Spółdzielnia Mleczarska „Mlekpol” wraz ze Stowarzyszeniem Lokalna Organizacja Turystyczna „Ziemia Mrągowska”, której członkiem jest Gmina Miasto Mrągowo, postanowiła smakowicie podsumować 25-lecie Maślanki Mrągowskiej. Wspólnie z branżą gastronomiczno-hotelarską z Mrągowa (gdzie lokalny produkt powstaje już od ćwierć wieku) i okolic – stworzyła Szlak Maślanki Mrągowskiej.

Spółdzielnia Mleczarska „Mlekpol” od lat edukuje i buduje świadomość swoich konsumentów na temat smaku i prozdrowotnych właściwości Maślanki Mrągowskiej, a także prezentuje różnorodność zastosowania produktu w kulinarnych przepisach. Teraz Maślanka Mrągowska z domowych kuchni konsumentów trafia na firmowe stoły.

- Z okazji 25-lecia naszego wyjątkowego i zarazem najpopularniejszego napoju fermentowanego, jakim jest Maślanka Mrągowska, zapraszamy mieszkańców Mrągowa i okolic oraz turystów do kulinarnej wędrówki Szlakiem Maślanki Mrągowskiej. Ten nabiałowy produkt ma w sobie ogromny potencjał odżywczy oraz kulinarny, gdyż jest doceniany nie tylko jako składnik deserów, ale też dań głównych. Chcemy, by różnorodność zastosowania oraz niepowtarzalne walory smakowe Maślanki Mrągowskiej odkrył każdy zdobywca jej Szlaku, a stworzona przez nas kulinarno-turystyczna atrakcja, dostępna już od dzisiaj, stała się połączniem kulinarnych doznań, emocji i przygody. Do wspólnej zabawy zapraszamy wszystkich, zwłaszcza dzieci i rodziny. – mówi Prezes SM „Mlekpol” Edmund Borawski.

Szlak Maślanki Mrągowskiej tworzy 14 podmiotów z Mrągowa, Piecek i Krutyni, które przygotowały wyjątkowe zupy, dania główne czy desery, między innymi: Mango Lassi, faworki z karasia, chłodnik z pomidorów malinowych i arbuza, sałatkę z kurczakiem, placek z owocami lub tradycyjne lody – wszystko z wykorzystaniem Maślanki Mrągowskiej, która dodaje potrawom szczypty smaku. Szlak Maślanki Mrągowskiej to nowa i unikatowa propozycja, będąca odpowiedzią na kulinarne trendy w turystyce.

- Bardzo się cieszę, że wspólnie z firmą Mlekpol oraz lokalną branżą gastronomiczną możemy tworzyć ten wyjątkowy projekt. Maślanka Mrągowska w 100% wpisuje się w DNA Mrągowa, jednak jest znana i doceniana nie tylko w naszym mieście, ale w całej Polsce. Od dawna zależało mi na tym, by Mrągowo wykorzystało to lokalne dziedzictwo, dlatego jestem dumny, że inaugurujemy Szlak Maślanki Mrągowskiej. Zapraszam do spróbowania oferty Szlaku wszystkich: zarówno turystów, jak i mieszkańców. Mam nadzieję, że z roku na rok będzie się on rozszerzał i cieszył podniebienia swych zdobywców! – mówi Burmistrz Miasta Mrągowa, dr hab. Stanisław Bułajewski

„Szlak Maślanki Mrągowskiej” to smakowity kąsek dla miłośników kulinariów, sympatyków lokalnych produktów oraz atrakcja turystyczna dla rodzin z dziećmi. Oferta związana z jubileuszem marki Mlekpolu dostępna jest do końca listopada, ale już teraz wielu szefów kuchni postanowiło wprowadzić ją na stałe do menu. Więcej informacji, w tym zasady zabawy, lista lokalizacji i maślankowe menu znajduje się na stronie www.szlak.maslankamragowska.pl.

Inauguracja Szlaku Maślanki Mrągowskiej odbyła się podczas 23. Mazurskiej Nocy Kabaretowej.

fot. Michał Kaczyński

Na zdjęciu: p. Marcin Piwowarczyk - Dyrektor SM "Mlekpol" w Mrągowie, Ewelina Krzywosz z UM, p. Dorota Grabowska - Kierownik Działu Marketingu SM "Mlekpol", p.Małgorzata Cebelińska - Dyrektor Handlu SM "Mlekpol", Arkadiusz Mierkowski - Kierownik Referatu Promocji i Rozwoju Urzędu Miejskiego w Mrągowie.