Stefan Gojło - zasłużony dowódca nieistniejącej już jednostki wojskowej w Mrągowie odebrał dziś tytuł Honorowego Obywatela Miasta Mrągowo. Najwyższe wyróżnienie nadała Rada Miejska w Mrągowie, podczas sesji.

Pan Stefan był wielokrotnie wyróżnianym i honorowanym za zasługi dla różnych społeczności i za działania na rzecz miasta Mrągowa, w tym Statuetkami Niezapominajki i Mrongowiusza oraz licznymi medalami za zasługi dla Województwa Warmińsko – Mazurskiego — powiedział podczas sesji Henryk Nikonor, przewodniczący Rady. — W całej rozciągłości trudno opisać całokształt potężnego dorobku wszystkich zasług Pana Stefana Gojło, gdyż w swoim życiu zrobił wiele godnych czynów, które były z całą pewnością bezcenne i nie były one nagłośniane, kiedy w ciszy i skromności realizował by osiągnąć kolejny krok w rozwoju osobistym oraz otoczenia,  w którym przebywał i które ponad wszystko szanował.  Pan Stefan Gojło bez wątpliwości jest niezwykłym przywódcą i mentorem dla niejednego pokolenia, dając przykład wzorcowego patrioty narodowego jaki i lokalnego, co tym bardziej czyni godnym wyróżnienia.


Stefan Gojło związany jest z Mrągowem od 1963 roku, kiedy jako absolwent Oficerskiej Szkoły Łączności w Zegrzu rozpoczął służbę w tutejszej jednostce wojskowej (JW 5563). W styczniu 1977r objął obowiązki dowódcy tej jednostki i był na tym stanowisku do maja 1987 roku. W tym okresie żołnierze jednostki wykonywali szereg prac społecznych istotnych dla funkcjonowania miasta pożytecznych dla jego mieszkańców. W 1978 roku w mieście były prowadzone prace modernizacyjne sieci gazowniczej polegające na położeniu nowej instalacji m.in. na ulicy Warszawskiej, co wymagało ręcznego wykonania w krótkim czasie prac ziemnym. Kilkuset żołnierzy w ciągu kilku godzin wykonało wykop a po ułożeniu instalacji doprowadzili ulicę do stanu używalności. Żołnierski czyn był udziałem przy budowie obiektu umożliwiającego nadawanie  dla mieszkańców drugiego programu TV. (Dzisiaj trudno wyobrazić, że czegoś takiego nie było na co dzień).

Szczególnie dla miasta ważnym udziałem czynu żołnierskiego były prace ziemne przy budowie amfiteatru w 1983 roku. Pan Stefan Gojło, to człowiek który aktywnie uczestniczył w tworzeniu się długiej historii Pikniku Country w Mrągowie. To dzięki Jego ogromnemu zaangażowaniu powstał amfiteatr nad jeziorem Czos. Przez kilka tygodni żołnierze pod dowództwem Stefana Gojło budowali społecznie amfiteatr, który gościł na swoich deskach już ponad 43 lata największe sławy muzyki country z kraju i zagranicy. Wielu wyraża opinię, że bez żołnierskiego wysiłku amfiteatr by nie powstał. Pan Stefan Gojło wspierał również organizatorów wczesnych festiwali uczestnicząc w różnego rodzaju rozmowach np. z ówczesną telewizją, a także pozyskując sponsorów. Czynnie wspierał także inne przedsięwzięcia społeczne i kulturalne na terenie miasta Mrągowom.in. Festiwal Kultury Kresowej. Jako członek Zarządu  Wojewódzkiego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego zasłynął z integrowania  środowiska byłych żołnierzy i pracowników JW. 5563 w Mrągowie i zaangażowania w organizację na terenie naszego miasta Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej. Za swoje dokonania między innymi zawodowo – społeczne wyróżniony został Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski ( 2005 r.) Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1983 r.), Złotym Krzyżem Zasługi (1979 r.), Srebrnym Krzyżem Zasługi (1974 r.) Złotym , Srebrnym i Brązowym Medalem” Za zasługi dla Obronności Kraju” (1968 r.- 1978 r.), Złotym , Srebrnym i Brązowym Medalem „ Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”(1968 r. -1978 r.).

Ponadto ten zasłużony dowódca jednostki w tym czasie był wybierany do przewodniczenia komitetom społecznym - budowy hali sportowej przy Szkole Podstawowej Nr 1 oraz budowy Szkoły Podstawowej na osiedlu Mazurskim. Po zakończeniu służby wojskowej był radnym miejskim w latach 1993 –gdzie przewodniczył Komisji Rewizyjnej.

W 2005 roku wyróżniony Statuetką Niezapominajki przez samorząd Gminy Miasto Mrągowo za wieloletnia pracę społeczną  na rzecz związku w 60. rocznicę zakończenia II wojny światowej.

W 2011 r. udekorowany także Złotym Krzyżem Stowarzyszenia Dzieci Wojny za wieloletnią współpracę i zasługi na rzecz Stowarzyszenia Dzieci Wojny w Polsce oraz na podstawie uchwały nr 40/501 11/IV  Zarządu Województwa Warmińsko – Mazurskiego z dnia 26 lipca 2011 r. Odznaką Honorową  za zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

W 2012 r. uhonorowany statuetką Mrongowiusza przez szanowną Kapitułę zrzeszającą wszystkich wyróżnionych statuetką Mrongowiusza za szczególne zasługi na rzecz Mrągowa oraz samorząd Gminy Miasta Mrągowo, za działalność społeczną na rzecz mieszkańców Mrągowa jako były dowódca 9 Ośrodka Szkolenia Specjalistów Łączności Wojsk Lotniczych w Mrągowie.

W 2013 roku był jednym z założycieli Stowarzyszenia Tradycji Wojska Polskiego i pełni nieprzerwanie funkcję prezesa zarządu. Pomyślnie realizowane są cele tego stowarzyszenia cenione wysoko przez społeczeństwo. Do nich należą:

  • Kultywowanie wśród społeczeństwa tradycji walk niepodległościowych Narodu Polskiego oraz czynu zbrojnego polskiego żołnierza.
  • Upowszechnianie wiedzy służącej obronności państwa i działalności Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej.

Fot. Paweł Krasowski