Kolejny raz Mrągowo zajęło wysokie miejsce w rankingu samorządów, wyróżniających się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego. Tym razem nasze miasto znalazło się na 3. miejscu Rankingu Gmin Województwa Warmińsko-Mazurskiego w kategorii gmin miejskich i na 6. miejscu w kategorii lider województwa. Zestawienie przygotowała Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej i Urząd Statystyczny w Olsztynie.

Ranking Gmin Województwa Warmińsko-Mazurskiego to wyjątkowa inicjatywa, którą Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej realizuje we współpracy z Urzędem Statystycznym w Olsztynie. Celem Rankingu jest ocena, na podstawie danych pozyskanych przez system statystyki publicznej oraz ze źródeł zewnętrznych, potencjału, aktywności i wyników osiąganych przez gminy województwa warmińsko-mazurskiego w sferze gospodarczej i społecznej.
Tegoroczny ranking podzielono na cztery kategorie: lider województwa, gminy miejskie, gminy wiejskiej i gminy-miejsko wiejskie.

Mrągowo, wśród gmin miejskich, uplasowało się na 3. miejscu. W kategorii lider województwa zajęliśmy 6. pozycję.

Wyniki potwierdzają, że jesteśmy jedną z najlepiej rozwijających się gmin w województwie. A warto przy tym zaznaczyć, że w naszym województwie jest 137 gmin i powiatów  – powiedział Stanisław Bułajewski, burmistrz Mrągowa. – Serdecznie dziękuję wszystkim urzędnikom, pracownikom instytucji miejskich i wspierających mnie radnych. Bez nich nie byłoby tego sukcesu. Dziękuję również wszystkim Mieszkańcom, którzy doceniają moją pracę.

Wśród kryteriów branych pod uwagę przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej znalazły się m.in. średnie dochody własne budżetów gmin w przeliczeniu na jednego mieszkańca, średnie wyniki egzaminu ósmoklasisty, a także np. odsetek korzystających z sieci kanalizacyjnej.

Bardzo zależało nam na tym, aby pokazać gminy, które są wiodące w regionie pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego. Do rankingu i do wskaźników wzięliśmy bardzo szeroki przekrój. Zarówno są to wskaźniki dotyczące kultury, oświaty, pozyskiwania środków unijnych, jak i oczywiście pozyskiwania i gospodarowania środkami publicznymi – powiedziała w rozmowie z Radiem Olsztyn Marta Siemieniuk, dyrektorka Podlaskiego Centrum Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej.

My dostarczamy informacje. Odpowiednie cechy przekazujemy zgodnie z opracowaną metodologią. Przeliczamy je również zgodnie z algorytmem – dodał dyrektor Urzędu Statystycznego w Olsztynie Marek Morze.

Uroczyste ogłoszenie wyników rankingu odbyło się 5 grudnia. Wydarzenie odbyło się pod patronatem wojewody warmińsko-mazurskiego. Piotr Opaczewski podkreślał, że takie spotkania to świetna arena dla wymiany doświadczeń.

Jeżeli mamy równać, to równajmy w górę. Pokazujmy tych, którzy robią to najlepiej. I róbmy to mimo tych nie najprostszych czasów dla samorządów. Ten następny rok, jak myślę, będzie dość trudny – mówił wojewoda Opaczewski.

Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej pisze o sobie, że działa na rzecz zwiększania sprawności i efektywności funkcjonowania administracji samorządowej, a także wspiera decentralizację władzy publicznej. W opisie jej założeń znajdujemy także „wzmacnianie poczucia sprawstwa wśród obywateli” oraz „budowanie lokalnego kapitału społecznego w Polsce”.