Bądź z nami

 

 
 

Mrągowski Budżet Obywatelski

Mrągowski Budżet Obywatelski - Aktualności

Biuletyn Informacji Publicznej

500 Plus

Dodano: środa, 17, maj 2017 13:13 Aktualności

Szukamy słonecznych ludzi!

Podróż Mrągowo – Olsztyn – Chicago trwa!

Jak się okazuje, poszukiwania słonecznych ludzi mogą nagle stać się inicjatywą… międzykontynentalną.  Kilka słów, posłanych przez internetową aplikację z zachmurzonej Warmii, zaintrygowało redaktorkę polskiej stacji radiowej w amerykańskim Mieście Słońca. Tego dnia Idalia Błaszczyk z Chicago zadzwoniła do Elżbiety Mierzyńskiej z Olsztyna i tak rozpoczęła się współpraca. Jej owoc to cykl audycji radiowych o tym, co w Polsce pozytywne, twórcze i słoneczne, a przede wszystkim o ludziach, którzy za tym stoją: ludziach słonecznych.

Słoneczni poszukiwani

Kim są słoneczni ludzie? To ci, których spotkanie w sklepie, na ulicy, w pracy i w domu powoduje „rozsłonecznienie” nastroju. To ci, którzy żyją tak, jakby zawsze świeciło słońce i widać to w tym, co robią: kiedy pracują, tworzą, działają i odpoczywają, a przede wszystkim  kiedy rozmawiają z drugim człowiekiem.  Ich wewnętrzna słoneczność udziela się i pomnaża wszędzie tam, gdzie się znajdą. Mogą być bardzo rozpoznawalni albo wręcz odwrotnie, znani tylko najbliższej rodzinie i sąsiadom. Jednak to tacy ludzie sprawiają, że w największym zimnie i zachmurzeniu życia pojawia się myśl, że i tak warto.

Takich ludzi chcielibyśmy zaprosić do tego, by podzieli się swoją słonecznością szerzej i dalej. Chcielibyśmy poznać ich bliżej – my, Mrągowianie i również Polacy z Chicago. Dlatego z inicjatywy Fundacji Alternatywnej Edukacji „ALE”, Urzędu Miejskiego w Mrągowie, przy zachęcie Eli Mierzyńskiej współpracującej z Polskim Radiem Chicago, ogłaszamy akcję „Szukamy słonecznych ludzi!” Do dnia 30 czerwca czekamy na fotograficzne portrety słonecznych ludzi z Mrągowa wraz z kilkoma zdaniami na temat tego, kim są, co robią i dlaczego są słoneczni. Autorem zdjęcia może być każdy samozwańczy lub zawodowy fotograf – pod warunkiem, że nie prześle zdjęcia samego siebie. Duety fotografujący-fotografowany są zdecydowanie preferowane!

Jakie fotografie?

Fotografia powinna być pionowym, portretowym ujęciem, wykonana aparatem fotograficznym, wykadrowana w proporcjach 3:2 i zapisana w pliku o minimalnej wadze 3 MGB. Prosimy nie wysyłać kilku fotografii tej samej osoby do wyboru. Przesłane zdjęcie powinno być na tyle dobrej jakości, aby był możliwy jej wielkoformatowy wydruk. Do fotografii powinien być dołączony wspomniany opis słonecznego człowieka (maks. 600 znaków ze spacjami), skan podpisanej przez niego zgodyna nieodpłatne wykorzystanie wizerunku i przetwarzanie podanych danych osobowych, a także skan podpisanej przez autora zdjęcia zgody na niekomercyjne wykorzystanie fotografii  (zgody do pobrania poniżej). Adres mailowy, na który należy wysłać rezultaty swoich poszukiwań, to: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.

 

Wystawa w plenerze i audycja w eterze

Co będzie działo się dalej? Ze wszystkich fotografii, które spełnią warunki odpowiedniego kadru i jakości, zostanie przygotowana letnia plenerowa wystawa.  W lipcu i sierpniu będzie można poznać słonecznych ludzi i ich fotografów w różnych miejscach Mrągowa – czy w słońcu, czy w deszczu, będą oni promować Mrągowo jako Miasto Ludzi Słonecznych. Ponadto zdjęcia i relacja z wystawy zostaną opublikowane na stronach i portalach społecznościowych Miasta i Fundacji „ALE”. Dodatkowo obraz zostanie wzmocniony przez głos Elżbiety Mierzyńskiej, która o poszukiwaniach i ich owocach opowie na antenie Polskiego Radia Chicago.

Koncert o mieście słońca

Ela i Andrzej Mierzyńcy, niezależni twórcy duetu Andymian, to również ludzie z gatunku słonecznych, którzy 11 maja w Restauracji Ceglana otworzyli całą naszą akcję. 59 minut oryginalnej muzyki z tekstami, inspirowanymi wymianą refleksji między Polakami po dwóch stronach oceanu. Ponad 400 zdjęć wybranych z około 2 tysięcy w 12 graficznych animacjach. Mała podróż do wielkiego miasta, opowiedziana zdjęciami z Chicago i muzyką z Olsztyna” – można przeczytać w Internecie o koncercie „Bilet Olsztyn-Chicago”. Nie odda to wrażeń z muzyczno-wizualnej podróży tamtego wieczoru. Słuchacze i widzowie zostali żywcem przeniesieni do Miasta Słońca – czego z pewnością nie widać na załączonych zdjęciach, bo to można było jedynie przeżyć.

Kalendarz wydarzeń

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z każdym wydarzeniem w mieście? Podaj swój adres e-mail, a my poinformujemu Cię o tym.