Do 30 kwietnia 2019 r. należy złożyć zeznanie podatkowe. Według ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, roczne PIT-y powinny być składane w urzędzie skarbowym według miejsca zamieszkania w ostatnim dniu grudnia. Meldunek nie ma w tym przypadku w ogóle znaczenia. A to oznacza, że osoba zameldowana gdziekolwiek w Polsce, ale mieszkająca w Mrągowie, powinna rozliczyć się z fiskusem właśnie tutaj (urzędem skarbowym właściwym dla mieszkańców Mrągowa jest US Kętrzyn).

Dlaczego warto płacić w miejscu zamieszkania? Prawie 40% podatku dochodowego płaconego przez mieszkańców gminy wraca do nich - ściślej mówiąc wraca do gminy, którą zamieszkują i pomaga finansować jej działalność. To m.in. z tych środków utrzymywane są edukacja, kultura, infrastruktura miejska czy komunikacja. Nasze pieniądze trafiają do budżetu samorządu wtedy, gdy rozliczamy się właśnie tam, gdzie mieszkamy.

Druga korzyść to wygoda - w razie kontroli naszego zeznania podatkowego będziemy mieli bliżej do Urzędu Skarbowego, bowiem w takim przypadku trzeba stawić się w urzędzie skarbowym osobiście.

 

.be