Mindfulness to wyjątkowe ćwiczenia, które pozwalają osiągnąć dobre zdrowie psychofizyczne, relaks, wysoki poziom energii życiowej, cierpliwość, redukcję stresu czy wyciszenie. Warto spróbować tej metody, a okazją do jej poznania będzie spotkanie pod nazwą „Mindfulness- sztuka uważności”, które organizuje mrągowskie stowarzyszenie O(N)KO na ŚWIAT. Pierwsze spotkanie odbędzie się już 16 listopada, w Mrągowskim Centrum Aktywności Lokalnej. Chęć uczestnictwa można zgłosić pod numerem telefonu: 534 064 328. Wydarzenie organizowane jest w ramach Inicjatywy Lokalnej - Pomysłowe Mrągowo.

Podczas spotkań będziemy zgłębiać zagadnienie mindfulness, skupimy się na zdrowotnych aspektach praktykowania uważności, będziemy zachęcać  do osobistego zgłębiania dalszej wiedzy oraz  do podjęcia decyzji o codziennym praktykowaniu mindfulness- uważności – mówią organizatorzy spotkania. – Maindfulness jest również stylem życia, który wyhamowuje, może przynieść radość, głębię, ukojenie, sens, umiejętność świadomego przeżywania każdego dnia. Wielu ludzi dzisiaj skarży się na pęd życia. Tematy galopują, nowy news nie zdąży zapaść głębiej w pamięć, a pojawia się już następny lub kilka kolejnych. Każdy mówi: „czas pędzi jak szalony, nie wiadomo kiedy mija rok”- w takim pędzie łatwo coś przeoczyć, nie zauważyć i często jest to ucieczka od samych siebie,  która w konsekwencji może prowadzić do choroby. Uważność wychodzi naprzeciw zaspokojeniu potrzeb tym z nas, którzy są przeciążeni.

Mindfulness nie jest niczym skomplikowanym, ćwiczenia są bardzo proste, czasem zajmują kilka, kilkanaście sekund, minutę, jeśli chcemy mogą trwać nieco dłużej. Uważność to umiejętność doświadczania chwili w tym momencie, który jest. Taką „chwilą” może być poranna kawa w ciszy, bez telefonu, radia, ludzi, myślenia o sprawach, którymi zajmę się później. Czasem jest to  zamknięcie oczu i pozwolenie sobie poczuć jej smak, temperaturę, przyjemność, którą w tym momencie mam. Zdarza się, że ta chwila przechodzi we wdzięczność, że mamy swoje ulubione miejsce, w którym teraz jesteśmy, że mamy domy przyjaciół, doświadczamy spotkania, wśród osób które również przeszły chorobę i dziś są tu z nami.

Zalety praktyki uważności mindfulness:

1. Osoby regularnie praktykujące uważność są szczęśliwe i bardziej zadowolone od innych. Przekłada się to na ich zdrowsze i dłuższe życie.

2. Uważność jest skuteczna w leczeniu depresji, stanów lękowych oraz w zmniejszaniu drażliwości.

3. Praktykowanie uważności poprawia pamięć, czas reakcji na bodźce oraz wytrzymałość umysłową i fizyczną.

4. Osoby regularnie medytujące tworzą lepsze i bardziej satysfakcjonujące związki.

5. Medytacja obniża kluczowe wskaźniki chronicznego stresu, łącznie z nadciśnieniem.

6. Uważność pomaga skutecznie walczyć z poważnymi problemami zdrowotnymi, jak chroniczny ból i nowotwór złośliwy.

7. Okazuje się skuteczna w osłabianiu uzależnień od alkoholu i narkotyków.

8. Poprawia działanie układu odpornościowego, dzięki czemu pomaga zwalczać przeziębienia, grypę oraz inne choroby.

Człowiek w swoim życiu często tkwi w tym, co było, minęło, roztrząsa niepomyślne wydarzenia z przeszłości lub wybiega w przyszłość, zamartwiając się o nią. W ten sposób zupełnie zapomina o teraźniejszości, a dodatkowo dochodzi do zaburzenia wewnętrznej równowagi emocjonalnej, a co za tym idzie - do rozwoju zaburzeń lękowych, a nawet depresyjnych. Aby temu zapobiec, należy wprowadzić umysł w stan najwyższego skupienia.

Dzięki treningowi uważności można osiągnąć równowagę emocjonalną, nauczyć się sztuki koncentracji i relaksu, oraz tego, jak radzić sobie ze stresem, jak zmniejszyć napięcie nerwowe, wypracować w sobie umiejętność uspokajania się, kiedy pojawiają się gniew lub zdenerwowanie. Trening uważności uczy czerpać energię z życia, cieszyć się z prostych, nawet najbardziej banalnych rzeczy, jakie przynosi ze sobą każda chwila. Dzięki treningowi uważności można się nauczyć prowadzić spokojne życie, w harmonii z innymi ludźmi i ze środowiskiem.

Inaczej mówiąc, mindfulness to celowe (czyli świadome) skierowanie swojej uwagi na to, czego doznaje się w danej chwili - tu i teraz (nie wybieganie w przyszłość, ani nie wracanie do przeszłości). Człowiek doświadcza czegoś w danym momencie, ale nie myśli, co to oznacza, nie zastanawia się nad tym, tylko wycisza emocje i odsuwa umysł "na bok", by mógł skupić się na doświadczeniu chwili obecnej, by mógł przyjmować i postrzegać docierające do niego informacje jasno, bez ładunku emocjonalnego, nie przez filtr ukształtowanych wcześniej poglądów.

Plakata Biały