zasadą „leave no trace” (z ang. nie zostawiaj po sobie śladów).

W 2021 r. Nadleśnictwo Mrągowo staje się miejscem kolejnego badania pilotażowego jakim jest dopuszczenie gotowania na kuchenkach gazowych.

Więcej informacji o specjalnym obszarze do nocowania na dziko w Nadleśnictwie Mrągowo [KLIKNIJ TUTAJ]

Chcesz nocować na dziko w Nadleśnictwie Mrągowo? Pobierz materiały:

Regulamin Nadleśnictwa Mrągowo
Formularz zgłoszeniowy
Mapa
Decyzja

Koordynator programu:
Natalia Majka-Niedźwiedzka
tel. 530 995 221
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Źródło: Lasy Państwowe, Nadleśnictwo Mrągowo

Mrągowskie Programy Współpracy z Mieszkańcami

Mrągowski
Budżet Obywatelski

 

Szkolny
Budżet Obywatelski

 

Inicjatywa Lokalna