Stowarzyszenie Zielone Dzieci i nasze Zielone Archiwum Mówionej Historii znalazło się na liście polskich archiwów społecznych.

Stowarzyszenie działa od 2007 roku. Organizacja pracuje na rzecz rozwijania kontaktów międzypokoleniowych, międzynarodowych, zachęca do wolontariatu. Zajmuje się również promocją regionu Warmii i Mazur. Stowarzyszeniu przyświeca motto: „Bliżej natury, bliżej… serca… świata”. W 2009 roku Stowarzyszenie „Zielone Dzieci” opracowało program Zielone Archiwum Mówionej Historii. Celem akcji jest zaszczepienie w młodym pokoleniu wrażliwości na pamięć o tragicznych momentach historii regionu, która ze względu na emigracyjną wielokulturowość jest bardzo różnorodna. Zielone Archiwum Mówionej Historii dokumentuje dzieje regionu, rejestrując w formie reportażu i nagrań opowieści np. pana Ryszarda Bitowt. W archiwum znajdują się repliki zdjęć, dokumentów dotyczących Mrągowian, Repatriantów, Kresowiaków. Materiały umieszczane są w postaci cyfrowej na portalu Radio Wnet. 
Narodowy Instytut Audiowizualny i Fundacja Ośrodka KARTA zajmująca się działalnością na rzecz utrwalenia dziedzictwa historycznego wyróżniła nasze działania umieszczając Zielone Archiwum Mówionej Historii na światowej liście polskich archiwów społecznych. Typ zasobu ZAMH to: fotografia, wspomnienia, nagrania audio.

Zachęcamy do odwiedzania strony internetowej naszego stowarzyszenia http://www.zielonedzieciaki.ffp.org.pl Stowarzyszenie Zielone Dzieci z Mrągowa ma swoje miejsce na stronie www.archiwa.org, na której prezentowane są polskie archiwa społeczne, ale także materiały edukacyjne (podstrona:Materiały). Wszyscy mamy nadzieję, że dzięki bazie archiwów pokażemy jak silny i ważny jest ruch archiwistyki społecznej w Polsce. Jeśli znają Państwo wśród swoich zbiorów stare fotografie i zechcą podzielić się niezwykłą historią z nimi związaną bądź ze swoim życiem, bardzo prosimy o zgłoszenie do nas. 

Zofia Wojciechowska
Stowarzyszenie Zielone Dzieci
e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.