Co nowego w mrągowie?

Sezonowy handel na skwerze Jana Pawła II w 2024 roku. Można wydzierżawić miejsce pod stoisko
2024-04-29 07:25:58
Ogłoszenie o II przetargu na sprzedaż prawa własności nieruchomości gruntowej niezabudowanej położonej w Mrągowie przy ulicy Przemysłowej, oznaczonej w ewidencji gruntów obrębu nr 7 jako działka nr 2/42 o powierzchni 0,2611 ha
2024-04-26 13:16:40
Komunikat dotyczący ogłoszenia o otwartym konkursie ofert na wsparcie realizacji, w roku 2024, zadania publicznego polegającego na wsparciu działań na rzecz osób, rodzin i grup zagrożonych wykluczeniem społecznym, poprzez działania edukacyjne...
2024-04-26 08:52:17
ZARZĄDZENIE Nr 2001/2024 Burmistrza Miasta Mrągowa z dnia 15 kwietnia 2024 roku
2024-04-22 06:44:54
LXXVI SESJA RADY MIEJSKIEJ W MRĄGOWIE. ZAPROSZENIE
2024-04-19 12:51:16
Komunikat dotyczący podpisania umowy o wsparcie zadania publicznego pn. „Żeglarskie Grand Prix Warmii i Mazur”
2024-04-17 12:51:05
Rozstrzygnięcie konkursu ofert na realizację, w roku 2024, zadania publicznego pn. "Wspieranie działań niosących pomoc osobom chorym, starszym i niepełnosprawnym"
2024-04-10 10:13:59
Komunikat dotyczący podpisania umowy o wsparcie zadania publicznego pn. „Profilaktyka uzależnień poprzez sport – Mistrzostwa Polski PITBIKE Off-Road oraz Puchar Polski PITBIKE Off-Road”
2024-04-05 09:32:56
Komunikat dot. zlecenia realizacji zadania publicznego pn. „Żeglarskie Grand Prix Warmii i Mazur (Jubileusz 10-lecia MTR Czos)” z pominięciem otwartego konkursu ofert
2024-04-02 10:36:55
Komunikat dot. zlecenia realizacji zadania publicznego pn. „Profilaktyka uzależnień poprzez sport – Mistrzostwa Polski PITBIKE Off-Road oraz Puchar Polski PITBIKE Off-Road” z pominięciem otwartego konkursu ofert
2024-03-27 10:36:59

Szlachetna Paczka coraz bliżej finału! W powiecie mrągowskim ponad 50 rodzin oczekuje wsparcia – ile rodzin dostanie świąteczną paczkę zależy wyłącznie od nas, każdy bowiem może zostać darczyńcą!

Wolontariusze zaangażowani w projekt Szlachetna Paczka, część pracy mają już za sobą. Odwiedziny u potrzebujących rodzin były dla nich wielkim wydarzeniem.  Na jednym ze spotkań organizacyjnych dzielili się emocjami jakie towarzyszyły im, gdy przekraczali progi domów nieznanych wcześniej ludzi i poznawali ich trudną sytuację.

- Do jednej z rodzin przyjechaliśmy wieczorem, bez wcześniejszej zapowiedzi, gdyż nie posiadali telefonu i nie mogliśmy się umówić – wspomina Karolina, wolontariuszka z Mikołajek. – Akurat byli po kolacji. Pani stwierdziła, że pewnie i my jesteśmy głodni, więc poczęstowała nas naleśnikami i herbatą. Ludzie żyjący skromnie, potrafią dzielić się wszystkim co mają. Przy tym są bardzo serdeczni i życzliwi wobec innych mimo, że los dla nich samych nie jest łaskawy.

„Pani Agata (39l.) jest samotną matką wychowującą trójkę dzieci: Andrzeja (14 l.), Natalię (16 l.) oraz pięciomiesięczną Oliwię. Przez piętnaście lat mąż znęcał się nad nią i jej dziećmi fizycznie, jak i psychicznie. Uciekając przed przemocą domową zostawiła cały dobytek w rękach męża. Ratując dzieci nie dbała o rzeczy materialne, stąd też w chwili obecnej potrzebuje wsparcia, by zapewnić dzieciom godne warunki. (...) Pani Agata prosi nieśmiało o ubrania dla dzieci oraz żywność i środki czystości.” – fragment opisu wolontariuszki Dalii z Mrągowa.

- Pamiętam jak wyjeżdżaliśmy od jednej z rodzin mieszkających daleko od miasta, w gospodarstwie samotnie stojącym w lesie – wspomina Marlena, wolontariuszka z Mrągowa. – Wybiegły za nami małe dzieci i z uśmiechem na ustach machały na pożegnanie.

 „Powierzchnia, na której żyje ta 6 osobowa rodzina, to ok 20 m2. Nie mają toalety, łazienki ani bieżącej wody. Utrzymują się z dorywczej pracy Pana Sebastiana, co stanowi zasadniczą część dochodów rodziny (…) Najważniejsze jest zapewnienie ciepłych kołder przed zbliżającą się zimą, środków czystości, na które zawsze brakuje funduszy oraz garnków, które przekraczają możliwości finansowe tej rodziny, a są niezbędne (obecnie rodzina korzysta z dwóch bardzo wysłużonych).” – fragment opisu wolontariuszki Arianny z Mrągowa.

Wolontariusze podkreślają, że każda wizyta wiązała się z dużymi emocjami. Często, samotnie mieszkający ludzie nie prosili o nic – wystarczyło, że pojawił się ktoś, kto wysłuchał ich historii.

- Takim ludziom chcemy pomagać – mówi Magdalena Maślanka, liderka rejonu mrągowskiego. – To ma być mądra, konkretna pomoc oferowana tym, którzy nie „utrzymują” się z własnej biedy, lecz podejmują codzienną walkę o poprawę swojej sytuacji.

Organizatorzy Szlachetnej Paczki podkreślają, że szukają takich osób, dla których pomoc to nie tylko to, co znajdzie się w paczce, ale również świadomość, że ktoś docenia ich trud w radzeniu sobie w obliczu ciężkich problemów. Świadomość, że nie są sami i ktoś wyciąga do nich rękę dając wsparcie w pokonywaniu życiowych przeszkód.

„Rodzina mieszka na wsi, w pomieszczeniu gospodarczym które zaadoptowali na prowizoryczne mieszkanie. Nie mają bieżącej wody ani ogrzewania. Pan Marian robi co może, by zapewnić byt rodzinie. Pomimo problemów ze zdrowiem, pracuje dorywczo u gospodarzy i zbiera w lesie drewno na opał. (...) Rodzina najbardziej potrzebuje żywności i ciepłej odzieży na zimę.” – fragment opisu wolontariusza Daniela z Mrągowa

W rejonie Mrągowo na pomoc czeka ponad 50 wytypowanych przez wolontariuszy rodzin. Opisy ich sytuacji znaleźć można na stronie akcji (www.szlachetnapaczka.pl) wybierając Mrągowo. Tam też znaleźć można listę artykułów potrzebnych do skompletowania Szlachetnej Paczki.

Paczki dostarczamy 7 i 8 grudnia do magazynu mieszczącego się w Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie, przy ul. Warszawskiej 26 (sobota w godz. 14.00 – 20.00 oraz niedziela  10.00 – 16.00).

W niedzielny wieczór, na zakończenie finału Szlachetnej Paczki  odbędzie się świąteczny koncert akustyczny, na który serdecznie zapraszamy wszystkich sympatyków projektu, by wspólnie dzielić się radością, którą daje pomoc drugiemu człowiekowi!  (8 grudnia, godz. 18, CKiT)