Mrągowianie, którzy dokarmiają swobodnie żyjące koty mogą zgłaszać się po darmową karmę. Urząd Miejski w Mrągowie rozpoczął już wydawanie pokarmu. — Karmę mogą otrzymać zarejestrowani społeczni opiekunowie kotów, którzy na co dzień troszczą się o zwierzęta — informuje Beata Woźniak z referatu Środowiska i Gospodarki Odpadami mrągowskiego magistratu. — Wydawanie odbywa się w środy w Urzędzie Miejskim (pokój nr 23, I piętro) do wyczerpania zapasów.

Pomoc odbywa się w ramach Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Miasta Mrągowo na rok 2023.
Zarejestrowani społeczni opiekunowie wolno żyjących kotów w Mrągowie mogą otrzymać od Miasta pomoc w postaci dodatkowej karmy, która pozwoli zwierzętom przetrwać mroźną i śnieżną zimę. Pokarm (suchy i mokry) w pierwszej kolejności będzie wydawany osobom, które stale współpracują z Urzędem Miejskim w Mrągowie między innymi poprzez zaangażowanie się w ograniczenie nadmiernej populacji kotów wolno żyjących tzn. sterylizację i kastrację oraz zapewnienie opieki w domach tymczasowych dla kotów wolno żyjących wymagających opieki ze względu na stan zdrowia. Karma wydawana będzie w środy w Urzędzie Miejskim pokój nr 23 (I piętro) do wyczerpania zapasów.

Dodatkowo przypominamy, że Urząd bezpłatnie wypożycza klatki - pułapki oraz transportery, które pozwalają bezpiecznie przewieźć koty na zabiegi sterylizacji/kastracji lub leczenia. Na stanie są 3 małe transportery oraz 1 duży, a także 4 klatki- pułapki. W razie potrzeby prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny (89 741 90 05) w celu upewnienia się, że w danym dniu klatki lub transportery są dostępne.

Przypominamy, że zgodnie z ustawą z dnia 21 sierpnia 1997r. o ochronie zwierząt, koty wolno żyjące nie są kotami bezdomnymi lecz zwierzętami dzikimi i stanowią stały element ekosystemu. Zgodnie z art. 21 ustawy o ochronie zwierząt koty te są dobrem ogólnonarodowym i powinny mieć zapewnione warunki rozwoju i swobodnego bytu, oznacza to, że koty wolno żyjące mogą bytować w miejscu w którym bytuje kocia populacja i nie mogą być przeganiane, wyłapywane i wywożone ani przesiedlane. Podlegają one prawnej ochronie na podstawie ww. ustawy.

W razie jakichkolwiek pytań, problemów lub wątpliwości zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 89 741 90 05.