Rada Miejska w Mrągowie uchwaliła Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2020 rok. W dokumencie znalazł się miedzy innymi zakres działań związanych z profilaktyką, rozwiązywaniem problemów alkoholowych oraz ograniczeniem spożycia alkoholu wśród mieszkańców Mrągowa. Opublikowano także statystyki dotyczące problemów alkoholowych wśród dzieci i młodzieży szkolnej, a także dorosłych.

- Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych to dokument, który określa cele i zadania w zakresie profilaktyki oraz rozwiązywania problemów wynikających z używania alkoholu - mówi Tadeusz Łapka, zastępca burmistrza Mrągowa. - Jest częścią Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych dla Gminy Miasta Mrągowo na lata 2014-2020 i uwzględnia cele dotyczące profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych, określone w Narodowym Programie Zdrowia.

W programie na 2020 rok szczegółowo określono formy pomocy uzależnionym mieszkańcom Mrągowa. Wśród nich znalazły się:

  • zwiększenie dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych od alkoholu i ich rodzin,
  • udzielanie rodzinom, w których występują problemy alkoholowe pomocy psychospołecznej i prawnej, a w szczególności ochrony przed przemocą w rodzinie,
  • prowadzenie profilaktycznej dzielności informacyjnej i edukacyjnej w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych, w szczególności dla dzieci i młodzieży, w tym prowadzenie pozalekcyjnych zajęć sportowych i rekreacyjnych
  • wspomaganie dzielności instytucji, stowarzyszeń i osób fizycznych, służącej rozwiązywaniu problemów alkoholowych.

Program można pobrać TU

W 2018 roku, na terenie naszego miasta przeprowadzono diagnozę problemów alkoholowych wśród dzieci i młodzieży szkolnej, a także dorosłych. W badaniach wzięło udział 317 uczniów ze wszystkich szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych i 100 osób dorosłych. Uczniów i dorosłych pytano m.in. o to czy spożywają alkohol i jak często.
Z badań wynika np., że 25% dorosłych ankietowanych nie pije w ogóle alkoholu, 15% badanych sięga po wysokoprocentowe trunki kilka razy w roku, a 33% kilka razy w miesiącu. Znaczącym jest fakt, że 16% ankietowanych pije kilka razy w tygodniu, a 11% badanych pije codziennie.

Pełne dane poniżej: