Kolejny raz Mrągowo zajęło wysokie miejsce w rankingu samorządów, wyróżniających się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego. Tym razem nasze miasto znalazło się na 3. miejscu Rankingu Gmin Województwa Warmińsko-Mazurskiego w kategorii gmin miejskich i na 6. miejscu w kategorii lider województwa. Zestawienie przygotowała Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej i Urząd Statystyczny w Olsztynie
Szczegóły: <<KLIKNIJ>>

Miasto Mrągowo uplasowało się w pierwszej dziesiątce najlepszych miast w Polsce do 100 tys. mieszkańców w prestiżowym rankingu Dziennika Gazety Prawnej „Perły Samorządu 2023”. Doceniono również skarbnika Mrągowa - Anetę Romanowską, która zajęła 3. miejsce w kategorii „Skarbnik Samorządu 2023”. — To nasz ogromny sukces i wielka duma — skomentował burmistrz Mrągowa, Stanisław Bułajewski. — W historii naszego samorządu to pierwsze tak spektakularne osiągnięcie. Nagrody dopingują do jeszcze bardziej wytężonej pracy na rzecz naszych mieszkańców i udowadniają, że to co robimy ma sens!
Szczegóły: <<KLIKNIJ>>

Burmistrz Mrągowa Stanisław Bułajewski dołączył do grona „Ambasadorów Polskiej Strefy Inwestycji”. Włodarz naszego miasta odebrał wyróżnienia podczas odbywającego się w Olsztynie „Kongresu Przyszłości”.

Jedyna gmina z województwa Warmińsko-Mazurskiego i po raz drugi tytuł "Gmina na 5!" przyznany przez Szkołę Główną Handlową - 2016 
W 2016 Instytut Przedsiębiorstwa Szkoły Głównej Handlowej po raz siódmy wyłonił gminy najbardziej przyjazne inwestorom. Jak co roku badanie objęło ponad 650 gmin w całym kraju. Mrągowo znalazło się w ścisłej czołówce - wśród 18 najlepszych gmin w Polsce i jako jedyne w naszym województwie zdobyło tytuł Gmina na 5!

Tytuł "Gmina na 5!"12 miejsce w Polsce i  przyznany przez Szkołę Główną Handlową - 2015 
Instytut Przedsiębiorstwa Szkoły Głównej Handlowej co roku wyłania gminy najbardziej przyjazne inwestorom. Raport „Gmina na 5!” ocenia atrakcyjność inwestycyjną polskich gmin oraz jakość komunikacji z potencjalnymi inwestorami. W 2015 roku badanie objęło 656 polskich gmin. Maksymalnie gmina mogła uzyskać 45 punktów, natomiast, by uzyskać tytuł „Gmina na 5!” należało przekroczyć 22,5 punktu. Miasto Mrągowo zdobyło 29 pkt plasując się na 12 miejscu w rankingu, tym samym zdobywając tytuł Gminy na 5! W województwie warmińsko-mazurskim Miasto Mrągowo zdobyło najwięcej punktów i obok Elbląga było jednym z dwóch laureatów.  

Kampania "7 Cudów Mazur" turystycznym wydarzeniem roku - Grudzień 2014
Projekt realizowany przez sześć mazurskich miast, na czele z Mrągowem, otrzymał główną nagrodę w konkursie PRO Warmia Mazury za najlepszy w województwie projekt promocji turystycznej. Kampania polegała na organizacji cyklu regat wraz z imprezami towarzyszącymi. Kapituła konkursu doceniła przede wszystkim ścisłą współpracę jaką nawiązały samorządy

Mrągowska Ekomarina wśród Top Inwestycji Komunalnych Polski Wschodniej 2014 - Wrzesień 2014
Redakcja serwisu Portalsamorzadowy.pl, wraz z Radą Konsultacyjną konkursu, wytypowała dziesięć Top Inwestycji Komunalnych Polski Wschodniej 2014. To najciekawsze inwestycje, które przyczyniły się do rozwoju gospodarki, regionu i mieszkańców pięciu województw wschodniej części kraju w ostatniej dekadzie. Głosowali także internauci. Budowa miniprzystani wraz z systemami odbioru i segregacji ospadów w woj. warmińsko-mazurskim - projekt, w ramach którego wybudowano  mragowską Ekomarinę, znalazł się wśród dziesieciu inwestycji, które w największym stopniu przyczyniły się do rozwoju  wschodniego regionu Polski w ostatnich dziesięciu latach. Nagroda ta przyznana została za inwestycję, która łączy ekologię oraz turystykę, co przyczynia się do wyznaczania nowych standardów jakości usług świadczonych żeglarzom i turystom na Warmii i Mazurach.

Odznaki Honorowe Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej” otrzymali burmistrz Mrągowa Otolia Siemieniec i dyrektor Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie Lech Gołębicki - Sierpień 2014

VI miejsce w klasyfikacji gmin od 20 do 50 tys. mieszkańców w ramach Ogólnopolskiego Systemu Sportu Młodzieżowego - Maj 2014
Podczas Gali Sportu Młodzieżowego, zorganizowanej przez Ministerstwo Sportu i Turystyki w dniu 30 maja 2014 r., podsumowano wyniki we współzawodnictwie sportowym dzieci i młodzieży w roku 2013 r.
Miasto Mrągowo zajęło 6 miejsce w klasyfikacji gmin od 20 do 50 tys. mieszkańców, zdobywając 482,84 punktów. W sali kraju uplasowało się na 52 miejscu na 889 punktowanych gmin. Jest to duży sukces, na który zapracowały mrągowskie kluby sportowe. Najwięcej punktów dla Mrągowa zdobył Klub Sportowy "Baza Mrągowo", bo aż 438,75 pkt. W klasyfikacji klubów sportowych znalazły się również : Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy "Omega" z punktacją 30,43, Mrągowskie Stowarzyszenie Rowerowe - 9,16 pkt, Klub Sportowy "AS Mrągowo" - 3 pkt, oraz Uczniowski Klub Sportowy "Mazury" - 1,50 pkt.
Ogólnopolski System Sportu Młodzieżowego to klasyfikacja, w której kluby otrzymują punkty za wywalczone miejsca w wojewódzkich mistrzostwach młodzików, mistrzostwach juniorów młodszych (wojewódzkich i ogólnopolskich) oraz mistrzostwach juniorów (wojewódzkichi ogólnopolskich), a także za występy swoich zawodników w kadrze wojewódzkiej juniorów młodszych. Głównym celem Systemu jest zapewnienie młodzieży uzdolnionej sportowo optymalnych warunków do szkolenia sportowego i możliwości podnoszenia poziomu sportowego oraz przygotowania jej do reprezentowania kraju we współzawodnictwie międzynarodowym, zarówno w kategoriach młodzieżowych, jak i w dalszej perspektywie olimpijskiej.

Samorząd Miasta Mrągowo wyróżniony w rankingu Filary Polskiej Gospodarki - Maj 2013
W dniu 16 maja 2013 r. w Gdyni odbyła się Gala VIII edycji rankingu Filary Polskiej Gospodarki, który ma na celu wyróżnienie stabilnych firm oraz samorządów wartościowych z punktu widzenia rozwoju przedsiębiorczości.
W najlepszej dziesiątce samorządów województwa znalazł się samorząd miasta Mrągowo. Burmistrz miasta, Otolia Siemieniec została uhonorowana wyróżnieniem “Samorządowy Menedżer Regionu 2012″ w województwie warmińsko-mazurskim. W ocenie samorządów brano pod uwagę takie kryteria jak: tempo rozwoju, pozyskanie pieniędzy unijnych, rozwój edukacji, wspieranie przedsiębiorców na terenie gminy oraz konsolidację społeczności lokalnej.
Ranking został przygotowany przez Puls Biznesu i Agencję Bonnier Business Polska pod honorowym patronatem Ministerstwa Skarbu Państwa.

Mrągowo w szesnastce ,,Super Samorządów 2011" - Luty 2012
Gmina Miasto Mrągowo wspólnie z Biblioteką Miejską znalazła się w gronie 16 nominowanych do tytułu ,,Super Samorząd" w ramach akcji "Masz Głos, Masz Wybór" pod honorowym patronatem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Konkurs organizują Fundacja im. Stefana Batorego i Stowarzyszenie Szkoła Liderów. W konkursie wzięło udział 157 partnerstw lokalnych z całej Polski – organizacje pozarządowe, szkoły, biblioteki, domy kultury, parafie oraz media – w partnerstwie z władzami samorządowymi.

Mrągowo najlepszym sportowym miastem Warmii i Mazur w roku 2011 - Marzec 2012
Mrągowo okazało się najlepszym sportowym miastem Warmii i Mazur w roku 2011. Na drugim miejscu w województwie znalazła się Iława, a na trzecim Lidzbark Warmiński. Nagrodę na Gali Sportu 2012 w Olsztynie z rąk marszałka województwa Jacka Protasa odebrała Burmistrz Mrągowa, Otolia Siemieniec. Na gali indywidualne wyróżnienie otrzymała także Barbara Dmuchowska oraz Klaudia Nicola Szablińska reprezentantki Klubu Sportowego ,,Baza" Mrągowo za wybitne osiągnięcia sportowe w minionym roku. Klub Sportowy ,,Baza" Mrągowo znalazł się na 2 miejscu najlepszych klubów regionu.

Otolia Siemieniec -  Kobieta z Charakterem - Marzec 2012
Warmińsko-Mazurskie Forum Kobiet po raz piąty ogłosiło wyniki dorocznego
plebiscytu „Kobiety z Charakterem”. Uroczysta gala, podczas której laureatkom
wręczono statuetki „Kobieta z charakterem” odbyła się 8 marca w Filharmonii
Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie. W tegorocznej edycji plebiscytu w kategorii administracja statuetkę ,,Kobiety z Charakterem 2012” otrzymała Burmistrz Mrągowa, Otolia Siemieniec.

Mrągowo - wyrzeźbione miasto wśród najlepszych projektów w Polsce - Marzec 2012
Mrągowo otrzymało nominacje w V edycji konkursu „Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich” organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Spośród rekordowej liczby 256 zgłoszonych projektów wybrano najlepsze do każdej z 7 kategorii. ,,Mrągowo – wyrzeźbione miasto” znalazło się w gronie dziewiętnastu najlepszych projektów z dofinasowaniem unijnym w Polsce oraz w finałowej dwójce nominowanych w ramach kategorii ,,Produkt promocyjny”.

Burmistrz Mrągowa ponownie wyróżniona Dyplomem Mecenasa Warmii i Mazur - Luty 2011
Janusz Cygański wręczył po raz drugi, Dyplom Mecenasa Muzeum Warmii i Mazur Burmistrz Miasta Mrągowo, za zaangażowanie w działania na rzecz kultury i dziedzictwa narodowego.

Mrągowo – aktywne miasto - Kwiecień 2011
Mrągowo zwyciężyło I Edycję Konkursu dla Urzędów Miast i Gmin „Aktywne Miasto” w kategorii małe miasto. Ideą konkursu jest promocja miast aktywnie działających w sferze sportu amatorskiego i rekreacji, propagowanie zdrowego stylu życia, rekreacji i sportowej aktywności. Podstawowymi kryteriami oceny wszystkich zgłoszeń była infrastruktura sportowa w danym mieście, programy społeczne promujące aktywność fizyczną, imprezy sportowe umożliwiające aktywne uczestnictwo, ilość organizacji sportowych, dotychczasowe działania promujące aktywność fizyczną i rozwój rekreacji ruchowej realizowane przez Urząd Miasta i partnerów, oraz plany i programy rozwoju aktywności fizycznej.

Najlepszy produkt turystyczny 2011 - Wrzesień 2011
Na wniosek LOT „Ziemia Mrągowska” miasto Mrągowo zostało nagrodzone certyfikatem turystycznym o randze wojewódzkiej „Mrągowo – Miasto Festiwali”. Wniosek dotarł do etapu krajowego.

Burmistrz Mrągowa Mecenasem Muzeum Warmii I Mazur - Luty 2010
Otolia Siemieniec, Burmistrz Miasta Mrągowo za udzielone wsparcie finansowe dla Muzeum w Mrągowie odebrała Dyplom ,, Mecenasa Warmii i Mazur” za doposażenie sal edukacyjnych i sprzęt elektroniczny. Drugim Mecenasem zostali Magdalena i Robert Szapiel z Centrum Reklamowego "Szapiel" w Mrągowie za przekazanie materiałów do przygotowywanych wystaw oraz działalności muzealnej.

Europejska Gmina Europejskie Miasto 2010 - Październik 2010
Redakcja ,,Dziennika. Gazety Prawnej” po raz czwarty przygotowała Ranking "Europejska Gmina - Europejskie Miasto" Mrągowo znalazło się w nim na 1 miejscu w województwie warmińsko – mazurskim.  W rankingu brano pod uwagę wszystkie programy pomocowe, których beneficjentami są zarówno władze samorządowe jak i przedsiębiorstwa, rolnicy i organizacje społeczne.

Mrągowo w czołówce wykorzystania funduszy UE - Listopad 2010
Mrągowo znalazło się na drugim miejscu wśród miast województwa warmińsko-mazurskiego pod względem wykorzystania funduszy unijnych wg. opublikowanego w dzienniku ,,Rzeczpospolita” rankingu, który został opracowany na podstawie danych Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.

Mrągowo Najlepsze z Najlepszych - 16 kwietnia 2009
Co roku Marszałek Województwa Warmińsko – Mazurskiego przyznaje Statuetki Najlepsi z Najlepszych. W 2009 roku statuetki otrzymało 28 wyróżnionych, wśród nich jest również Mrągowo jako organizator Pikniku Country i Miasteczka Mrongoville.

Liderzy innowacji z Mrągowa - Maj 2009
Dwie mrągowskie firmy, Bruss działająca w Mrągowskiej podstrefie Warmińsko – Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i Moto-Mazury zdobyły wyróżnienie w konkursie Warmińsko – Mazurski Lider Innowacji, zorganizowanym przez Warmińsko – Mazurską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. w Olsztynie.

Flaga Honorowa Rady Europy - Kwiecień 2008
Mrągowo dołączyło do elitarnego grona miast europejskich, które posiadają Flagę Honorową Rady Europy. To wyjątkowe wyróżnienie za aktywność międzynarodową i zasługi dla promocji idei jedności europejskiej, przyznane zostało przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy

Europejska Gmina - Europejskie Miasto - Czerwiec 2008
Gazeta Prawna po raz drugi przygotowała Ranking "Europejska Gmina - Europejskie Miasto" i po raz drugi jego laureatem w województwie warmińsko-mazurskim zostało, zajmując drugie miejsce za Elblągiem, Mrągowo. Ranking wyróżnia samorządy, na obszarze których osiągane są największe sukcesy w pozyskiwaniu środków unijnych.

Najlepszy Produkt i Usługa Roku - Październik 2008
Według prowadzone przez Gazetę Olsztyńską sondażu, Festiwal Kultury Kresowej, organizowany przez Burmistrza Miasta Mrągowo oraz Maślanka Mrągowska, produkowany przez Mlekpol w Grajewie, zakład produkcji w Mrągowie to najlepsze usługa i produkt roku w Regionie. W końcowym podsumowaniu, przygotowanym przez Kapitułę konkursu, mrągowska maślanka zdobyła laury najlepszego produktu.

Mrągowo w ZPORR - Październik 2008
Mrągowo zostało wyróżnione w konkursie na najaktywniejszą gminę, realizującą projekty współfinansowane z funduszy Unii Europejskiej w ramach ZPORR, organizowanych przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego – Instytucję Zarządzająca Zintegrowanym Programem Regionalnego 2004-2006.

Innowator Roku dla Najbardziej Podziwianych Samorządowców - Październik 2008
Burmistrz Mrągowa Otolia Siemieniec otrzymała nominację w konkursie do Nagród Innowator Roku dla Najbardziej Podziwianych Samorządowców. Nominacje te otrzymywały osoby, które za dokonania w swojej jednostce samorządowej cieszą się największym podziwem środowiska.

Mrągowskie Centrum Informacji Turystycznej najlepsze - Październik 2008
Mrągowskie Centrum Informacji Turystycznej otrzymało I miejsce wśród miast poniżej 75 tys. mieszkańców i tym sam zostało uznane za wzorcowe Centrum Informacji Turystycznej.

Tarcza Bezpieczeństwa dla Mrągowa - Listopad 2008
Fundacja Krzysztofa Hołowczyca Kierowca Bezpieczny wyróżniła Burmistrza Mrągowa Tarczą Bezpieczeństwa, za realizację projektów poprawiających bezpieczeństwo ruchu drogowego i wspieranie rozbudowy infrastruktury drogowej na Warmii i Mazurach Uroczystość wręczenia „Tarcz Bezpieczeństwa” odbyła się w wigilię Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych, od kilku lat obchodzonego z inicjatywy ONZ.

Certyfikat POT dla Mrągowa - Listopad 2008
Mrągowski Piknik Country oraz Miasteczko Westernowe Mrongoville otrzymały certyfikaty POT podczas Wielkiej Gali w Warszawie zorganizowanej z okazji podsumowania konkursu Polskiej Organizacji Turystycznej na Najlepszy Produkt Turystyczny.

Galeria zdjęć