Gmina Miasto Mrągowo podpisała deklarację dotyczącą przystąpienia do pilotażowego programu wdrażania usług teleopiekuńczych w wybranych gminach województwa warmińsko-mazurskiego w roku 2018. W ramach programu 20 mrągowskich Seniorów będzie mogło skorzystać z usług opiekuńczych świadczonych w formie teleopieki.

Żeby móc wziąć udział w projekcie, trzeba spełniać następujące kryteria:

- mieć minimum 60 lat

- posiadać telefon stacjonarny lub komórkowy na abonament

- posiadać niezastrzeżony numer telefonu

- regularnie opłacać rachunki za telefon.

System teleopieki polega na zdalnym monitorowaniu bezpieczeństwa i zdrowia podopiecznych. Osoby, które zostaną objęte teleopieką zostaną wyposażone w telefon oraz bransoletkę z „czerwonym przyciskiem alarmowym". Podczas zagrożenia, gdy podopieczni nacisną przycisk, połączą się z operatorem, który podejmie decyzję o rodzaju interwencji, wówczas zostanie udzielona natychmiastowa pomoc. System teleopieki będzie działał w domu podopiecznego przez 24 godziny na dobę.

Projekt będzie trwał 2 lata. Miasto Mrągowo oraz Urząd Marszałkowski sfinansują zakup sprzętu" i opłatę dostępową do Krajowego Systemu Powszechnej Samorządowej Teleopieki Domowej. Beneficjenci ponosić będą jedynie koszty połączeń telefonicznych według stawek operatora sieci, w której posiadają telefon.