W ramach obchodów XV Warmińsko Mazurskich Dni Rodziny pod hasłem ,, Rodzina, a przekaz wartości i tradycji” 20 maja b.r. w Hotelu Anek w Mrągowie odbyło się seminarium p.n.,, Partnerstwo Lokalne - Odpowiedzialni Dorośli- Szczęśliwe Dzieci”.

Organizatorem tego spotkania było Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom ,, Gniazdo” , które jest uczestnikiem projektu ,,PREMD Wzmocnienie Partnerstwa na Rzecz Rozwoju i Edukacji Małych Dzieci” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Kapitał Ludzki – Narodowa Strategia Spójności.

Partnerstwo na Rzecz Rozwoju i Edukacji Małych Dzieci ( PREMD) jest to ruch społeczny, do którego przystąpiło około 150 organizacji pozarządowych i fundacji działających w obszarze wspomagania rozwoju i wychowania małego dziecka. Celem PREMD jest promowanie działań zmierzających do upowszechnienia różnorodnych form edukacji małych dzieci.

Seminarium w Mrągowie było jednym z 4 seminariów regionalnych, w ramach w/w projektu.

Honorowy patronat nad seminarium objął Rzecznika Praw Dziecka- Marek Michalak.

Partnerami lokalnymi tego przedsięwzięcia byli: Starosta Mrągowski, Burmistrz Miasta Mrągowo, Wójt Gminy Piecki. Współorganizatorem seminarium była Fundacja Rozwoju Dzieci im. J. A. Komeńskiego ( Warszawa), oraz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Pieckach.

Seminarium rozpoczęło się wystąpieniami przedstawicieli samorządu ( wojewódzkiego, powiatowego, miejskiego i gminnego). Następnie Pani  Teresa Ogrodzińska -  Prezes Fundacji  Komeńskiego prezentacją nt. ,, Dlaczego należy inwestować w rozwój i edukację małych dzieci” wprowadziła uczestników w  tematykę seminarium, a Pani Katarzyna Paterek – koordynator projektu opowiedziała  ,,Czym jest PREMD- Partnerstwo na Rzecz Rozwoju i Edukacji Małych Dzieci.

Celem seminarium było prezentowanie przykładów tzw. ,,dobrych praktyk” współpracy sektora pozarządowego i jednostek samorządu terytorialnego, na rzecz małego dziecka, a także nawiązanie i umocnienie tej współpracy na rzecz tworzenia alternatywnych form wychowania, rozwoju i edukacji małego dziecka. Przykładem działań podejmowanych w ramach współpracy NGO z JST był projekt realizowany przez Przedszkole Samorządowe w Pieckach ze Stowarzyszenie ,, Bliżej Siebie” ze Szczytna, Dzienne punkty opieki ( 6) nad małym dzieckiem działające na terenie gminy Piecki dzięki współpracy Gminy Piecki ze Stowarzyszeniem Klub Pro Publico Bono ze Szczytna i Fundacją Stara Szkoła, Grupy Zabawowe prowadzone również na terenie Gminy Piecki przez Fundację Komeńskiego ( koordynator lokalny – GOPS Piecki), Spółdzielnia Socjalna ,, Marzenie” z Olsztyna prowadząca Klub Malucha, projekt realizowany w Mrągowie p.n. Przedszkole ,, Orlik” oraz świetlica ,, Gniazdo” prowadzona przez Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom ,, Gniazdo” ( dofinansowanie z budżetu samorządu miasta Mrągowo).

W drugiej części spotkania odbył się panel dyskusyjny, podczas którego dyskutowano na temat potrzeby wspierania rozwoju i edukacji małego dziecka, możliwości i źródeł finansowania alternatywnych form opieki oraz potrzebny zawiązania lokalnej koalicji i opracowania lokalnej strategii działań w tym obszarze.

 Uczestnicy seminarium otrzymali materiały szkoleniowe oraz zaproszeni zostali na wspólny obiad.

W seminarium udział wzięło ponad 50 osób. Byli to przedstawicie samorządu wojewódzkiego, powiatowego, miejskiego, gminnego, przedstawiciele sektora pozarządowego i rodzice małych dzieci. Do udziału w spotkaniu zaproszone zostały również działające w naszym mieście przedszkola.

 Gośćmi spotkania byli Pan Julian Osiecki Przewodniczący Sejmiku Województwa Warmińsko – Mazurskiego, Pan Bogdan Kurta Starosta Mrągowski i Pan Janusz Alicki Wicestarosta Mrągowski, Pani Agnieszka Kurczewska Wójt Gminy Piecki oraz Pani Anna Daukszyn z Regionalnego ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie ( Biura ds. wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej oraz polityki prorodzinnej) oraz Proboszcz Parafii św. R. Kalinowskiego w Mrągowie ks. Robert Kaniowski. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele placówek oświatowych i jednostek pomocy społecznej.

Uczestnicy seminarium mieli możliwość zapoznania się z potencjałem i korzyściami, jakie niesie ze sobą podjęta w tym zakresie współpraca, a panel dyskusyjny był okazją do wymiany poglądów, doświadczeń i pomysłów, które z pewnością zaowocują wzmocnieniem partnerstwa lokalnego i wypracowaniem nowych metod współpracy organizacji pozarządowych i fundacji z administracją publiczną w zakresie działań na rzecz wsparcia, rozwoju i edukacji małego dziecka .

Zintegrowanie działań organizacji pozarządowych i jednostek samorządu terytorialnego na rzecz wspierania rozwoju i edukacji małego dziecka, jest okazją do promocji naszego województwa, powiatu, miasta i gminy, jako samorządu przyjaznego dziecku i rodzinie.

 Patronat medialny : mragowo24.info, Kurier Mrągowski

Wszystkim, którzy przyłączyli się do organizacji tego przedsięwzięcia i wzięli aktywny w nim udział , bardzo dziękujemy i zachęcamy do dalszej współpracy na rzecz małego dziecka.

W imieniu organizatorów

Teresa Nowacka

Więcej informacji na temat PREMD Partnerstwo na Rzecz Rozwoju i Wychowania Małego Dziecka, można znaleźć na stronie internetowej: www.premd.org.pl.