Akt współpracy miasta Mrągowa z miastem Grünberg podpisano 6 czerwca 1993 roku. W Mrągowie oraz w Grünberg, niemieckim miasteczku w Hesji, działają stowarzyszenia wspierające nawiązaną współpracę. Są to: Stowarzyszenie Miast Partnerskich Mrągowo- Grünberg w Mrągowie i Stowarzyszenie Miast Partnerskich Grünberg - Mrągowo po stronie niemieckiej. W ramach współpracy organizowane są młodzieżowe wymiany, wzajemna wymiana doświadczeń przedstawicieli środowisk kulturalnych, twórczych, gospodarczych i organizacji pozarządowych.

W 2008 roku w Mrągowie odbywały się obchody 15-lecia partnerstwa Mrągowo – Grünberg. W oficjalnych uroczystościach wzięli udział zagraniczni goście. Głównym punktem obchodów było wręczenie Flagi Europejskiej przez przedstawiciela Komisji Europejskiej. Obchody połączone były z paradą europejską oraz licznymi występami, a w przygotowaniach całej imprezy wzięły udział dzieci i młodzież szkolna. Z okazji obchodów jubileuszu wydany został pamiątkowy medal, zaprojektowany przez światowej sławy medaliera Andrzeja Nowakowskiego i wybity przez Mennicę Polską.

Mrągowo utrzymuje również stałą współpracę z bliźniaczymi miastami Grünberg - z francuskim miastem Condom i jego bliźniaczym miastem w Hiszpanii – Toro.

Polecamy również odwiedzić: http://www.gruenberg.de


Zobacz też: Delegacja z Mrągowa z wizytą w Grünberg i Limanowej [ZDJĘCIA]