Komunikat dotyczący ogłoszenia o otwartym konkursie ofert na wsparcie realizacji, w roku 2024, zadania publicznego polegającego na wsparciu działań na rzecz osób, rodzin i grup zagrożonych wykluczeniem społecznym, poprzez działania edukacyjne...
2024-04-26 08:52:17
W konferencji wzięli udział zaproszeni do projektu specjalni eksperci: dr. Andrzej Kassenberg prezes Fundacji Instytutu na Rzecz Ekorozwoju z Warszawy, prof. Leszek Szarzyński wykładowca UWM, twórca zespołu Pro Musica Antiqua działającego pod patronatem MWiM z Olsztyna. Konferencję otworzyła Zofia Wojciechowska- prezes Stowarzyszenia Zielone Dzieci odczytując list ze słowami p. Iwony Kukowki z Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot. Pierwsza zabrała głos Burmistrz m. Mrągowo p. Otolia Siemieniec mówiąc o Mrągowskiej polityce zrównoważonego rozwoju. W trakcie spotkania wygłoszona została prelekcja dr. Andrzeja Kassenberg z Instytutu na rzecz Ekorozwoju z Warszawy poświęcona skali oddziaływania przez człowieka na środowisko przyrodnicze ze szczególnym uwzględnieniem zmian klimatu globalnego i jego ochrony. Prelegent przede wszystkim zwrócił uwagę na skalę jaką My ludzie oddziaływujemy na otaczającą nas przyrodę. Omówił pojęcia balastu ekologicznego i śladu ekologicznego. Przykładowo za każdym telefonem komórkowym aby zostać wyprodukowany „stoi” balast ekologiczny w postaci 75 kg różnych zasobów pobranych ze środowiska czy też ludzkość przekroczyła zdolność biologicznego odtwarzania się zasobów o 30% (tzw. ślad ekologiczny) i dzisiejsze pokolenie żyje na koszt następnych. Następnie skupił się na najważniejszym globalnym problemie jakim są zmiany klimatyczne. Omówił przyczynę zjawiska, skalę zagrożenia czy też potrzeby podejmowania działań na całym świecie. Koncert - Siła zieleni na flet solo w wykonaniu prof. Leszka Szarzyńskiego z zespołu Pro Musica Antiqua stała się przyczynkiem do rozważań nad „Przyrodą pełna śmiechu i muzyki”. Muzyka w analizie przyrodniczej jako zielony efekt echa wszechświata czystej natury. Konferencje swą obecnością zaszczycili min. P. Krzysztof Worobiec prezes Stowarzyszenia ,,Sadyba”, poseł Antoni Gosiewski, wielu wspaniałych nauczycieli z naszych szkół oraz inni znakomici gości.