Stawiamy kolejny, bardzo ważny krok, by nasze miasto w przyszłości szczyciło się statusem miejscowości uzdrowiskowej — poinformował burmistrz Mrągowa Stanisław Bułajewski. — 11 października, w Urzędzie Miejskim w Mrągowie, podpisaliśmy umowę na sporządzenie niezbędnej dokumentacji, umożliwiającej uzyskanie przez Mrągowo takiego miana.

Umowa, którą burmistrz podpisał z Pracownią Bioklimatologii i Ergonomii Środowiskowej w Warszawie, zakłada m.in. przygotowanie operatu uzdrowiskowego. Operat to dokument, który zawiera charakterystykę obszaru pod względem możliwości uznania go za uzdrowisko lub obszar ochrony uzdrowiskowej. Jest niezbędny w procesie starania się samorządu o status uzdrowiska. Prace nad mrągowskim operatem mają potrwać 12 miesięcy.

Mamy stwierdzone certyfikatami państwowymi właściwości lecznicze borowin, zbadany został mikroklimat, teraz czas na wykonanie niezbędnego operatu uzdrowiskowego — powiedział Stanisław Bułajewski. — Jest to bardzo ważny krok do tego, by miasto Mrągowo może nie od razu stało się uzdrowiskiem, ale było obszarem ochrony uzdrowiskowej.

Burmistrz Bułajewski dodał, że kompleks uzdrowiskowy mógłby powstać na terenie i w okolicach obecnego mrągowskiego parku im. Juliusza Słowackiego, położonego przy drodze wyjazdowej w stronę Kętrzyna. Przed II Wojną Światową mieściło się tam uzdrowisko klimatyczne „Waldheim”, które było bardzo popularne i odwiedzało je bardzo wielu kuracjuszy.

Jeżeli powrócimy do dawnych, dobrych tradycji, to będziemy mieć z tego tylko korzyści, które przełożą się na wzrost zatrudnienia i rozwój przedsiębiorczości a w tym turystyki — dodał włodarz miasta. — Droga do naszych założeń nie jest prosta, ale wiem, że na pewno zrealizujemy nasze plany.

Obecnie na Warmii i Mazurach status uzdrowiska ma Gołdap. Starają się o to także Lidzbark Warmiński, Górowo Iławeckie, Frombork i Miłomłyn.

Fot. Paweł Krasowski