31 maja obchodzimy Światowy Dzień bez Tytoniu, który został ustanowiony w 1988 r. przez Światową Organizację Zdrowia. Jego celem jest zwrócenie uwagi światowej opinii publicznej na powszechny dostęp do wyrobów tytoniowych i negatywne skutki palenia.

Palenie papierosów  jest niebezpiecznym uzależnieniem, niosącym za sobą wiele negatywnych skutków. Sięgając po papierosa, nie zdajemy sobie sprawy, jak szybko możemy wpaść w nałóg. Niewinne  "puszczanie dymka" dla szpanu, mody czy towarzystwa, często kończy się tym, że człowiek staje się ofiarą nikotyny. Zanim sięgniemy po papierosa, zastanówmy się, czy palenie papierosów szkodzi? Jakie skutki ponosimy?
Badania naukowe dowodzą, że nałóg palenia papierosów jest bardzo niebezpieczny, zagraża zdrowiu i życiu człowieka. Wielu palaczy zapada na poważne choroby.Są to nowotwory płuc i krtani. Nikotyna i substancje smoliste zatruwają cały organizm, powodują niedotlenienie serca, miażdżycę naczyń i prowadzą do zawału serca. Znaczna część palaczy  przedwcześnie umiera. Każdy papieros skraca życie palaczowi o kilka minut. Jednocześnie  palacz szkodząc sobie, szkodzi także innym. Bierne palenie jest bardzo szkodliwe, gdyż dym nikotynowy jest silną trucizną i zawiera wiele szkodliwych substancji chemicznych.

Udowodniono, że rak płuc jest chorobą, która występuje głównie u palaczy wyrobów tytoniowych. W Polsce rokrocznie na raka płuc zachorowuje blisko 20 000 ludzi.

A wystarczy tylko w ramach profilaktyki zapobiegającej rakowi stosować się do kilku zasad zdrowego trybu życia:  nie palić, spożywać warzywa i owoce, unikać zadymionych pomieszczeń,  być aktywnym ruchowo, unikać nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne. Pamiętajmy, że lepiej zapobiegać niż leczyć.
Podajemy numer telefonu Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym: 0-801-108-108.

Alicja Szarek

Urząd Miejski w Mrągowie