Przyjaźń z Condom narodziła się spontanicznie, dzięki  ponad 20-letniemu partnerstwu z Grünberg.  W tym czasie Miasto Mrągowo nawiązywało przyjacielskie, nieformalne więzi z gminą Condom. Współpraca ta pozwoliła mieszkańcom wzajemnie się poznać i stworzyć dobre relacje. Przyniosła owoce, w postaci porozumienia o współpracy, które zostało zawarte w czerwcu 2018 r. w Mrągowie, w trakcie obchodów 25-lecia współpracy Mrągowa z Grünberg  a dnia 9 czerwca 2018 r. doszło do podpisania   porozumienie  w Mieście Condom . Dzięki temu aktowi  współpracy możliwa jest kontynuacja dobrych, partnerskich relacji oraz wspólne pielęgnowanie wartości. Celami   współpracy są wzmocnienie i rozwijanie przyjaznych stosunków między mieszkańcami, rozwijanie relacji i wymian między młodzieżą, umocnienie współpracy w zakresie historii, kultury, sztuki, turystyki, edukacji i sportu jak również wspieranie współpracy między różnymi stowarzyszeniami, organizacjami pozarządowymi .

Ta malowniczo położona miejscowość  zachwyca swoimi atrakcjami. Można tu odwiedzić doskonale utrzymaną katedrę Cathedrale  Saint Pierre et  son Cloître . To piękne miejsce do odwiedzenia , w którym  można znaleźć spokój, delikatną muzykę w tle, świece i imponujące witraże. Tu można zatrzymać się na kilka minut w ciszy i refleksji. To miejsce jest pełne historii , uroku i ze zdecydowanie  niesamowitą architekturą.

W  Condom   możemy zobaczyć rzeźbę  Czterech Muszkieterów autorstwa gruzińsko-rosyjskiego rzeźbiarza -  Zuraba Cereteli, z którą wiąże się ciekawa opowieść.

Sympatycy  wybornego, tradycyjnego koniaka Chateau Cugnac, zdecydowanie znajdą tu coś dla siebie.

Liczne zabytki jak np.  Le Village Fortifie de Larressingle  przyciągają miłośników historii i kultury.