17 września 2024 roku, na terenie Mrągowa, zostało uruchomionych 6 całodobowych i całorocznych punktów z defibrylatorami AED. W tym artykule znajdziecie informacje dotyczące defibrylatorów AED, których właścicielem jest Urząd Miasta Mrągowa.


 Lokalizację i dostępność można sprawdzić na mapie:

Kolorem zielonym są oznaczone defibrylatory dostępne całą dobę.
Kolorem niebieskim są oznaczone defibrylatory wewnątrz obiektu, dostępne tylko w godzinach jego otwarcia.

Defibrylator AED jest sprzętem, który ratuje życie. Każde otwarcie kapsuły w punkcie całodobowym, powoduje automatyczne załączenie alarmu oraz powiadomienie służb ratowniczych. Zwracamy się z prośbą, aby nie otwierać kapsuły punktu całodobowego w celu obejrzenia defibrylatora, demonstracji dzieciom itp.

Czym jest defibrylator AED?

Defibrylator AED jest prostym w obsłudze sprzętem medycznym, który został stworzony z zamysłem użycia u osoby w zatrzymaniu krążenia. Przy założeniu zachowania łańcucha przeżycia, defibrylator zwiększa szansy na powrót krążenia z 2% do blisko 70%. Po analizie rytmu serca, podejmuje decyzję czy dokonać wyładowania. W przypadku rytmu defibrylacyjnego, dokonuje wstrząsu – niejako resetując serce.

Po włączeniu defibrylatora, na każdym etapie usłyszymy komunikaty głosowe. Defibrylator dostosowuje tempo wydawanych poleceń do tempa naszych działań. Nie musimy się obawiać, że będziemy na etapie przyklejania elektrod, a defibrylator będzie dokonywać analizy rytmu serca itp. Ocena rytmu serca dokonuje się co 2 minuty. W przypadku rytmu defibrylacyjnego usłyszymy: „WSKAZANA DEFIBRYLACJA, NIE DOTYKAJ POSZKODOWANEGO... ŁADOWANIE... NIE DOTYKAJ POSZKODOWANEGO... NACIŚNIJ MIGAJĄCY POMARAŃCZOWY PRZYCISK... DEFIBRYLACJĘ WYKONANO. UCISKAJ KALTKĘ PIERSIOWĄ. UPEWNIJ SIĘ, ŻE ZOSTAŁA WEZWANA POMOC”.

Warto podkreślić, że w przypadku zatrzymania krążenia, dyspozytor medyczny (tel. 999) po odebraniu połączenia poinstruuje nas krok po kroku przez czynności z zakresu pierwszej pomocy i użycia defibrylatora AED. Najważniejsza w łańcuchu przeżycia jest szybkie rozpoznanie zatrzymania krążenia i zdecydowana reakcja świadków zdarzenia.

Kto zapłaci za użycie defibrylatora?

Często świadkowie zdarzenia obawiają się odpowiedzialności karnej i cywilnej za koszta, które w trakcie akcji ratunkowej powstaną (np. późniejsza cena serwisu defibrylatora) i rezygnują z udzielania pierwszej pomocy. W myśl ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym każda osoba, która podejmuje czynności ratunkowe (nie musi być lekarzem ratownikiem medycznym, pielęgniarką itp.) posiada status funkcjonariusza publicznego i korzysta z uprawnień przewidzianych dla niego. Ponadto jest zwolniona z odpowiedzialności karnej i cywilnej za szkody, które powstały w trakcie akcji ratunkowej (np. wybicie szyby, użycie AED, rozcięcie markowych ubrań, uszkodzenie telefonu chorego). Koszty powstałe w wyniku działań ratowniczych ponosi Skarb Państwa.

Kto odpowiada za defibrylator po zakończeniu akcji ratunkowej?

Po zakończeniu akcji ratunkowej, defibrylator na miejscu zdarzenia przejmuje Pogotowie Ratunkowe, bądź inna służba ratownicza, która przekaże sprzęt Urzędowi Miasta.

Czy defibrylatory są monitorowane?

Każdy defibrylator AED zamontowany w ramach Punktów Ratowniczych, posiada system monitorowania w formule całodobowej przy wykorzystaniu systemu teleinformatycznego. Uderzanie w kapsułę, otwarcie kapsuły oraz podjęcie defibrylatora są rejestrowane i wiążą się z natychmiastową reakcją.

Co grozi złodziejowi defibrylatora?

Defibrylator jest sprzętem medycznym o znacznej wartości. Każdy defibrylator na wzór telefonu komórkowego posiada indywidualny numer IMEI. Nikt nie zakupi defibrylatora bez karty gwarancyjnej oraz certyfikatów. Kradzież defibrylatora jest przestępstwem zagrożonym od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Dzięki wbudowanemu modułowi GPS, służby ratownicze są w stanie w czasie rzeczywistym śledzić położenie defibrylatora. Próba usunięcia modułu GPS spowoduje zniszczenie defibrylatora.

Czy wszystkie defibrylatory AED w Mrągowie są własnością Urzędu Miasta?

Nie. Własne defibrylatory AED posiadają również firmy prywatne, które udostępniają sprzęt w miejscu świadczonych usług (np. szkoły, ZUS, firma prywatna).

Czy kolor kapsuły AED ma znaczenie?

Kolor kapsuły, w której znajduje się defibrylator AED pełni dwie funkcje. Pierwszą jest widoczność po zmroku. Drugą rolą jest informacja o stanie gotowości defibrylatora AED. Kapsuła podświetlona w kolorze zielonym oznacza, że sprzęt jest sprawdzony i gotowy do użycia. Kapsuła, która wydaje sygnał dźwiękowy i jest podświetlona w kolorze czerwonym oznacza, iż ktoś punkt otworzył i wymaga sprawdzenia przez administratora punktu (Urząd Miasta).

Jestem sam. Rozpoznałem zatrzymanie krążenia u nieprzytomnej osoby. Przynieść defibrylator czy podjąć resuscytację?

W całej akcji ratunkowej najważniejsza jest resuscytacja i wezwanie pomocy medycznej (tel. 999). Jeżeli jesteś sam, a defibrylator jest w znacznej odległości (np. 500m), wówczas zrezygnuj z dostarczenia AED i podejmij uciskanie klatki piersiowej. AED jest elementem wspomagającym. Elementem wiodącym jest kompresja klatki piersiowej (2 uciśnięcia w ciągu 1 sekundy).

Czy defibrylator AED można użyć u dzieci i niemowlaków?

Tak. Defibrylatory AED, które znajdują się w punktach ratunkowych posiadają moduł pediatryczny, który pozwala na użycie sprzętu u niemowlaków i dzieci poniżej 8 roku życia.

Czy defibrylator AED można użyć u kobiet w ciąży?

Tak. Defibrylatory AED można użyć u kobiet w ciąży, jeżeli doszło u nich do zatrzymania krążenia.

Czy defibrylator AED można użyć u osób z rozrusznikiem serca?

Tak. Defibrylatory AED można użyć u osób z wszczepionym rozrusznikiem serca.

Gdzie bezpłatnie mogę nauczyć się pierwszej pomocy?

Dzieci w wieku szkolnym: Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Mrągowie wspólnie z Wojewódzkim Koordynatorem Ratownictwa Medycznego pod patronatem Konsultanta Wojewódzkiego w dziedzinie medycyny ratunkowej organizują cykliczne spotkania w szkołach na terenie miasta Mrągowa, w trakcie których dzieci poznają zasady udzielania pierwszej pomocy i ćwiczą resuscytację krążeniowo-oddechową, jak również użycie defibrylatora AED

Dorośli: Zapraszamy do śledzenia aktualności oraz social mediów Miasta Mrągowa. W naszym mieście kwartalnie odbywają się bezpłatne warsztaty z pierwszej pomocy.

Czy defibrylatory są wprowadzone w aplikacje, które pokazują defibrylatory AED?

Defibrylatory AED są dostępne w mapach google pod linkiem: https://tiny.pl/mhvshmsq oraz w francuskiej aplikacji (nie trzeba się logować): StaylingAlive. Niebawem będą dostępne w mapach google jako „Punkt Ratowniczy”

Projekt „Punktów Ratowniczych z defibrylatorami AED na terenie miasta Mrągowa” został zrealizowany w ramach Mrągowskiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2024 i uzyskał patronat: Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Polskiej Rady Resuscytacji.