Tym razem zawodnicy Klubu Biegacza Mrągowo nie musieli przebyć długiej drogi by wystartować w sportowych zawodach, bo te były praktycznie pod nosem. 23 czerwca, w Gałkowie obok Krutyni, zadebiutował I Maraton Mazury. Impreza ma szansę stać się jedną z największych w województwie, bowiem już w pierwszej edycji wystartowało prawie 500 uczestników.

Zawody rozgrywane były na dwóch dystansach – maratonu i biegu na 10 kilometrów. O 8:30 na trasę mieli wyruszyć maratończycy, ale z powodu awarii elektroniki start odbył się z 15-minutowym opóźnieniem. Równo o 10:00, już bez żadnych przeszkód, wystartowali uczestnicy Biegu Szlakiem Krutyni. Trasy były wymagające, obfitowały w liczne podbiegi i miejscami trudną nawierzchnię. Jednak większość biegaczy nie przyjechała tu dla dobrych wyników, ale przyjemnych doznań i bliskości z naturą. Ci, którzy oczekiwali urokliwych, leśnych tras, z których słyną Mazury, z pewnością się nie zawiedli.

W biegu na 10 km zwyciężyli Jakub Nowak z Łomży (31:48) i Wioletta Kryza z Olsztyna (38:46). Wśród naszych biegaczy wyróżniła się Regina Łuńska, która zajęła 3 miejsce w swojej kategorii, a także Monika Czaplicka, która odebrała puchar za zwycięstwo w kategorii „The Best of Mazury”.

Gdy Bieg Szlakiem Krutyni dobiegł końca, zaczęło się oczekiwanie na uczestników maratonu. Pierwszym, historycznym zwycięzcą I Maratonu Mazury okazał się Maciej Wojciechowski, który pokonał trasę w czasie 2:33:06. Najlepsza z pań, Dominika Stelmach, zwyciężyła z bardzo dobrym czasem 2:55:59. W swojej kategorii wiekowej po raz kolejny nie zawiódł Zbigniew Łuński. Nasz etatowy maratończyk otrzymał puchar za pierwsze miejsce.

I Maraton Mazury w Gałkowie przeszedł do historii. Na obu dystansach wystartowało wiele osób z Mrągowa, a niektóre z nich dopiero debiutowały w oficjalnych zawodach. Klub Biegacza Mrągowo liczy coraz więcej miłośników biegania i oczekuje na kolejnych :).

I Maraton Mazury, Gałkowo (42,195 km), 23.06.2012 r.