Gmina Piecki dzięki atrakcyjnemu położeniu geograficznemu rozwija się pod względem turystycznym oferując odwiedzającym wiele wrażeń. Dzięki walorom przyrodniczym z powodzeniem rozwija się tu turystyka kajakowa, rowerowa i konna. Wśród atrakcji przyrodniczych można wymienić szlak rzeki Krutyni, który przepływa przez rezerwaty, jeziora w otoczeniu pięknych krajobrazów. Jest jednym z najciekawszych szlaków nizinnych w całej Europie, chętnie odwiedzanych przez osoby chcące przepłynąć ją kajakiem. Natomiast osoby chcące aktywnie spędzić czas np. na rowerze - zapraszamy do skorzystania  z toru rowerowego typu pumptrack. Jego całkowita długość wynosi około 150 m, a nawierzchnia wykonana jest z asfaltu. Obszar uzupełniony jest małą architekturą oraz przestrzenią do uprawiania kalisteniki. Tor znajduje się w centrum Piecek, w sąsiedztwie Urzędu Gminy.

tor rowerowyTor rowerowy w Pieckach

Natomiast osoby lubiące wycieczki rowerowe lub piesze mogą skorzystać ze szlaku na odcinku Mrągowo-Piecki. Rozpoczynając jazdę lub spacer od wsi Nikutowo (gm. Mrągowo) - droga prowadzi po dawnym nasypie kolejowym. Dalej leśnym szlakiem, miejscami blisko drogi krajowej 59 dotrzemy do Piecek (na wysokości ul. Nowej).

szlak rowerowyFot. Robert Wróbel  / szlak rowerowy Mrągowo-Piecki

Atrakcją gminy jest z pewnością malownicza ścieżka zlokalizowana wokół stawu w Pieckach. Na obiekt składa się około 1000 m ścieżki ziemnej, 1000 m drewnianych kładek i pomostów, 2 wiaty do obserwacji ptaków, plac ogniskowy, ławeczki i tablice edukacyjne. Na zbiorniku usytuowane są zarówno naturalne wyspy, jak również jedna sztuczna – zbudowana w ramach projektu ochrony miejsc lęgowych rybitwy w województwie warmińsko-mazurskim. Staw ma wysokie walory przyrodnicze – zwłaszcza ornitologiczne. Ścieżka dzięki swojej lokalizacji ma za zadanie zarówno udostępnić to miejsce mieszkańcom oraz turystom jako obiekt aktywny przyrodniczo, ale spełnić też funkcję rekreacyjną.

sciezka edukacyjnaŚcieżka edukacyjna – staw w Pieckach

Idealnym miejscem na wypoczynek oraz ochłodę w upalne letnie dni jest plaża gminna nad jeziorem Wągiel w Ostrowiu Pieckowskim. Duży pomost, wiaty, boiska do gry w siatkówkę i koszykówkę, a także plac zabaw dla najmłodszych gwarantuje, że każdy znajdzie tutaj coś ciekawego dla siebie i najbliższych.

jezioroJezioro Wągiel – plaża, Ostrów Pieckowski

Natomiast do poza przyrodniczych atrakcji gminy należy Muzeum Regionalne im. Walentyny Dermackiej z Sapiehów w Pieckach. Obiekt znajduje się przy ul. Zwycięstwa 48. Główną częścią kolekcji są figurki i sceny figuralne rzeźbione w glinie (wypalane, polichromowane, szkliwione) wykonane przez znaną na całym świecie twórczynię sztuki ludowej Władysławę Prucnal z Medyni Głogowskiej. Artystka tworzyła je według scenariuszy i szkiców Pani Walentyny Sapieha-Dermackiej. Dodatkowo pod wpływem powstałych prac Pani Walentyna pisała o nich wiersze. Cały zbiór dotyczy życia dawnej wsi. W sąsiedztwie obiektu organizowanych jest wiele inicjatyw, wystaw. Odbywa się również Festiwal Ceramiki, w ramach którego odbywa się szereg warsztatów i pokazów. W dniach 23-25 lipca zapraszamy na 3 edycję festiwalu do Piecek.

festiwalFestiwal Ceramiki w Pieckach / Muzeum Regionalne im. Walentyny Dermackiej z Sapiehów w Pieckach

Warto odwiedzić również galerię rzeźbiarza - Adama Szubskiego (1931-2008) zlokalizowaną w Zgonie. Artysta uratował od zagłady starą mazurską chatę z XIX w., w której powstał m.in. cykl rzeźb „Oblicza” wykonanych w nowym tworzywie, będącym kompozycją cementów, żywic, akryli i farb z wykorzystaniem nowatorskiej techniki własnej przedstawiających maski, głowy i całe postacie głównie przyjaciół i znajomych Szubskiego oraz mieszkańców wsi. Liczne prace artysty dostępne są na posesji przed chatą. Miejscowość położona jest nad jeziorem Mokrym, a znana jest również z faktu, iż zamieszkiwał w niej i pracował pisarz Igor Newerly.

zgonWieś Zgon, Galeria Adama Szubskiego

Natomiast w Nawiadach godnym uwagi punktem jest Kościół pw. św. Józefa. Jest to obiekt gotycki z 1437 r., później (od czasów reformacji, tj. 1525 r.) kościół ewangelicki, obecnie katolicki. Drewniana wieża kościelna pochodzi z 1687 roku, barokowy ołtarz z cennymi obrazami umieszczonymi po dwóch jego stronach do dziś ozdabia kościół. Na górze ołtarza zobaczyć możemy dwie postacie świętych: Piotra z kluczami i Pawła z mieczem a pośrodku krzyż promieniujący. W środku ołtarza obraz Matki Bożej z dzieciątkiem Jezus na ramieniu. Po bokach umieszczone wartościowe obrazy obracane, które przedstawiają ewangelistów, z tyłu natomiast sceny pasyjne: Chrystus przed Kajfaszem, Piłatem, Biczowanie i Ukrzyżowanie Chrystusa. Początkowo ołtarz połączony był z amboną, dziś są to dwa odrębne elementy. Znajduje się tam również anioł chrzcielny trzymający w rękach misę, na którą kładziono dziecko i udzielano chrztu. Kościół okala mur z sześcioma narożnikami i czterema wyjściami, a przed nim ustawiony jest potężny głaz, który upamiętnia poległych w czasie działań wojennych żołnierzy.

kosciolKościół pw. św. Józefa w Nawiadach

Tekst: Gmina Piecki