Dużo mówi się w ostatnim czasie o problemach z plastikiem. Coraz popularniejsze stają się inicjatywy w duchu Zero Waste (z ang. zero odpadów) służące ograniczaniu konsumpcji i tym samym produkowanych śmieci. Ich zwolennicy zachęcają do zmiany myślenia, świadomej konsumpcji i wzięcia odpowiedzialności za stan naszego środowiska. Oceany pełne plastiku mogą się wydawać bardzo odległą rzeczywistością, ale wystarczy przejść się do lasu, by zobaczyć, że śmieci stają się powoli częścią naszego krajobrazu.

W związku ze zbliżającym się Świętem Wszystkich Świętych, inicjatorki akcji #szanujeMazury wpadły na pomysł odzysku plastikowych doniczek po kwiatach i podarowania im drugiego życia. Na cmentarzu komunalnym w Polskiej Wsi stanęły specjalne pojemniki z logo akcji,  uszyte ze starych banerów przez podopiecznych OHP. Do pojemników należy wyrzucać  opróżnione z kwiatów plastikowe doniczki, które będą dostępne dla każdego, kto będzie chciał ich ponownie użyć.

Liczymy, że mieszkańcy chętnie włączą się w akcję i pomogą nam dać drugie życie doniczkom  – mówią dziewczyny z #szanujeMazury  - Dziękujemy serdecznie wszystkim osobom i instytucjom, które udzieliły nam wsparcia. Wierzymy, że zmiany zaczynają się od małych kroków.

W akcję włączyli się uczniowie OHP wraz z nauczycielem,  Urząd Miejski w Mrągowie oraz TBS Karo, które jest zarządcą cmentarza.